הפרלמנט בהונג קונג יכריע אם לקבל את רפורמת הבחירות השנויה במחלוקת של סין

ההצעה, שהוציאה בשנה שעברה לרחובות העיר אלפי מפגינים מתנגדים, הוצגה היום בפני המחוקקים המקומיים, שבהמשך יידרשו להצביע על אישורה. עם זאת הפרשנים מעריכים כי הרפורמה תידחה על הסף

אי־פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומכים בהצעת הממשלה הסינית מחוץ לבניין הפרלמנט, היוםצילום: בלומברג

הפרלמנט בהונג קונג החל היום (רביעי) לדון ברפורמת הבחירות של סין, שהובילה בשנה שעברה להפגנות רחוב גדולות ואלימות של מתנגדים ומפגינים שדרשו להגביר את הדמוקרטיה בעירם. בהמשך השבוע יצביעו המחוקקים על אישורה, על אף שלפי ההערכות התוכנית לא תעבור.

הרפורמה, שהוצגה היום רשמית בפני המחוקקים, מציעה לאפשר לציבור לבחור את מושל העיר באופן דמוקרטי ולא כפי שהיה עד עכשיו במינוי שנקבע על ידי 1,200 חברים במועצה המקורבת לממשלה בבייג'ין ומושפעת ממנה. עם זאת הבחירות, שצפויות להיערך ב–2017, יהיו מוגבלות על ידי השלטון המרכזי בסין והמצביעים יוכלו לבחור רק מתוך רשימה מצומצת של מועמדים שייקבעו מראש.

מנהיגים פרו־דמוקרטים בהונג קונג כינו את ההצעה "דמוקרטיה מזויפת" וטענו כי הממשלה הסינית מפרה את התחייבויותיה להעניק חופש הצבעה רחב לעיר, שאומנם נהנית מידה רבה של אוטונומיה אולם עדיין נתונה תחת חסות סינית בכל הקשור לעניינים מדיניים וביטחוניים.

כדי להעביר את ההצעה זקוקה הממשלה בעיר לתמיכה של לפחות שני שליש מ–70 המחוקקים, או לחילופין 47 מושבים. אולם המחוקקים מהמפלגות הפרו־דמוקרטיות שמחזיקות ביחד 27 כיסאות נשבעו להטיל עליה וטו.

ראשת הממשלה קארי לאם בפרלמנט, היוםצילום: אי־אף־פי

בשבוע האחרון התחדשו ההפגנות ברחובות העיר סמוך למבני הממשל ובאתרים מרכזיים שבהם הפגינו במהלך "מחאת המטריות" הגדולה. המפגינים מבטיחים לצאת במחאות ענק ולהשתמש גם באלימות אם יראו בכך צורך. "אני יודע שההצעה של הממשלה הסינית היא שקר", אמר ברנדי יאו, מפגין פרו־דמוקרטי, "אין שום סיכוי שתהיה לנו אפשרות להצביע למי שנחנו באמת רוצים שיהיה המושל. לכן אנחנו חייבים להתנגד להצבעה הזו".

המשטרה הודיעה כי היא נערכת לעימותים עם המפגינים ובשבוע האחרון החרימה מידיהם קרשים ובקבוקי זכוכית שלדבריה עלולים לשמש ככלי נשק נגד השוטרים. כאלפים שוטרים הוצבו בתוך בניין הפרלמנט ועוד אלף אחרים הוצבו מחוצה לו. אלפי שוטרים נוספים נפרסו ברחבי העיר

שלשום עיכבה המשטרה למעצר עשרה חשודים, בהם חבר ב"ארגון מקומי קיצוני", אחרי שרכיבים של חומרי נפץ נמצאו באולפן טלוויזיה נטוש. לדברי המשטרה, התשעה בהם חמישה גברים וארבע נשים, הינם אזרחי הונג קונג והם קשורים לקבוצות מחאה שמתנגדות לשלטון הסיני בעיר. היא הוסיפה כי הם נעצרו בחשד שתכננו לייצר מטעני חבלה. אתמול הוגשו כתבי אישום נגד שישה מהם.

הרשויות בחרו לא לקחת סיכון והגבירו את האבטחה בכל רחבי העיר, ובייחוד באזור מבני ממשל ותחנות רכבת. "החברה בהונג קונג לא תסבול מעשים לא חוקיים", אמר אתמול בתדרוך טליוויזיוני מושל העיר, ליונג צ'ון יינג. "בין אם המעשים האלה כוללים אלימות או אינם אלימים כלל, לא נרשה להצדיק שום עבירות על החוק", הוסיף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ