שליש מאבני החומה הסינית נעלמו עקב נזקי טבע ומעשי ידי אדם

רוחות וגשמים, צמחים מטפסים ותושבים שגונבים אבנים מחומה כדי לבנות את בתיהם הביאו לאובדן של אלפי ק"מ מאחד המבנים המרשימים שבנה האדם

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

כ–30% מאבני החומה הסינית נעלמו בשנים האחרונות, זאת בשל שחיקה טבעית ותושבים שגונבים מהחומה אבנים כדי לבנות בתים. כך דיווחה היום (רביעי) סוכנות הידיעות הצרפתית מפי כלי תקשורת ממלכתיים בסין.

החומה הסינית הגדולה והחומות הקטנות יותר המסתעפות ממנה משתרעות על כ–21 אלף ק"מ משאנהאיגואן בחוף המזרחי עד ג'יאיוגואן שבקצה מדבר גובי במערב. בנייתה של החומה החלה במאה השלישית לפני הספירה, אולם כ–6,000 קילומטרים ממנה נבנו רק בין השנים 1368–1644, בהם החלקים המתוירים ביותר מצפון לבירה בייג'ין.

לפי דיווח בבייג'ין טיימס, חלקים מהחומה נהרסו במאות האחרונות בשל פגעי הזמן והטבע, וצמחים מטפסים שצמחו על הקירות רק הגבירו את קצב התבלותם. "למרות שהחומה נבנתה מסלעים ומאבנים, היא אינה מסוגלת לעמוד בפני רוחות וגשמים שיורדים במשך כל השנה", נכתב בעיתון, "מגדלים רבים הופכים להיות יותר ויותר רעועים ועלולים לקרוס אפילו בסופת גשמים אחת".

תיירים על החומה הסינית צילום: אי־פי

אבל לא רק כוחות טבעיים פוגעים בחומה – תיירים ותושבים מקומיים גורמים אף הם נזקים חמורים למה שנחשב אחד המבנים המרשימים שבנה האדם על פני כדור הארץ. כפריים עניים באזור לולונג שבמחוז האביי בצפון המדינה נוהגים להוציא סלעים גדולים מהחלק של החומה שעובר בסמוך לכפר שלהם כדי לבנות את בתיהם.

לפי החוק במדינה, אנשים שנתפסים כשהם מוציאים סלעים מהחומה הגדולה עלולים להיקנס ב–5,000 יואן, אולם לדברי ג'יאה האילין מהרשות להגנה על עתיקות ושרידים תרבותיים במחוז האביי, "אין אף ארגון מסודר שיהיה אחראי לאכוף את החוקים. הנזק מדווח לגורמים גבוהים יותר אבל קשה להחליט מי יטפל בו כשזה קורה על הגבול בין שני מחוזות שונים".

גם לתיירים יש תפקיד משמעותי בשחיקת החומה. בחלקים מסוימים של החומה, בעיקר החלקים הנידחים שלא עוברים עבודות שיפוץ ותיקון, כמות התיירים גדולה בהרבה ממנה שהחומה יכולה לשאת, מה שמגביר את הנזק שנגרם לה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ