על רקע הזדקנות האוכלוסייה: הפנסיונרים של יפן מבצעים יותר פשעים מבני נוער

משטרת מדינת האיים פרסמה נתונים החושפים את היקף הפשיעה בקרב זקנים. לפי הממשלה, רוב העבירות המבוצעות על ידי זקנים היו גניבות קטנות כתוצאה ממחסור

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

על פי מידע שהתקבל מממשלת יפן, שיעור הפשיעה בקרב אוכלוסיית הזקנים במדינה גבוה יותר מאשר בקרב בני נוער, כך דווח בעיתון וושינגטון פוסט. המשטרה ביפן מסרה כי "מספר האנשים בגילים 65 או יותר, אשר שוטרים נדרשו לנקוט בצעדים נגדם, הגיע מתחילת השנה ל–23,656", דווח בסוכנות הידיעות קיודו. באותה התקופה "נקטה המשטרה בפעולות נגד 19,670 יפנים בגילים 14 עד 19", נמסר מהמשטרה. זוהי הפעם הראשונה שמספרם של הזקנים ביפן גדול ממספר בני הנוער ברישומי הפשיעה מאז 1989, אז החלה יפן לאסוף נתונים על פשיעה בהתאם לקבוצות גיל, כך נכתב בוושינגטון פוסט.

"זהו סימן להזדקנותה של האוכלוסייה ביפן", ציינה סוכנות הידיעות קיודו. בעבר עלתה סוגיית הזדקנות והצטמצמות האוכלוסייה ביפן לדיון ציבורי במדינה, שכן לשינוי הדמוגרפי עשויות להיות השלכות נרחבות על עתידה. על פי חלק מהתחזיות, נכתב בוושינגטון פוסט, אוכלוסייתה של טוקיו תקטן בחצי עד סוף המאה. בירת יפן היא אחד מהמרכזים האורבניים היחידים בעולם אשר נמצאים במגמת הצטמצמות.

אסירים יפנים בכלא ססבו במחוז נגסקי ביפן במארס השנהצילום: בלומברג

במקביל למגמה זו תועדה עלייה בשיעור הפשיעה בקרב אוכלוסיית הזקנים של יפן, אשר הכפילה את גודלה בין השנים 2003 ל–2013, כך על פי בלומברג. בשנת 2011, מספר הפשעים שבוצעו על ידי זקנים היה גדול פי שישה ממספר הפשעים שבוצעו 20 שנה לפני כן. אפילו בזמן שמספר הרציחות ביפן נמצא בירידה, שיעור מעשי ההרג שבהם מעורבים זקנים היה בעלייה.

עם זאת, על פי מסמך של הממשלה מ–2012, כ–70 אחוז מהפשעים שמבוצעים על ידי זקנים ביפן הם גניבות קטנות מחנויות על ידי פנסיונרים הסובלים ממחסור. באותה השנה פורסם ב"יפן טיימס" כי העלייה בפשיעה בקרב זקנים נובעת בעיקר מתנאים כלכליים קשים, אשר מחריפים כתוצאה מקיצוצים במערכת הרווחה.

על פי הדיווח בוושינגטון פוסט, אחד מכל חמישה אסירים ביפן חצה את גיל 60 – שיעור גבוה במיוחד בהשוואה למצב בארה"ב. בעיותיהם הבריאותיות של זקנים שנכלאים מחמירות בעת שהם מרצים את עונשם. על פי העיתון גרדיאן, אסירים זקנים רבים סובלים מבדידות, וחלקם מרצים את עונשם בלא שיבקרו אותם ולו פעם אחת. קרוביהם מתים, חיים הרחק מבית הכלא, או מנתקים את הקשר עמם משום שהם חשים בושה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ