ארה"ב הפציצה בית חולים באפגניסטאן; לפחות 20 בני אדם נהרגו

בית חולים של ארגון "רופאים ללא גבולות" נפגע באופן חמור בהפצצה אווירית בעיר קונדוז. לטענת הצבא נפגע המבנה מנזק משני, על אף שהארגון מסר את מיקומו המדויק לכוחות באזור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית החולים שנפגע, הלילהצילום: אי־אף־פי

לפחות 20 בני אדם נהרגו לפנות בוקר (שבת) בתקיפה אווירית של כוחות אמריקאיים שפגעה ככל הנראה באופן חמור בבית חולים המנוהל על ידי ארגון רופאים ללא גבולות (MSF) בעיר קונדוז שבאפגניסטאן. התקיפה התרחשה סמוך לשעה שתיים לפנות בוקר (זמן מקומי), על אף שמיקומו של בית החולים היה ידוע לצבא ארה"ב. לצד ההרוגים נפצעו עשרות בני אדם נוספים. מרופאים ללא גבולות נמסר כי לפחות תשעה מההרוגים שנמצאו עד כה הם חברים בארגון.

דובר צבא ארה"ב, קולונל ברייאן טריבוס, פרסם הצהרה שבה נאמר כי מטרת התקיפה היתה פעילים "שאיימו על הכוח", וכי "יכול להיות כי נגרם נזק משני למתקן רפואי סמוך". עם זאת, רופא ממרכז הטראומה של בית החולים, עדיל אכבר, אמר כי חדר הניתוחים, חדר המיון וחלקים נוספים של בית החולים נפגעו. מארגון רופאים ללא גבולות נמסר כי בית החולים "הושמד באופן חלקי" כתוצאה מהפצצה מתמשכת.

ניתוח בחדר חלופי שלא נפגע בהפצצה. תמונה ששחרר ארגון "רופאים ללא גבולות"צילום: אי־אף־פי

בהודעה שפורסמה בעקבות ההפצצה הודיע ארגון הצדקה כי חבריו “מזועזעים באופן עמוק מההתקפה, ההרג של חברי הצוות והמטופלים, ומהפגיעה הקשה בשירותי הבריאות בקונדוז". על פי ההודעה, בעת ההתקפה היו בבית החולים 105 מטופלים ומטפלים, ולפחות 80 חברי צוות. עוד נכתב בהודעה כי 30 בני אדם עדיין "לא אותרו".

בעוד נמשך מבצע החילוץ והחיפוש אחר הנעדרים פרסם ארגון הצדקה הודעה בחשבון הטוויטר שלו, לפיה מיקומו של בית החולים נמסר לכוחות ארה"ב ואפגניסטאן מספר פעמים, זאת כדי למנוע פגיעות. "מיקומו המדויק של בית החולים בקונדוז הועבר לכל הצדדים מספר פעמים בחודשים האחרונים, כולל מוקדם יותר השבוע", נכתב בהודעה.

בהתייחסו לאירוע מסר דובר משרד הפנים של אפגניסטאן, סאדיק סאדיקי, כי עשרה עד 15 "טרוריסטים" התחבאו בבית החולים בעת ההפצצה. "כל הטרוריסטים נהרגו אך איבדנו גם רופאים", אמר הדובר במסיבת עיתונאים. לדברי סאדיקי, כל 80 חברי צוות בית החולים, בהם 15 זרים, הועברו למקום בטוח. עם זאת, על פי חבר צוות בית החולים שניצל מההפצצה "רוב הצוות ואפילו כמה מהמטופלים עדיין נעדרים". מספר שעות לאחר היוודע דבר האירוע בתקשורת העולמית התנצל ראש הכוחות האמריקאיים באפגניסטאן בפני נשיא המדינה על ההפצצה. 

בימים האחרונים התרחשו קרבות בעיר קונדוז שבצפון מזרח אפגניסטאן. לוחמי טליבאן כבשו את העיר ביום שני האחרון, במה שנחשב לניצחון גדול עבור הארגון הקיצוני. שלשום דווח כי כוחות מטעם ממשלת אפגניסטאן המגובים בהפצצות מהאוויר של צבא ארה"ב שיחררו את חלקיה המרכזיים של העיר.

בית החולים בקונדוז, הבוקרצילום: אי־אף־פי

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ