סין רודפת בעוצמה אחר עורכי הדין לזכויות אדם, אבל הם לא נרתעים ממנה

בשבועות האחרונים פתחה הממשלה בבייג'ינג במתקפה יוצאת דופן נגד התנועה להגנה על זכויות אדם במדינה בסיועה של התקשורת. למרות זאת, חברי התנועה מבהירים: "הדיכוי קשה מאוד, אבל נחזיר מלחמה"

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

יותר מ–200 עורכי דין נעצרו באחרונה בסין, מהם 20 עדיין מאחורי סורג ובריח. כמה מהם קיבלו חנינה בשידור חי בטלוויזיה אחרי שאולצו למסור הודאות משפילות ותוארו כ"בריונים משלהבי אספסוף". גל של כתבות פרשנות בעיתונים של המפלגה הקומוניסטית האשימו אותם בהונאה ובחתרנות.

במה שמכונה על ידי קהילת עורכי הדין "המתקפה הגדולה ביותר על המקצוע מזה עשורים", מפעילה הממשלה בבייג'ין אמצעי דיכוי קשים נגד עורכי דין הפועלים למען זכויות אדם בטענה שהם מנצלים מקרים מעוררי מחלוקת כדי להעשיר את עצמם ולפגוע במפלגת השלטון.

מולה טוענים עורכי הדין המוטרדים כי המטרה האמיתית של הממשלה היא להטיל ספק ולפרק את התנועה להגנה על זכויות אדם במדינה, קבוצה קטנה אך גם אמיצה מאוד של אנשים שמשתמשים בחוק ובלחץ הציבורי כדי להגן על הלקוחות שלהם במערכת שפועלת נגדם.

מפגינים בהונג קונג מחזיקים בתמונתו של עורך דין סיני לזכויות אדם שנעצר בסיןצילום: אי־פי

"עבורנו זה מרגיש כמו המתקפה הגדולה ביותר שאי פעם חווינו", אמר זאנג לי, עורך דין בדרום סין שנחקר על ידי המשטרה ושוחרר. "זה נראה כאילו הם אוכפים את החוק, אבל עורכי הדין שנעלמו לא הורשו לפגוש את עורכי הדין שלהם. יותר מ–200 עורכי דין נחקרו וקיבלו אזהרות, אני מעולם לא ראיתי דבר כזה קודם לכן", הוסיף.

עם זאת, עורכי הדין לא נרתעים, סימן לשינוי שעברה החברה הסינית בארבעת העשורים האחרונים מאז מותו של השליט ומנהיג המהפכה מאו. למרות הלחץ שמפעילה נגדם המשטרה וריבוי המעצרים תחת משטרו של הנשיא שי ג'ינפינג, חתמו עשרות עורכי דין על עצומות שמגנות את המעצרים וקוראות להתנדב כדי להגן על העצורים.

"בעבר חשבתי שלהיות עורכי דין זה רק בשביל לעשות כסף", אמר יו וונשנג, בן 48 עורך דין מסחרי שמעצרו האחרון דחף אותו לשורה הראשונה של מגני זכויות אדם. "אולם עכשיו אני סבור שיש לנו משימה גדולה הרבה יותר כדי לתקן את המערכת המקולקלת. הדיכוי הוא קשה מאוד, אבל אנחנו נחזיר מלחמה", הוסיף.

בעשרות השנים שלאחר תחיית מערכת המשפט של סין, שקמה מעפר המלחמה של מאו דזה־דונג במוסדות החוק במדינה, פעלו עורכי הדין הסינים לבסס מערכת משפטית כמו במערב. מאמציהם סייעו לאזרחים סינים רבים להתגונן מפני רדיפות המשטר הדיקטטורי.

כלי התקשורת אף אימצו בעבר את עורכי הדין והמאבקים שלהם בחום רב, אולם בשבועיים האחרונים הם החלו להציגם כמושחתים רודפי בצע, עברייני מין וחוליגנים שמתבטאים בצורה לא הולמת. הקמפיין התקשורתי נגדם הגיע לרמה כזו חמורה שמוכיחה כי המפלגה הקומוניסטית נחושה לא רק לעצור את התנועה אלא גם להפוך אותה ללא לגיטימית. "זה מאמץ מרוכז להטיל ספק בכל קהילת עורכי הדין המגנים על זכויות אדם", אמר קרל מינזנר, מומחה למשפט סיני באוניברסיטת פורדהם בניו יורק.

עיקר החצים מופנים על ידי הממשלה בסין נגד חברת פנגרוי שיושבת בבייג'ין, ומייצגת כמה מהשמות הנרדפים ביותר על ידי השלטון בהם האמן איי וויווי, איש האקדמיה האויגורי שנידון למאסר עולם בשנה שעברה בגין בדלנות, איהאם טונטי ופעיל למען זכויות אדם שמת כתוצאה מהזנחה רפואית במהלך מעצר משטרתי, צ'או שונלי. הרשויות עצרו את מנכ"ל החברה, ז'או שיפנג, ועוד לפחות ארבעה עורכי דין אחרים בחברה ובמנהל האדמנסטרטיבי. הן עצרו אפילו את בנה בן ה–16 של אחת מעורכות הדין, שהוחזק במעצר במשך יומיים, כמו גם את בעלה.

משרדי חברת פנגרוי בבייג'ין (מימין). המנכ"ל ועוד ארבעה עובדים נעצרוצילום: אי־פי

חוץ מלסייע לתקוף את עורכי הדין יוצאים כלי התקשורת במדינה להגנת השלטונות. "כלי תקשורת מערביים ופוליטיקאים רבים לא מכבדים את מערכת המשפט של סין ואת החוקים שלה", נכתב במאמר מערכת של סוכנות הידיעות הממלכתית שינואה אתמול, "המעצרים האחרונים במדינה לא שונים בדבר מפרשות פליליות אמריקאיות שבהן מעורבים אנשי חוק שעקפו אותו. עורכי הדין אצלנו פגעו בסדר הציבורי של סין ולכן צריכים לעמוד בפני עונש".

למרות שמאז ששי עלה לשלטון בנובמבר 2012 עצרו הרשויות עשרות תומכים של התנועה להגנה על זכויות אדם, מספר עורכי הדין שמוכנים לטפל בתיקים רגישים מבחינה פוליטית רק עלה בשנים האחרונות. לדברי אווה פילס מקינגס קולג' לונדון, שהתמחתה בנושא חוק בסין, ישנם 300 עורכי דין שמגנים על זכויות אדם במדינה, לעומת כמה עשרות בודדים שהיו לפני עשר שנים.

לדברי יו, אותו עורך דין מסחרי שסיפר שבעבר בחר במקצוע רק כדי לעשות כסף, ההסבה שהוא עבר החלה בחודש אוקטובר לאחר שגורמים רשמיים בבית כלא סירבו לאשר לו לראות את אחד הלקוחות שלו, אדם שהואשם בכך שתמך בהפגנות הפרו־דמוקרטיות שאירוע בהונג קונג נגד הממשל. יומיים לאחר מכן הוא נעצר בעצמו. במהלך שלושת חודשי המעצר הוא שהה בתא אחד עם אסירים שנידונו לגזר דין מוות, ועבר 17 חקירות שכללו התעללות פיזית קשה שהותירו אותו עם בקע בבטנו. הוא כמובן לא הורשה לראות עורך דין ולא הוגש נגדו אף כתב אישום.

לאחר ששוחרר הוא הוזהר לא לדבר לעולם על מעצרו, אולם לדברי יו שום דבר לא יכול להשפיע עליו: " אני יודע שהם יכולים לבוא ולעצור אותי שוב בכל רגע. בעבר פחדתי, אבל אני לא מפחד יותר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ