גוברת המחלוקת בהודו על שיטת ההעדפה המתקנת לטובת קאסטות נמוכות

חצי מיליון איש הפגינו נגד המכסות ששמורות לבני קאסטות נמוכות במשרות ציבוריות ובאוניברסיטאות. המחאה, אותה יזם צעיר בן 22, הצליחה להפתיע את הרשויות והידרדרה למהומות

דיוויד ברסטו וסוהסיני ראג', ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוביל המחאה הרדיק פאטל (עומד), בעצרת נגד שיטת ההעדפה המתקנת, במדינת המחוז גוג'ראט, בשבוע שעברצילום: אי־אף־פי

התרעומת החלה להתלקח לאטה אצל הרדיק פאטל. היא הכתה שורש כשראה כיצד אחותו הצעירה מאבדת את מלגת הלימודים לאוניברסיטה בגלל הגרסה ההודית להעדפה מתקנת — מערכת של מכסות מדויקות השומרת קצת פחות ממחצית המשרות במגזר הציבורי ובמקומות באוניברסיטאות הציבוריות למשתייכים לקאסטות המקופחות.

התרעומת הלכה והעמיקה כששוחח עם צעירים אחרים מבני פאטל בכפרו. דומה כי לכל אחד שם יש סיפור על משרה שפוטר ממנה, דלת שנסגרה לפניו או חלום שנגוז רק מפני שמצבה הכלכלי של משפחת פאטל הנרחבת נחשב טוב מכדי להיכלל במערכת המכסות בהודו.

באביב האחרון החל הרדיק פאטל לארגן את בני משפחת פאטל ברחבי גוג'ראט, מדינת מחוז שאוכלוסייתה מונה כ–63 מיליון בני אדם. כ–10 מיליון מהם שייכים למשפחת פאטל המורחבת. הם נפגשו בחוות ובמסעדות, קשרו קשרים דרך ווטסאפ ופייסבוק, ועד מהרה הפכו את התרעומת המשותפת להם לתוכנית נועזת שהגיעה לשיאה בשבוע שעבר. במועד הזה עמד הרדיק, צעיר בן 22, על במה באחמדבאד, בירת המדינה, לפני 500 אלף בני אדם מריעים — כמעט כולם צעירים המשתייכים לשבט פאטל.

הוא תקף בחריפות את מערכת המכסות המבוצרת, שהמנהיגים הפוליטיים בהודו הגנו עליה במשך עשרות שנים וגם הרחיבו אותה כאמצעי לזכות בקולות מקאסטה זו או אחרת. בהתקפתו הפוליטית דרש פאטל שכל שבט פאטל, השייכים לקאסטת פטידאר, ייכללו במערכת המכסות שהם מתעבים. זאת, למרות הידיעה שאם שבט פאטל העשיר ורב ההשפעה בגוג'ראט יתאים למכסות המיוחדות, תוכל להיכלל בהן כל קאסטה בהודו.

המשטרה משתמשת ברובי מים כדי לפזר את המפגינים בעיר לאקנאו, אתמולצילום: אי־פי

לא רק גודלה העצום של עצרת בני פאטל, או המהירות והחשאיות שבהן התארגנה, הדהימו את התקשורת ואת האליטות הפוליטיות — אלא גם עומק ההתרסה כלפי ראש הממשלה נרנדרה מודי. מודי עלה לגדולה בזירה הלאומית בזכות תמיכתם החזקה של בני פאטל, שסייעו לו להיבחר לראש השרים של מדינת גוג'ראט ב–2001.

מטרת המחאה, הסביר הרדיק פאטל בראיון, שעות לאחר נאומו ובעודו מותש לחלוטין, היא לעמת את מודי ואת בעלי בריתו עם בחירה קשה במיוחד: לעמוד לימינם של בני פאטל שהביאו אותם לשלטון, או לעורר את חמתם לנוכח תמיכת הפוליטיקאים בקאסטות ובשבטים שהם הנהנים העיקריים ממערכת המכסות.

כעבור שעה וחצי פרצו מאות שוטרים לבמה כדי לעצור את פאטל ולפזר את שאריות העצרת. הם הכו מפגינים שלווים במוטות במבוק, השליכו כיסאות על הקהל ודחפו בגסות עיתונאים.

לא הרחק משם, ראש השרים הנוכחי של גוג'ראט, אנאנדיבן פאטל, ושר המשטרה שלו, רג'ניקנט פאטל, עקבו באימה גוברת אחר אלימות המשטרה ששודרה בטלוויזיה. רק דקות אחדות קודם לכן הפטיר רג'ניקנט פאטל בראיון, שהיום עבר בשלום. "חשבנו שהסיפור נגמר ובצורה הטובה ביותר האפשרית", סיפר. ולפתע "הדברים יצאו מכלל שליטה". הוא חזר ואמר שלא הוא ולא ראש השרים הורו לעצור את פאטל ולפזר את ההפגנה, וציין שהם הזדרזו להורות למשטרה לשחררו.

אבל הנזק כבר נעשה. באותו לילה וביומיים שלאחר מכן צולמו שוטרים מנפצים מכוניות ומכים אזרחים לא חמושים שאף הרימו את ידיהם באוויר. "טרור משטרתי בלתי מרוסן", זעקה הכותרת של אחד מהעיתונים באחמדבאד.

ברחבי גוג'ראט הגיבו ההמונים בזעם דומה, שרפו אוטובוסים ותחנות משטרה ופגעו בבתיהם של שרים בגוג'ראט. ביתו של רג'ניקנט פאטל הועלה באש. לקראת סוף השבוע שעבר נמנו עשרה הרוגים, אחד מהם שוטר. הצבא נקרא להתערב ומודי עצמו אף הופיע בטלוויזיה וקרא להרגעת הרוחות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ