ניו יורק טיימס ו"הארץ"

בית המשפט אזרבייג'אן גזר היום (רביעי) שבע שנות מאסר וחצי על חאדיג'ה איסמאילובה, עיתונאית חוקרת במדינה. איסמאילובה הידועה בכתבותיה הביקורתיות כלפי השלטון, הואשמה בין היתר במעילה והעלמת מס. גזר הדין נמסר על ידי בית המשפט לפשעים חמורים בבירה באקו. 

איסמאילובה פירסמה תחקירים רבים ברדיו אירופה החופשית (Radio Free Europe), הנתמך על ידי משרד החוץ של ארה"ב. תחנות הרדיו מפרסמת לעתים קרובות ידיעות העוסקות במקור עושרו נשיא אזרבייג'אן, אילהאם אלייב, ושל משפחתו.

חאדיג'ה איסמאילובה בקליפורניה ב-2012צילום: אי־אף־פי

העיתונאית בת ה–39 נעצרה בחודש דצמבר על ידי הרשויות. במשפטה היא טענה לחפותה והאשימה את השלטון ב"שקרים". בשיחה עם "הארץ" בשנה שעברה דיברה איסמאילובה, אתאיסטית מוצהרת, בכעס רב על האופן שבו התנכלו לה השלטונות בעקבות סדרת תחקירים שפרסמה. התחקירים עסקו במעילות בהיקף מאות מיליוני דולרים שביצעו משפחת הנשיא ומקורביו, תוך שהם צוברים לעצמם רכוש עצום מהכנסות הנפט והגז של המדינה הקווקזית. 

בהתייחסה להתנכלויות השלטון כלפיה, סיפרה העיתונאית: "המשטרה של אלייב השתילה מצלמות בדירה שלי וצילמה אותי מקיימת יחסי מין עם החבר שלי. כשלא נכנעתי לאיומים, הם העלו את הסרט לאינטרנט. אנחנו אמנם חברה חילונית, אבל זאת מדינה מוסלמית שמרנית. אתה יכול לתאר לעצמך מה זה עשה למשפחה שלי", אמרה. בנוסף מתחה איסמאילובה ביקורת על התעלמות מדינות המערב ממצב זכויות האדם באזרבייג'אן.

בשנים האחרונות הפכה העיתונאית לאשת קשר מרכזית בין עמותות אזרחיות ואנשי אופוזיציה באזרבייג'אן לארגונים במערב התומכים בפעילים למען דמוקרטיה הנרדפים על ידי השלטונות. בהתייחסה לגזר דינה של איסמאילובה, אמרה איזבל סנטוס מהארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה (OSCE) כי "עם כל עיתונאי, פעיל זכויות אדם ומנהיג חברתי שהיא מטרידה או כולאת, אזרבייג'אן מרחיקה את עצמה מערכים דמוקרטיים".

לפני כחודשיים פורסם כי חברת אלתא, חברת בת של התעשייה האווירית בישראל, מכרה דרך החברה הישראלית "נייס מערכות" תוכנות ריגול לאזרבייג'אן. על פי דו"ח של ארגון Privacy International שפורסם ב"הארץ", "נייס מערכות" היא בין הספקיות המרכזיות של טכנולוגיה המאפשרת לארגוני ביטחון הפנים של ארזבייג'אן לרגל אחרי פעילי זכויות אדם, עיתונאים ואזרחים. בנוסף, ב–2012 דווח כי ישראל חתמה על עסקה לאספקת נשק לאזרבייג'אן בשווי של 1.6 מיליארד דולר. על פי הדיווח בזמנו, היתה זו אחת מעסקאות הנשק הגדולות ביותר שביצעו במערכת הביטחון. כחלק מהעסקה הסכימה ישראל למכור לאזרבייג'אן מטוסים ללא טייס ומערכות לווין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ