משטרת מלזיה תחקור הדלפת מסמכים המאשימים את ראש הממשלה בשחיתות

החודש פורסם בוול סטריט ג'ורנל ובאתר חדשות נוסף כי רה"מ רזאק העביר לחשבונותיו הפרטיים מיליוני דולרים מקרן הון לאומית. המשטרה: "לא שוללים אפשרות שניסו להדיח אותו"

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

משטרת מלזיה הודיעה היום (שני) כי היא תחקור חשד שגורמים רשמיים בממשלה, בהם אנשי הבנק המרכזי של מלזיה, הדליפו מסמכים לפיהם הועברו מאות מיליוני דולרים לחשבונות בנק פרטיים של ראש הממשלה נאג'יב רזאק ורעייתו.

מבקריו של ראש הממשלה נאג'יב, שספג פגיעה קשה בתדמיתו הציבורית אחרי שהעלה בחודש אפריל את המע"מ כדי להתגבר על קיצוצים בתקציב הממשלה, טענו כי הוא קשור להיעלמותם של מיליארדי דולרים מקרן ההון הלאומית של מלזיה – 1MDB.

המסמכים שהודלפו הם מתוך החקירה שערכה הקרן והם פורסמו החודש בוול סטריט ג'ורנל ובאתר סראוואק רפורט. מהמסמכים עולה כי כ–700 מיליון דולר הועברו למה שנראה כחשבונות בנק פרטיים של רזאק. האתר סראוואק רפורט דיווח כי בנוסף בוצעה השנה הפקדה על סך 2 מיליון רינג'יט מלזי (כ–525,000 דולר) בחשבונה של רעיית ראש הממשלה רוסמח מנסור.

ראש הממשלה רזאקצילום: אי־פי

ממשרדו של רזאק לא נמסרה תגובה אולם מוקדם יותר החודש הוא עצמו הודיע כי "מעולם לא לקח כסף לכיסו הפרטי". נאג'יב אף הכחיש את הדיווחים על היעלמות הכסף מהקרן הלאומית.

המשטרה הבהירה כי בחקירה ייבדק אם הדלפת המסמכים היתה ניסיון לפגוע כלכלית במלזיה. "מעשים פליליים אלה הינם חמורים מאוד ומעמידים בסכנה את הביטחון הלאומי", אמר חאליד אבו בכר, ראש מחלקת החקירות במשטרה. "משטרת מלזיה לא שוללת אפשרות שמדובר במזימה לחתור תחת מוסד הדמוקרטיה במדינה ולהדיח את ראש הממשלה", הוסיף.

הבנק המרכזי, בנק נגרה של מלזיה, הכחיש אתמול כי בכירים במוסד הדליפו את המסמכים לכלי תקשורת. "להאשמות אלה אין כל בסיס", הודיע הבנק. חשיפת ההעברות הבנקאיות לחשבונות ראש הממשלה העלו חשד שהבנק המרכזי ידע עליהן והפר חוקי הלבנת הון. עם זאת, הבנק הבהיר כי הוא מחויב לחשוף את האמת באופן הגון וצודק והבהיר כי הוא לא כפוף לאף גורם ולא יבגוד באמון הציבור.

חוקרי משטרה מחרימים מחשבים ומסמכים ממשרדי קרן ההון הלאומית, שבוע שעברצילום: אי־פי

מפלגתו של רזאק, אומנו, שולטת במלזיה מאז קיבלה המדינה את עצמאותה מבריטניה לפני 58 שנה. מאז, למרות שהמפלגה נקשרה לכמה שערוריות כספיות במהלך השנים, היא מעולם לא הופלה מהשלטון. עם זאת, החקירה בקרן ההון הלאומית גובתה על ידי פוליטיקאים בכירים בתוך המפלגה, בהם ראש הממשלה לשעבר מחתיר מוחמד. כתוצאה מכך, נוצר קרע בהנהגה העליונה ואפילו בתוך משפחתו של רזאק. אחיו של ראש הממשלה שעובד כבנקאי, נאזיר רזאק, שיבח את הבנק המרכזי על נכונותו לחקור את המקרה ולחשוף את האמת.

איברהים סופיאן, מנהל מכון הסקרים הפרטי מרדקה, אמר כי הציבור התקשה עד כה לעקוב אחר השערוריה החדשה. אולם לדבריו, התבטאויותיו של ראש הממשלה לשעבר מחתיר נגד רזאק וההאשמות לפיהן הוא העביר כסף ישירות לחשבונו האישי, חשפו את העם ליותר מידע והבהירו לאזרחים עוד יותר את חומרת הנושא, מה שמעמיד את ראש הממשלה בסכנה גדולה יותר מכל פרשייה ששמו נקשר בה בעבר. "אני חושש שהפעם המצב הולך להיות שונה, העם מרגיש מעורב בפרשה הזו באופן אישי", אמר איברהים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ