צפון קוריאה: חידשנו את הפעילות בכור הפלוטוניום יונגביון

על רקע החגיגות לציון 70 שנה להקמת "מפלגת הפועלים" הודיעה פיונגיאנג כי היא נערכת לשיגור לוויין נוסף לחלל. במערב חוששים כי מדובר למעשה בניסוי בטיל ארוך טווח המסוגל לפגוע בארה"ב

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

צפון קוריאה הודיעה הבוקר (שלישי) כי חידשה את הפעילות במתקן הגרעיני שלה יונגביון וכי בכוונתה לשפר את הארסנל הגרעיני שלה "הן בכמות והן באיכות". כור הפלוטוניום ביונגביון נסגר ב-2007, אך פיונגיאנג הבטיחה לחדש את הפעילות בו ב-2013 בעקבות הניסוי הגרעיני השלישי שביצעה והמתיחות האזורית שהוא הצית.

מומחים מעריכים כי הכור ביונגביון מסוגל להפיק פצצת פלוטוניום בשנה כשהוא פועל ללא הפרעה. תצלומי לוויין שפורסמו מוקדם יותר השנה העלו את האפשרות שהפעילות במתקן חודשה. ההודעה הצפון קוריאנית הנוכחית באה על רקע החגיגות לציון 70 שנה להקמת "מפלגת הפועלים". בנוסף הודיעה פיונגיאנג כי היא נערכת לשיגור לוויין לחלל. במערב חוששים כי מדובר למעשה בניסוי בטיל ארוך טווח שעשוי לאיים על ארה"ב.

תצלום לוויין של המתקן הגרעיני יונגביון בספטמבר 2014צילום: רויטרס

גודלו של הארסנל הגרעיני של צפון קוריאה אינו ידוע ומסתכם ככל הנראה במספר פצצות בודדות. לא ברור גם אם צפון קוריאה השיגה התקדמות במזעור פצצות גרעין באופן שיאפשר לה להציב אותה על טילים. צפון קוריאה טוענת כי "ביכולתה להתמודד עם העוינות האמריקאית באמצעות כלי נשק גרעיניים בכל שלב".

המתקן ביונגביון הוא שאחראי לייצור החומר הבקיע ששימש את צפון קוריאה בניסיון הגרעיניים שביצעה עד כה. ביולי 2007 הוא נסגר במסגרת הסכם סיוע הומניטארי לצפון קוריאה. באפריל 2009 אסרה צפון קוריאה על פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבקר במתקן ופרשה מהשיחות הרב צדדיות לפירוקה מגרעין.

ב-2010 התגלה מתקן להעשרת אורניום בצפון קוריאה. מומחים אמריקאים אמרו כי הצנטריפוגות שבהן משתמשת פיונגיאנג נועדו בעיקר להפקת חשמל, אך ניתן להפוך אותן לצנטריפוגות להפקת אורניום מועשר בדרגה המשמשת לייצור פצצות גרעין. בשלהי 2012 הצליחה צפון קוריאה להציב לוויין ראשון בחלל אחרי שורה של כישלונות. ב-2013 חידשה כאמור את הפעילות ביונגביון, אך זו הופסקה שוב באוגוסט 2014.

דצמבר 2012 - השיגור המוצלח הראשון של לוויין צפון קוריאני לחללצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ