דו"ח: טיל מתוצרת רוסית פגע במטוס המלזי שנפל במזרח אוקראינה

סיכום הממצאים של צוות חקירה רשמי מהולנד נמנע מלהפנות אצבע מאשימה אל האחראים לאירוע. טיל שפגע במטוס הבואינג בעת שטס מעל אזור הסכסוך בדונבאס הביא למותם של 298 בני אדם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הצגת הדו"ח, היום בהולנד

טיל קרקע-אוויר מתוצרת רוסית שנורה אל מטוס חברת מלזייה איירליינס במזרח אוקראינה הביא לנפילת המטוס ומותם של 298 הנוסעים ואנשי צוות הטיסה שהיו בו, כך קובע דו"ח חקירה שפרסמה היום (שלישי) הלשכה לבטיחות של הולנד. הדו"ח מביא את הממצאים הסופיים של חקירה שכללה את הרכבתו מחדש של תא הטייס ומחלקת העסקים של המטוס שנודע בעבר כ–MH17. המטוס הופל ב–17 ביולי 2014 כשטס מעל אזור הסכסוך במזרח אוקראינה

הדו"ח שפורסם כולל אמנם את הממצאים הסופיים של חקירת ההתרסקות, אך עבור קרובי הנוסעים, ששני שלישים מהם היו אזרחים הולנדים והשאר אזרחי תשע מדינות נוספות, הוא מספק תשובות חלקיות בלבד. מבעוד מועד נמסר מהלשכה לבטיחות שדו"ח החקירה שנמשכה 15 חודשים לא יעסוק ב"הטלת אשמה". על השאלה הבעייתית מי הפיל את המטוס, אמורה לענות חקירה פלילית שעורך התובע הכללי של הולנד, הצפויה להסתיים לקראת סוף השנה או בתחילת 2016.

שברים וחפצים מהמטוס המלזי, בדונייצק אשתקדצילום: רויטרס

הדו"ח מציג בדיקה טכנית של ההתרסקות, ומצביע על כך שטיל קרקע־אוויר מדגם "בוק", הידוע במערב בשם SA–11 ו–SA–17, הפיל את המטוס. הטיל נורה ככל הנראה מרכב שיגור, אך הדו"ח אינו מספק תשובה לשאלה מי לחץ על ההדק. בדו"ח ביניים מ–2014 נמנעה הלשכה מהלזכיר מלים המתייחסות במפורש לטילים ותחת זאת ציינה "מספר גדול של פריטים בעלי אנרגיה גבוהה" שהביאו להתרסקות המטוס.

החוקרים שאלו מדוע הורשה המטוס לטוס מעל מזרח אוקראינה – זירת הסכסוך בין בדלנים פרו־רוסים הנמתכים על ידי מוסקבה לכוחות הממשלה בקייב. חברות תעופה אחדות אכן הסיטו את מטוסיהן מהמסלול שעובר מעל ערי המורדים דונייצק ולוהנסק לאחר הפלתם של מטוסי צבא אוקראיניים. בנוסק עוסק הדו"ח בשאלה מדוע נדרשו לרשויות בהולנד בין יומיים לארבעה עד שנמסר לקרובי הנספים שיקריהם נהרגו.

לצד סוגיות אלו עוסק הדו"ח בשאלה אם חלק מהנוסעים עדיין היה בחיים לאחר פגיעת הטיל בבואינג 777 שטס בגובה 33 אלף רגל. עם הפגיעה התפרק המטוס, ועל פי תיאוריה אחת כל הנוסעים איבדו את הכרתם בעקבות אובדן לחץ האוויר במטוס. בתחילה נטען כי לא מן הנמנע שכמה מהם שבו להכרתם במהלך הנפילה אל הקרקע. אך על פי הדו"ח שפורסם היום, הנוסעים מתו כמעט באופן מיידי. אביו של אחד הנוסעים מסר כי הוקל לו לשמוע כי הנוסעים היו בהכרה בעת שנפלו אל הקרקע. 

נרות לזכר נוסעי המטוס שנהרגו, ליד קואלה לומפור אשתקדצילום: אי־פי

סגן שר החוץ של רוסיה, סרגיי ריאבקוב, אמר היום כי בעיני רוסיה הדו"ח הינו מוטה. "מצער לשמוע שלמרות כל המאמצים החוזרים ונשנים של מוסקבה לארגן את החקירה באופן כזה שהיא תהיה מקיפה ולא משוחדת ותכלול את כל המידע שנמצא ברשותנו, יש מאמץ ברור להכתיב מסקנות מוטות ולפעול על פי הוראות פוליטיות", אמר.

בהתייחסו לנושא אמר בסוף השבוע חבר הפרלמנט ההולנדי, פיטר אומציחט, כי "הציבור שרוי באפלה וציין שחלק גדול מהראיות אינו זמין לבדיקה יסודית. אומציחט פנה לממשלת הולנד כדי שתגלה אם ארה"ב העבירה לידיה תמונות לוויין שצולמו בזמן שיגורו כביכול של הטיל. "טרם קיבלנו תשובה", מסר. מומחים לנושא משערים שהבית הלבן, רוסיה וסין ריגלו אחר מזרח אוקראינה באינטנסיביות באותו זמן. עד כה נמנע הממשל בארה"ב מלהאשים את מוסקבה ישירות בהפלת המטוס, אם כי היה קרוב לכך. עד כה הסירה וושינגטון את הסיווג רק מתצלום אחד הקשור לנושא, ולדברי אומציחט, ייתכן שארה"ב מנסה להסתיר את יכולות הריגול והמעקב שלה "ואולי היא מסתירה משהו לטובת אוקראינה".

אף על פי כן, הראיות מצביעות בחוזקה על מעורבות רוסית. בשבוע שעבר פרסם אתר התחקירים "בלינגקאט" (Bellingcat) דו"ח שחובר על סמך ראיות גלויות, הכוללות בין היתר תצלומים של טיל SA–17 שצילמו עדים שעות אחדות לפני שנפגע המטוס. באחד התצלומים נראה לכאורה שובל הטיסה של טיל במעופו. על סמך תצלומים שהעלו חיילים רוסים לרשתות החברתיות הצליח האתר להתחקות אחרי הטיל עד הגדוד ה–53 הרוסי. על פי התחקיר, המשגר יצא בשיירה צבאית מהעיר קורסק שברוסיה, והועבר מדונייצק שבאוקראינה לעיר סניז'נה. משם הועבר לשדה בקרבת מקום. על פי בלינגקאט, ב–17 ביולי בסביבות השעה 16:20, שוגר הטיל ופגע במטוס.

בבוקר למחרת הוסע המשגר מלוהנסק והוברח חזרה לרוסיה. צוות התחקירים של בלינגקאט טוען שזיהה את אנשי הצוות המעורבים ושהעביר את המידע לתובעים בהולנד. אך בינתיים הקרמלין מאשים את קייב. רוסיה ממשיכה לטעון שמטוס קרב אוקראיני או טיל ששוגר מאזור שבשליטת הממשלה יירט את מטוס הבואינג. ההוכחות שהציג משרד ההגנה הרוסי כתמיכה בטענותיו שנויות במחלוקת. בין השאר הוצגו תמונות לוויין, שעל פי בלינגקאט תאריך צילומן זויף. ביולי הטילה רוסיה וטו על הצעת האו"ם להקים בית דין פלילי בינלאומי שעשוי היה להגיע לאמת, צעד שעורר את זעמה של אוסטרליה ש–27 מאזרחיה נהרגו באסון. על רקע תסבוכת פוליטית זו, לא ברור באילו צעדים משפטיים הולנד מתכוונת לנקוט כדי להביא לדין את האחראים להפלת המטוס ולאפשר למשפחות ההרוגים לסגור מעגל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ