החונטה הצבאית בבורמה הדיחה את יו"ר מפלגת השלטון לקראת הבחירות הכלליות

למרות הצהרות החונטה על רפורמות דמוקרטיות במדינה, נראה שבאחרונה היא מהדקת את עריצותה. כוחות ביטחון צרו על בניין המפלגה העומדת בראש הממשל האזרחי ומנעו מבכיריו לצאת ממנו

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

יושב ראש מפלגת השלטון בבורמה (מיאנמר), תורה שוואה מאן, הודח היום (חמישי) מתפקידו במה שתואר על ידי אנשי המפלגה כ"הפיכה". הצעד הקיצוני ממחיש את הקרע שנוצר בין גורמים מתונים בחונטה הצבאית לבין כוחות שמרנים יותר שהחלו להתחזק שוב אחרי עשורים של שלטון צבאי במדינה שהוחלף בממשלת בובות אזרחית.

הדחתו של מאן מתפקיד יושב ראש מפלגת הפיתוח והסולידאריות המאוחדת, הנתמכת על ידי האליטה הצבאית, מתבצעת זמן קצר לפני הבחירות הכלליות שצפויות להיערך בנובמבר. פוליטיקאים הרוצים להגיש את מועמדותם בבחירות יכולים לעשות זאת עד יום שישי, ולכן נותר לשוואה מאן זמן קצר מאוד להתגבר על ההדחה שלו ולהציע את מועמדותו.

תורה שוואה מאן, הודח מראשות המפלגה אבל יישאר בתפקידו בבית התחתוןצילום: אי־אף־פי

ארה"ב ומדינות נוספות במערב מתייחסות לבחירות כאבן בוחן למידת רצינות כוונותיה של החונטה הצבאית, השולטת עדיין בממשלה ובמוסדותיה, למרות רפורמות דמוקרטיות מסוימות שנידונו בפרלמנט. עם זאת, ביוני דחה הפרלמנט בבורמה תיקונים בחוקה שהיו אמורים להחליש את שליטת החונטה הצבאית. בהצבעה שנערכה נפסלו השינויים החוקתיים במטרה לשמור על כוחה של החונטה הצבאית להטיל וטו על תהליכים פוליטיים ושינויים נוספים בחוקה ולמנוע מאונג סאן סו־צ'י להיבחר כנשיאה בשנה הקרובה.

מאן, שהיה המועמד המוביל בבחירות לנשיאות, היה החבר השלישי החזק ביותר בחונטה ששלטה בפועל בבורמה עד 2011. לאחר שהוקם ממשל אזרחי רשמי הוא מונה להיות יו"ר הבית התחתון של הפלרמנט ושם יצר ברית לא רשמית עם מנהיגת האופוזיציה וכלת פרס נובל לשלום אונג סאן סו־צ'י, צעד שלא מצא חן בעיניי גורמים שמרנים בתוך הצבא. יש לציין כי למרות שהוא הודח מתפקיד יו"ר המפלגה הוא ממשיך לפי שעה לכהן בתפקידו כיו"ר הבית התחתון.

ההכנות לקראת ההדחה נערכו כבר במהלך הלילה כאשר כוחות ביטחון הוצבו מחוץ למטה המפלגה בבירה נייפידאו. לפי כמה דיווחים בכלי תקשורת מקומיים, בכירים במפלגה לא הורשו לעזוב את הבניין. יו מינט הטוואה, פקיד בכיר במשרד ההסברה אישר כי שוואה מאן הועבר מתפקידו הבכיר במפלגה. סגנו, יו הטאי־או, מונה להיות מחליפו. הוא אישר את הדיווח על כניסת כוחות הביטחון למטה המפלגה, אבל הוסיף כי הם היו הכרחיים במצב שנוצר.

שוואה מאן לא הגיב בתקשורת על ההדחה שלו, אולם אחד מעוזריו אמר כי הוא לא שהה בבניין המפלגה בזמן שנודע עליה. "זה היה חייב להיעשות בכוח משום שאי אפשר היה להחליט על כך בהצבעה", הוסיף העוזר.

הדחות של גורמים פוליטיים בכירים בבורמה היו שכיחות מאוד במהלך חמשת העשורים האחרונים שבהן החונטה שלטה במדינה, אולם מאז שהוקמה הממשלה האזרחית העצמאית כביכול, הביעה המדינה התעניינות ברפורמות דמוקרטיות והפיחה תקווה לשינוי השלטון הדכאני.

בימים האחרונים מתמודדת בורמה עם השיטפונות העזים ביותר בשטחה מזה עשורים ומפולות בוץ שהרסו כבר מאות בתים. אלפי בני אדם פונו בצפון מערב המדינה ולפחות 103 נהרגו עד כה. על פי ההערכות כמיליון תושבים הושפעו באופן קשה מהשיטפונות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ