האו"ם: אחיזת טליבאן באפגניסטאן הגיעה לשיא מאז 2001

על אף שמפקד הקואליציה הבינלאומית שיבח את הכוחות האפגניים על "התמודדותם עם לוחמים קיצונים", טוענים גורמים רשמיים בכמה מחוזות כי הם נמצאים תחת איום מתמיד וכי הממשלה כמעט שלא שולטת שם

רוד נורדלנד וג'וזף גולדשטיין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוד נורדלנד וג'וזף גולדשטיין, ניו יורק טיימס

שליטתו של ארגון טליבאן באפגניסטאן הגיעה לשיא מאז איבד את השלטון ב–2001, כך עולה מנתונים שאסף האו"ם ומראיונות שנערכו עם גורמים מקומיים במדינה.

בנוסף, בשבועיים האחרונים פינה כוח המשימה של האו"ם באפגניסטאן ארבעה מתוך 13 הסניפים המחוזיים שלו ברחבי המדינה, מסיבות ביטחוניות, כל הארבעה הם בצפון המדינה. הנתונים נאספו בתחילת חודש ספטמבר, עוד לפני ההישגים שנחל הטליבאן בצפון המדינה, שם כבר לראשונה מזה 14 שנה עיר אפגנית – קונדוז, שנחשבת לעיר חשובה ובעלת תפקיד מרכזי בכלכלה המקומית. מאז הודיעו המשטרה האפגנית ותושבים בקונדוז כי כוחות צבא של ממשלת אפגניסטאן הצליחו לכבוש בחזרה חלק גדול מהעיר הנצורה, לאחר מאמץ רב.

כוחות ביטחון אפגניים בשער הכניסה לבסיס שלהם בקוונדוז, בשבוע שעברצילום: רויטרס

גורמי ביטחון באו"ם העלו את רמת האיום שנשקף מהארגון בכמחצית מהמחוזות במדינה ל"גבוהה" או "קיצונית", רמת האיום החמורה ביותר שהוגדרה במדינה מאז הפלישה האמריקאית שהפילה את שלטון הטליבאן ב–2001.

נתונים אלה, שלא פורסמו בפומבי אלא שותפו עם המדינות החברות באו"ם שלוקחות חלק בקואליציה הבינלאומית, תמוהים נוכח דבריו של מפקד הקואליציה, האמריקאי ג'ון קמפבל, בעדותו בקונגרס בשבוע שעבר.

"כוחות הביטחון האפגניים הפגינו אומץ וחוסן נפשי. הם מחזיקים מעמד והממשלה האפגנית שומרת על השליטה בקאבול, בבירות המחוזיות שלה, בכבישים הראשיים וכמעט בכל מרכזי המחוזות השונים במדינה", אמר קמפבל מול ועדת הביטחון של הסנאט. אולם בכירים אפגנים במחוזות רבים במדינה שנמצאים תחת איום הטליבאן מתארים מצב שונה לחלוטין. אפילו הכביש הראשי, כביש מספר 1 שמחבר בין כל הערים המרכזיות במדינה, היה נתון לתקיפות של הארגון ולחסימות תכופות בדרום המדינה.

הגנרל קמפבל בוועדת הביטחון בסנאט, בשבוע שעברצילום: אי־אף־פי

במחוזות רבים שבדרך כלל תחת נמצאים תחת שליטת הממשלה, כמו מוסא קאלה במחוז הלמנד וקרצ'ינו במחוז אורוזגאן, מחזיקים בפועל כוחות השלטון רק בבנייני הממשל ונמצאים תחת מצור של הארגון באופן קבוע.

"אין לנו לאן לברוח", אמר ואליד דאד, מפקד המשטרה בקרצ'ינו, שם מכותרים 400 שוטרים במשך כמה חודשים. "אם יהיו לנו את האמצעים לברוח, לא נשאר אפילו דקה אחת במחוז. הממשלה נכשלה במשימתה למשול, ועדיך לתת לטליבאן לשלוט כאן", הוסיף.

לדברי הגנרל קמפל, לאחר שהושקעו מאמצים גדולים הצליחו כוחות הביטחון האפגניים למחוק את כל ההישגים של הטליבאן בצפון הלמנד, כבשו מחדש את מוסא קאלה ומחזיקים גם במחוזות אחרים כמו סנג'ין וקג'קאי, שהיו תחת איום הטליבאן למשך זמן רב. אולם מנגד, טוענים גורמים רשמיים במוסא קאלה כי גם שם שולטת הממשלה בפועל רק בבניין הממשל במחוז, ואין להם אפשרות לזוז משם או לצאת מהבניין.

במחוז אורוזגאן, שבדרום המדינה, הוגדרו ארבעה מתוך חמשת רובעיו כתחת איום גבוה או חמור כאשר רק בירת המחוז, טרינקוט, נמצאת תחת איום "רגיל". גורמים רשמיים במחוז מעריכים כי הוא ייפול בקרוב כולו לידי הטליבאן. "פעם היו לנו 750 שוטרים ברובע אחד, אולם עכשיו נותרו לנו 75 שוטרים בסך הכל וכולם נמצאים במרכז המחוז. השאר נהרגו, נכנעו או ברחו", אמר עבד אל־חאמיד, סגן המושל המחוזי. "אנחנו עדיין מתחננים על חיינו, אבל אנחנו לא מקבלים שום תשומת לב מהשלטון המרכזי בקאבול ואם זה לא ישתנה, המחוז ייפול כולו לידי הטליבאן", הוסיף.

"בחצי השנה האחרונה נלחמנו ב–13 מחוזות במדינה בו־זמנית", אמר הנשיא אשרף גאני החודש בתגובה לביקורת הקשה שהושמעה בעקבות נפילת קונדוז לידי הטליבאן. בחודשים האחרונים עושה הממשלה את צעדיה הראשונים בחזית הלחימה מול טליבאן כמעט ללא עזרה של נאט"ו או של ארה"ב, לאחר שאלה הודיעו על הוצאת מרבית כוחותיהם הלוחמים מהמדינה.

גם לדברי ארגונים לא ממשלתיים באפגניסטאן, הרבה יותר קשה באחרונה לארגוני הסיוע להגיע לאזורים רבים בצפון המדינה מאשר פעם. "מדובר בקריסה כללית. קשה מאוד להילחם בה באווירה הזו", אמרה פיונה גאל, מנכ"לית ארגון אכבאר, המאגד בתוכו כמה ארגונים כאלה באפגניסטאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ