בורמה תקיים בחירות כלליות בשמונה בנובמבר

מפלגת האופוזיציה עדיין לא הודיעה אם תשתתף בבחירות. בבחירות הקודמות קבע הצבא תקנות המטות את תוצאות הבחירות לטובת המפלגה הנהנית מתמיכתו

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי

בחירות כלליות אמורות להתקיים בבורמה (מיאנמר) בשמונה בנובמבר, כך הודיעו אתמול (רביעי) הרשויות במדינה. הבחירות נתפשות כצעד הבא והמכריע בתהליך המעבר לדמוקרטיה.

בבחירות הקודמות, שנערכו ב–2010, קבע הצבא, ששולט במדינה משנת 1964, כללים שנועדו להטות את תוצאותיהן לטובת המפלגה שקיבלה את תמיכתו. ואכן, מפלגה זו — מפלגת "הפיתוח והסולידריות המאוחדת" — זכתה בחלק הארי של מושבי הפרלמנט. הממשלה האזרחית כביכול, ששולטת מאז 2011, ביצעה רפורמות שזכו לשבחים, אך ההתקדמות נתקעה. מנהיגת האופוזיציה אונג סאן סו־צ'י, שאינה רשאית להתמודד בבחירות, חוזרת ואומרת כי הבחירות לא יהיו חופשיות והוגנות כל עוד לא מתקנים את החוקה. עדין לא ידוע אם מפלגתה, "הליגה הלאומית לדמוקרטיה", תשתתף בבחירות הבאות.

חוקת המדינה נקבעה בזמן השלטון הצבאי ומעניקה לצבא זכויות רבות בניהול המדינה. מפלגת "הליגה הלאומית לדמוקרטיה" מבקשת לערוך שינויים בחוקה שיחלישו את שליטת החונטה הצבאית.

מנהיגת האופוזיציה אונג סאן סו־צ'י בודקת את פנקס הבוחרים בכפר ליד ינגון בבורמה, בשבוע שעברצילום: רויטרס

אחד הסעיפים בחוקה קובע ש–25% ממושבי הפרלמנט יינתנו לצבא ומבטיח שלצבא תהיה זכות וטו על תיקונים בחוקה. סעיף אחר בחוקה קובע למעשה שסו־צ'י לא תוכל לכהן כנשיאה. הפרלמנט הכשיל לאחרונה את ניסיונות לשנות את שני הסעיפים האלו.

בהודעה שפרסם יו"ר ועדת הבחירות והועלתה לאתר הוועדה, נכתב כי המפלגות יוכלו להגיש את רשימת מועמדיהן מ–20 ביולי ועד שמונה באוגוסט. "המפלגה תערוך אסיפה ובה יוחלט אם תשתתף בבחירות. מכל מקום, השהות שניתנה להגשת רשימת המועמדים קצרה מדי", אמר מנהיג בכיר בליגה הלאומית לדמוקרטיה ודובר המפלגה, האן תה מיאינט.

מפלגתה של סו־צ'י החרימה את הבחירות ב–2010 משום שאנשיה סברו שהתקנות שנקבעו אינן הוגנות, אך השתתפה בבחירות מאוחרות יותר, לאחר שנערכו שינויים מסוימים. בבחירות אלה זכתה כמעט בכל המושבים שעליהן התמודדה. סביר כי מפלגת האופוזיציה תאתגר את מפלגת השלטון, הנתמכת על ידי הצבא.

ההתמודדות בבחירות בנובמבר היא על 498 מושבים לבית העליון והתחתון של הפרלמנט, 644 מושבים בפרלמנטים האזוריים ושל מדינות המחוז ו–29 מושבים המיועדים למיעוטים. על פי הרשימה שבידי ועדת הבחירות במדינה רשומות 83 מפלגות.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ