זעם ציבורי ברוסיה על רקע תוכנית ממשלתית להשמדת מזון מיובא מהמערב

בעקבות הסנקציות הכלכליות שהטיל המערב על רוסיה, אסרה מוסקבה על יבוא מזון ממדינות מערביות. צו להשמדת מזון שיובא באופן לא חוקי נכנס השבוע לתוקפו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בולדוזר משמיד מזון סמוך לבלגורוד, אתמולצילום: רויטרס

ממשלת רוסיה החלה להשמיד אתמול (חמישי) מזון מיובא מהמערב ועוררה זעם בקרב ציבורי, זאת על רקע שיעור העוני במדינה הנמצא בעלייה. על אף היותה תוכנית ממלכתית, בכירים בקרמלין הביעו את התנגדותם לתוכנית השמדת המזון שיובא בניגוד לחרם שהטילה רוסיה על מדינות מערביות שונות. עם זאת, על אף גינויים רבים הודיעו הרשויות כי הן נחושות בדעתן להשמיד מזון שיובא באופן לא חוקי, ושמוגדר על ידן כ"איום ביטחוני".

עם הוצאתה לפועל של התוכנית שידרה הטלוויזיה הרוסית תמונות של בולדוזר משמיד גבינה שיובאה מאירופה. שעות לפני כן השליכו פועלים ארגזים המלאים קותלי חזיר למשרפה. הצו המורה להשמיד את המזון הוצא על ידי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונכנס לתוקפו ביום שלישי. בצו לא נכתב כיצד יש להשמיד את המזון, אך צוין בו כי יש לבצע את ההליך "בכל האמצעים האפשריים".

פועל משמיד מזון סמוך לבלגורוד, אתמולצילום: רויטרס

בתגובה לסנקציות הבינלאומיות שהטילו ארה"ב, האיחוד האירופי ומדינות נוספות על רוסיה לאחר פרוץ המשבר באוקראינה, אסרה מוסקבה על יבוא מזון מחברות מערביות רבות. עם זאת, רוסים רבים אומרים כעת כי הממשלה אינה מבינה את הקשיים שעמם מתמודדים אזרחים רבים במדינה. בהתאם לכך, יותר מ–285 אלף בני אדם חתמו על עצומה מקוונת, הקוראת לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין לבטל את ההחלטה להשמיד מזון, ולחלקו לנזקקים.

"הסנקציות הביאו לעליה ניכרת במחירי המזון במדינה. גמלאים, חיילים ותיקים, משפחות גדולות, נכים וקבוצות נוספות נאלצו לקצץ באופן ניכר בצריכת המזון שלהם. חלקם כמעט הגיעו לחרפת מרעב", נכתב בעצומה, "אם אפשר פשוט לאכול את המוצרים האלו, מדוע להשמיד אותם?". המרמור הציבורי החריף בעקבות דיווחים בתקשורת המקומית, כי משרד החקלאות עומד לרכוש "משרפת מזון ניידת" כדי להאיץ את השמדת המזון המיובא.

לא ידוע כמה מזון יובא לרוסיה למרות החרם, אך על פי הערכות כמויות גדולות הוכנסו למדינה בעזרת תעודות מזויפות. המפקח על בטיחות המזון ברוסיה הודיע כי הרשויות תפסו 436 טונות של מזון והשמידו עד כה יותר מ–320 טונות. על פי ההודעה, מוצרי חלב מגרמניה ובשר מאיטליה הושמדו השבוע במשרפה בנמל התעופה שבו נתפסו. החרם על יבוא מזון מהמערב נוגע למגוון רחב של מוצרי יבוא, בהם חזיר, בקר, עוף, דגים מוצרי חלב, פירות וירקות ואגוזים. החרם תקף למזון המיובא מארה"ב, האיחוד האירופי, קנדה, אוסטרליה ונורווגיה.

ארגזי מזון סמוך לבלגורוד, אתמולצילום: רויטרס

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ