רויטרס

צפון קוריאה חגגה היום (שבת) את יום השנה ה–70 לייסוד מפלגת הפועלים השלטת במדינה במצעד צבאי ענק. בראש המצעד עמד המנהיג קים ג'ונג און שאמר כי ארצו מוכנה להילחם בכל מלחמה שבה תפתח ארה"ב.

אלפי חיילים עמדו דום בכיכר קים איל סונג, הנקראת על שם סבו של קים ומייסד המדינה הקומוניסטית, שעה שהנכד הופיע כשהוא נינוח ומלא ביטחון עצמי. המנהיג הצעיר בא בלוויית ליו יונשאן, בכיר המפלגה הקומוניסטית הסינית, שאתו שוחח וצחק לאורך כל האירוע כשמסביבם עמדו בכירי המפלגה הצפון־קוריאנית וקציני צבא בכירים.

"משמעות ההתחמשות המהפכנית של המפלגה היא שאנחנו מוכנים להילחם בכל סוג של מלחמה שבה יפתחו האמריקאים האימפריאליסטים", הכריז קים בנאומו, שבו שיבח את המנהיגים הקודמים ואת המפלגה השלטת. הוא לא הזכיר ישירות את תוכניתה הגרעינית של ארצו, אולי כמחווה דיפלומטית כלפי סין שאירחה את השיחות שנערכו במטרה לשכנע את פיונגיאנג לוותר על שאיפותיה הגרעיניות בתמורה לתמריצים כלכליים, ואשר שבקו בינתיים חיים. בשבוע שעבר אמר קצין אמריקאי רם דרג כי וושינגטון סבורה שלצפון קוריאה יש את היכולת לתקוף בנשק גרעיני את ארה"ב, וכי ארה"ב מוכנה להתגונן נגד כל התקפה כזו.

במצעד השתתפו חיילים לבושים בסגנון הכוח המהפכני שנלחם ביפנים במלחמת העולם השניה וחיילים נוספים. סוללה של הטילים הבליסטיים הבין־יבשתיים של צפון קוריאה היתה מסמר תצוגת הנשק, על אף שעדיין לא ידוע אם אלה כבר נוסו בהצלחה.

סוכנות הידיעות הסינית הרשמית שינחואה מסרה כי קים קיבל מליו מכתב מנשיא סין שי ג'ינפינג. הנשיא הסיני אמר במכתבו כי סין מקדישה חשיבות רבה ליחסיה עם צפון קוריאה. סין היא בעלת בריתה העיקרית של צפון קוריאה ושותפת הסחר הבכירה שלה, על אף שהיחסים בין שתי המדינות הורעו במידה מה בשל תוכניתה הגרעינית של פיונגיאנג. שי כתב במכתבו, שצוטט על ידי שינחואה, כי סין "מעוניינת להשיג תקשורת הדוקה ושיתוף פעולה עמוק יותר בין המדינות".

קים ג'ונג און ואורחו הסיני ליו יונשאןצילום: אי־אף־פי
חיילות נושאות לפידים במצעד, היוםצילום: רויטרס
חיילים לשעבר במצעד הצבאיצילום: רויטרס
צילום: אי־אף־פי
משוריינים צבאיים נערכים לקראת המצעדצילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ