ראש ממשלת יפן סירב להשתתף באירועים בסין לציון סיום מלחמת העולם השנייה

שינזו אבה לא ישתתף באירועי "יום הניצחון" במחאה על תגבורו של הצי הסיני ותוקפנותה של המדינה הקומוניסטית. פרשנים טוענים כי מפגן צבאי ענק שיתקיים כחלק מהאירועים נועד להתריס נגד טוקיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילות מתאמנות לקראת המפגן הצבאי, בבייג'ין השבוע. ברקע - תמונתו של נשיא סין שי ג'ינפינגצילום: אי־פי

ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, לא ישתתף באירועי "יום הניצחון" שיתקיימו בבייג'ין לציון תום מלחמת העולם השנייה, כך דווח בתקשורת היפנית. על פי הדיווח, בין היתר יעדר אבה מהאירוע בחודש הבא במחאה על תגבורו של הצי הסיני באזור. ביום הניצחון מציינת סין את הצלחת "מלחמת ההתנגדות נגד התוקפנות היפנית".

מזכיר הקבינט היפני, יושיהידה סוגה, אמר כי ראש הממשלה החליט שלא להשתתף באירועי הזיכרון שיתקיימו ב–3 בספטמבר , כדי שיוכל לפקח על אישור חקיקה שנויה במחלוקת הנוגעת לסוגיות ביטחון במדינתו. הבית העליון של הפרלמנט היפני דן זה מספר חודשים בסדרת הצעות חוק שאותן מקדם ראש הממשלה. מטרתן של הצעות החוק היא להרחיב את תפקידי צבא יפן כך שיורשה להשתתף בלחימה מעבר לים, לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה.

מטוסים סינים באימון לקראת מפגן יום הניצחון, בבייג'ין השבועצילום: רויטרס

העיתון "סאנקיי" ציטט מקורות בכירים שאמרו כי אבה חושש שנוכחותו בבייג'ין תתפרש כהסכמה לתוקפנותה של סין בקרבת איים שריבונותה עליהם שנויה במחלוקת. ביקורת רבה נמתחה על סין בשל בנייתם של איים מלאכותיים בים סין הדרומי, באזורים שווייטנאם, הפיליפינים ומדינות נוספות תובעות עליהם בעלות. בנוסף, בין סין ליפן קיימת מחלוקת בנוגע לבעלות על קבוצת איים בים סין המזרחי.

ראש ממשלת יפן ומנהיגים ממדינות נוספות הוזמנו להשתתף באירועים, שיכללו מפגן צבאי ענק בכיכר טיינאנמן בהשתתפות 12 אלף חיילים, טילים גרעיניים וקונוונציונאליים ויותר ממאה מטוסים. בכירים בבייג'ין אמרו שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין ולפחות עשרה ראשי מדינות אחרים ישתתפו באירוע. עם זאת, רוב מנהיגי מדינות המערב, בהם נשיא ארצות הברית ברק אובמה וראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון, יחרימו ככל הנראה את האירוע. נשיאת דרום קוריאה, פארק גן־הייאה, צפויה להשתתף בטקס לציון יום השנה אך עדיין לא החליטה אם תצפה במפגן הצבאי.

ראש ממשלת יפן שינזו אבהצילום: אי־אף־פי

חלקים גדולים של בייג'ין נסגרו בסוף השבוע בעוד שטנקים, משגרי טילים ואלפי חיילים הועברו למרכז העיר כחלק מההכנות למפגן. לאתרי המדיה החברתית של סין הועלו תמונות של מטוסי קרב טסים מעל הבירה ושל מסוקים יוצרים בשמים את המספר "70". "זו חגיגה לעיניים", דיווח אתמול העיתון הממלכתי גלובל טיימס, "האוכלוסייה מאמצת את המצעד בהתלהבות".

באותו גיליון פורסם מאמר דעה שהמעיט בטענות כי המצעד הוא התקפה על יפן. "המערב נוטה לראות את המצעד מנקודת ההשקפה של הריאל־פוליטיק והיחסים הבינלאומיים", כתב בכיר באקדמיה הסינית בשם סונג לוז'נג. "הם טוענים שסין תנצל נושאים היסטוריים ככלי נגד יפן. כמה סינולוגים אומרים אפילו שסין מנצלת את ההיסטוריה לגיבוש הלגיטימיות של מפלגת השלטון", הוסיף. אך לטענתו של הבכיר, "המטרה המרכזית של המצעד היא להזכיר לעולם את מעמדה של סין כמעצמה מנצחת, שניצחונה הושג במחיר אדיר".

הדיווח כי ראש ממשלת יפן לא ישתתף באירועי יום הניצחון הוריד מן הפרק רמיזות כי אבה יקיים פגישה בילטרלית עם נשיא סין שי ג'ינגפינג. תחת זאת, בכירים בטוקיו מקווים לארגן פגישה בין המנהיגים בשולי האסיפה כללית של האו"ם שתתקיים בחודש הבא, או בפסגת הפורום לשיתוף פעולה כלכלי באסיה והאוקיינוס השקט (Apecׂׂׂׂׂ), שתתקיים בפיליפינים בנובמבר. היחסים בין המעצמות הכלכליות של אסיה מתוחים במיוחד על רקע הסכסוך הטריטוריאלי בים סין המזרחי, וטענותיה של סין כי יפן לא כיפרה על זוועות שביצעה בסין הכבושה לפני ובזמן מלחמת העולם השנייה.

אל הכתבה ב"גרדיאן"

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ