החלטה היסטורית ביפן: הפרלמנט אישר לצבא לפעול מחוץ למדינה

חרף התנגדות עזה של האופוזיציה, אישר הבית העליון של הפרלמנט הישג גדול לראש הממשלה שינזו אבה - חקיקה המפחיתה את המגבלות הפציפיסטיות שהוטלו על המדינה אחרי מלחמת העולם ה-2

אי-פי ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי ו"הארץ"

הפרלמנט ביפן אישר הערב (שישי) חקיקה שנויה במחלוקת, המפחיתה את המגבלות על צבא המדינה ומעניקה לו תפקיד גדול יותר. החוקים, שאושרו בבית העליון של הפרלמנט, מסירים חלק מהמגבלות שהוטלו על יפן לאחר מלחמת העולם ה-2, והתירו שימוש בכוח על ידי הצבא למטרות הגנה עצמית בלבד.

הצעדים אושרו על ידי הבית התחתון ביולי, ועוררו הפגנות מחאה ודיון סוער בשאלה האם על יפן לפנות מהפציפיזם, על מנת להתמודד עם האתגרים הביטחוניים הגוברים. מאז יום חמישי, עשו מפלגות האופוזיציה כל שביכולתן על מנת לעכב את ההצבעה.

בין היתר, הציגה האופוזיציה סדרה של צעדי אי-אמון נגד הממשלה ומנהיגי הפרלמנט, וניסתה לעכב את ההצבעה באמצעות נאומי פיליבסטר. אחד המחוקקים אף צעד באיטיות לעבר תא ההצבעה. כתוצאה מצעדי האופוזיציה, אישור החוקים התעכב בכמה שעות. במקביל להצבעה, נערכו הפגנות מחאה מחוץ לבניין הפרלמנט.

החקיקה החדשה תאפשר לצבא יפן להילחם מעבר לים לראשונה מאז סיום מלחמת העולם ה-2, לפני 70 שנה. היא תתיר לצבא להגן על בעלות בריתה של יפן גם כאשר היא עצמה אינה נמצאת תחת מתקפה, ולעבוד באופן צמוד יותר עם ארה"ב ומדינות נוספות. בנוסף, תוכל יפן לקחת חלק גדול יותר במשימות שמירת שלום בינלאומיות.

אישור החקיקה הוא הישג עבור ראש הממשלה, שינזו אבה, שטוען כי יפן זקוקה לחוקים החדשים במטרה לחזק את הגנתה, על רקע התוקפנות הגוברת של סין ובמטרה להשתתף במאמצי שמירת השלום הבינלאומיים. השינויים מפרשים מחדש את החוקה, ולא משנים אותה. אולם מתנגדי ההצעות אומרים כי הן מפירות למעשה את החוקה הפציפיסטית ויכולות להביא למעורבות מיותרת של יפן במלחמות שתוביל ארה"ב.

נשיא הבית העליון של הפרלמנט, מסאאקי ימזקי, אמר כי החוקים אושרו ברוב של 148 קולות מול 90. הפרלמנט דן בצעדים במשך יותר מ-200 שעות. ביום חמישי, פוליטיקאים מהאופוזיציה התעמתו עם יו"ר ועדת החקיקה של הפרלמנט, בוויכוח שגלש כמעט לאלימות פיזית, בניסיון למנוע את אישור ההצעדה בוועדה.

מפלגת השלטון הליברל-דמוקרטית, בראשה עומד אבה, מיהרה לאשר את החוקים לפני תחילתו בשבת של חג בן חמישה ימים, במטרה להימנע מהתגברות המחאה. אבה התחייב בפני ארה"ב כי החקיקה תאושר במהלך הקיץ. לפי סקרי דעת קהל, רוב היפנים מתנגדים לחקיקה החדשה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ