חוקרים מעריכים שאחד מכל שלושה סינים צעירים ימות מעישון

מיליון גברים סינים מתו מעישון ב–2010 ועד 2030 צפוי המספר להגיע לשני מיליון. מספר המעשנות הסיניות דווקא צנח וסיכוייהן למות בטרם עת מעישון פוחת בהדרגה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

אחד מבין כל שלושה גברים סינים צעירים ימצא את מותו מסיבה הקשורה לטבק, אלא אם יצליח חלק גדול מהם להפסיק לעשן, כך הודיעו חוקרים ביום שישי.

"אם לא יינקטו צעדים נחרצים להפסקת העישון באופן מיידי בקרב שכבות רחבות של האוכלוסייה במדינה, ימות בטרם עת מספר עצום של סינים", אמר לימינג לי, מרצה באקדמיה למדעי הרפואה בבייג'ין, אשר ניהל מחקר נרחב בנושא.

צעירים סינים מעשניםצילום: אי־פי

מהמחקר, שפורסם בכתב העת המדעי The Lancet, עולה כי שני שלישים מאוכלוסיית הגברים הצעירים בסין מתחילים לעשן עוד לפני שמלאו להם 20, וכי מחצית מהמעשנים, אם לא יפסיקו לעשן לצמיתות, עתידים למות מסיבות הקשורות לעישון.

החוקרים ערכו שני מחקרים נרחבים המייצגים את כלל האוכלוסיה בסין, בהפרש של 15 שנים זה מזה, שבהם נערך מעקב אחר השפעת העישון על בריאותם של המעשנים. המחקר הראשון נערך בשנות ה-90 והשתתפו בו רבע מיליון גברים. המחקר השני עדיין בעיצומו, ומשתתפים בו חצי מיליון גברים ונשים.

ב2010- הגיע מספר מקרי המוות בסין כתוצאה מצריכת טבק, בעיקר בקרב גברים, למיליון. אם תימשך המגמה הנוכחית, עד שנת 2030 יגיע המספר לשני מיליון. מספר המעשנות בתקופה זו צנח דווקא, והסיכוי שלהן למוות בטרם עת מסיבות הקשורות לעישון נמוך ופוחת בהדרגה.

החוקרים הסבירו כי העלייה החדה במספר המעשנים בסין בעשורים האחרונים נותנת כבר עתה את אותותיה. שיעור מקרי המוות כתוצאה מעישון בקרב גברים בגילים 79—40 הוכפל מאז תחילת שנות ה-90, והוא עומד כעת על 20%. באזורים עירוניים מגיע המספר ל-25%, והוא במגמת עלייה.

לדברי ריצ'רד פטו, מרצה באוניברסיטת אוקספורד בבריטניה אשר היה שותף בניהול המחקר, אחת הדרכים שבהן ניתן להילחם בעישון הנרחב בסין הוא העלאת מחיר הסיגריות. ב–20 השנים האחרונות חלה ירידה במספר מקרי המוות בגלל עישון סיגריות, ואחת הסיבות לכך היא העלייה במחירן. אם תעלה סין את מחיר הסיגריות באופן משמעותי, עשוי הדבר להציל עשרות מיליוני בני אדם ממוות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ