מדוע עבר הממרח הלאומי של אוסטרליה מהטוסט אל מבשלות הבירה?

בקהילות אבוריג'ינים שבהן שתיית אלכוהול אסורה, הפך הווג'מייט הפופולרי למרכיב מרכזי במבשלות בירה לא חוקיות. כעת הממשלה מבקשת לעשות סדר בתופעה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

הממרח הדביק והמלוח ווג'מייט הפך ברבות השנים לאחד המאכלים המזוהים ביותר עם המטבח האוסטרלי והוא נהנה ביבשת החמישית ממעמד שקרוב לסמל לאומי. אך לווג'מייט, המורכב מתמצית שמרים שנותרה מתהליך בישול הבירה, יש כך מתברר גם צד בעייתי ועמו מבקשת הממשלה בקנברה להתמודד כעת. השר האוסטרלי לענייני ילידים, נייג'ל שוליון, קרא בסוף השבוע להגביל את מכירת הווג'מייט בקהילות אבוריג'ינים, בגלל שהוא משמש בין היתר להכנת משקאות אלכוהוליים לא חוקיים. מדובר בקהילות "יבשות", שבהן מכירת האלכוהול אסורה אך מכירת הווג'מייט מותרת.

"ווג'מייט תורם לאלימות בקהילות מרוחקות. הוא זרז לאומללות", אמר שוליון וציין כי בקהילות שבהן קיימת בעייה של שתיית אלכוהול, יש להגביל את מכירת הממרח. "על בתי עסק בקהילות הללו מוטלת האחריות לדווח על קניות בהיקפים גדולים של ווג'מייט שמעלות חשד. על הרשויות גם להבטיח שבישול בירה ביתי מסוג כזה לא מתרחש. נתקלנו במקרים שבהם ילדים לא הגיעו ללימודים בגלל שסבלו מהנגאובר. ווג'מייט הופך לגורם משמעותי יותר במקרי אלימות מקומיים".

ממרח ווג'מייטצילום: Tristanb

ד"ר ג'ון בופה, חבר ארגון People's Alcohol Action Coalition שבאליס ספרינגס, דוחה את הדברים ומסביר כי מדובר בבעייה נקודתית ומאוד לא שכיחה. "זו תופעה שמאפיינת מספר קטן של קהילות מבודדות. יש באוסטרליה המון קהילות אבוריג'ינים ולכל קהילה אופי שונה", אמר בופה לבי־בי־סי, "בכל מקרה, גם אם רוצים ליזום משהו בעניין, מי שצריך לעשות זאת הן הרשויות המקומיות או הקהילות עצמן".

ווג'מייט הוא למעשה גרסה אוסטרלית למרמייט הבריטי. הוא מיוצר באוסטרליה מאז 1923 ולא פעם נאמר כי הג'ינגלים שלו ברדיו מוכרים יותר מההמנון הלאומי. בשנת 2010 פורסם על מקרה יוצא דופן שבו מת אדם כתוצאה מצריכת יתר של ווג'מייט ממבשלה ביתית. ראש ממשלת אוסטרליה, טוני אבוט, אמר כי הוא אינו תומך בפיקוח על מכירות הווג'מייט ומעוניין להימנע מהטלת מגבלות נוקשות מדי על חיי האזרחים. "מעט ווג'מייט על הטוסט של הבוקר או בסנדוויץ' הוא ממרח נהדר ומזין", אמר.

העיתון הבריטי "דיילי טלגרף" דיווח כי בקרב ילדי האבוריג'ינים נפוצה צריכת האלכוהול הביתי יחד עם מיץ תפוזים. "אנחנו לא יכולים לאסור כל דבר שעשוי לשמש להכנת אלכוהול בתי חוקי", אמר לעיתון קצין משטרה באזור שבו מתגוררות מספר קהילות אבוריג'ינים, "ולכן חשוב שההיגיון הבריא ייכנס לפעולה. אם אנשים קונים כמויות גדולות של ווג'מייט או כל רכיב אחר שעשוי לשמש להכנת אלכוהול, חייבות לעלות שאלות".

הצעת הגשה לווג'מייט על טוסט

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ