לפחות 50 הרוגים בסדרת פיגועים בבירת אפגניסטאן

בצל הדיווחים על מאבקי ירושה בצמרת טליבאן, הותקפו בסוף השבוע מתקני צבא ומשטרה מקומיים ובהמשך נרשמו חילופי אש כבדים סמוך לבסיס בו שוהות יחידות מיוחדות מארה"ב

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

לפחות 50 בני אדם נהרגו ומאות נפצעו בסוף השבוע בשרשרת התקפות טרור על מתקני צבא ומשטרה אפגניים ועל בסיס של צבא ארה"ב בקאבול, בירת אפגניסטאן. הפיגועים החלו אתמול (שישי) בפיצוץ משאית ממולכדת באזור הומה אדם בעיר ונמשכו בהתקפה על האקדמיה של משטרת אפגניסטאן, שבה נהרגו לפחות 26. מאוחר יותר התפתחו חילופי אש כבדים סמוך לבסיס "אינטגריטי", שבו שוהות יחידות אמריקאיות מיוחדות בקאבול.

מתקפת הטרור בקאבול היא הקטלנית ביותר שידעה אפגניסטאן בשנים האחרונות. היא באה על רקע הטלטלה ומאבקי הירושה בצמרת טליבאן, בעקבות ההודעה בחודש שעבר על מותו של מולה מוחמד עומר לפני כשנתיים, והכתרתו של מולה אכתאר מנסור ליורשו. במקביל, הודיע טליבאן על השעיית שיחות השלום עם ממשלת אפגניסטאן ועם פקיסטאן. מומחים מעריכים כי השעיית השיחות באה על רקע חילוקי דעות בטליבאן בשאלת הדרך שבה צריך הארגון ללכת. טליבאן לקח אחריות באופן רשמי לפיגועים בסוף השבוע, דבר שהוא עושה לעתים נדירות בלבד במקרים שבהם מניין ההרוגים האזרחי גבוה במיוחד.

מולה אכתאר מנסור נתפס בתחילה כגורם פרגמטי באופן יחסי, המצדד בשיחות עם אפגניסטאן ופקיסטאן, בשבוע שעבר הוא פרסם קלטת שמע ראשונה כמנהיג טליבאן ובה קרא לאיחוד השורות בארגון ונשבע להמשיך במאבק החמוש עד לכינונו של שלטון איסלאמי באפגניסטאן.

מומחים מעריכים כי מתקפת הטרור בקאבול נועדה לשגר מסר של תקיפות לדרגים השונים בטליבאן, אולם אינם מבטלים את האפשרות שבוצעה על ידי פלגים שסרים למרותה של המדינה האיסלאמית ומטרתם למנוע את חידוש שיחות השלום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ