בית המשפט בהודו הקפיא את איסור ההרעבה העצמית עד מוות

הטקס הקיצוני של הדת הג'ייניסטית הוצא מחוץ לחוק בחודש שעבר על ידי ערכאה נמוכה יותר. כלי התקשורת דיווחו כי ההקפאה תישאר בתוקף לפחות ארבע שנים, עד שהתיק יעלה לשימוע

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמונתו של מניקצ'אנד לודהא שהרעיב עצמו למוות לפני כשבועייםצילום: SERENA DE SANCTIS / NYT

בית המשפט העליון בהודו הקפיא השבוע את הצו שהוציא בית המשפט הגבוה של מדינת ראג'סטאן האוסר על הרעבה עצמית למוות. הצום, המכונה סנטארה, הוא טקס דתי שנעשה לרוב על ידי זקנים וחולים מקרב הדת הג'ייניסטית.

בית המשפט ברג'סטאן אסר על קיום הטקס לפני כשלושה שבועות וקבע כי צום עד המוות הוא סוג של התאבדות, האסורה בהודו על פי חוק. עוד קבע בית המשפט כי גם סיוע לצום כזה הוא עבירה על החוק.

ההחלטה עוררה את זעמם של פעילים המייצגים את הג'ייניזם, דת של שישה מיליון מאמינים בהודו. עורכי דין יזמו כמה עתירות לבית המשפט העליון ואלפי מאמינים יצאו להפגין בשבוע שעבר. חלקם נשאו שלטים עם הכיתוב: "התאבדות פשע, סנטארה היא דת".

בית המשפט העליון בהודו הסכים שלשום לדון בעתירות שהגישו הפעילים והקפיא בינתיים את פסק הדין של בית המשפט ברג'סטאן. על פי העיתון היומי טיימס אוף אינדיה, ההקפאה תישאר בתוקף לפחות ארבע שנים, עד שהתיק יעלה לשימוע בית המשפט.

הנושא הגיע לבית המשפט ב-2006, לאחר שפעיל טען שהטקס הוא שווה ערך להתאבדות ושבני משפחה לעתים כפו את הטקס על קרוביהם, שהיו במצב שבו לא יכלו עוד לתת הסכמה מודעת לקיומו. מגיני הטקס, מנגד, המאמינים שהוא מביא כבוד למשפחה, טוענים שהוא שונה מהתאבדות ומהותי לדת הג'ייניסטית, הדוגלת בסגפנות קיצונית.

נזירים ג'ייניסטים בטקס קבלת חבר חדש, באחמדאבאד במאי השנהצילום: אי־אף־פי

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ