יפן השיבה לפעילות כור גרעיני נוסף למרות ההתנגדות הציבורית

הפעלת הכור השני בתחנת הכוח סנדאי מבטאת את רצונו של ראש הממשלה אבה לקצץ בהוצאות הדלק. בעקבות האסון בפוקושימה, סקרי דעת קהל הראו התנגדות רבה במדינה לאנרגיה גרעינית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנות נגד הפעלת הכור, בטוקיוצילום: בלומברג

יפן הפעילה אתמול מחדש כור נוסף בתחנת הכוח הגרעינית סנדאי באי קיושו שבדרום מערב המדינה. זאת בשעה שהממשלה מקדמת את חזרתו הבלתי פופולארית של השימוש באנרגיה גרעינית בעקבות אסון פוקושימה שהתרחש ב–2011. ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, מעוניין לקצץ בהוצאות הדלק של מדינתו. לשם כך הוא מקדם שימוש באנרגיה גרעינית שתכסה 20%–22% מצריכת האנרגיה של המדינה ב–2030. לפי שעה המטרה נראית לא מציאותית וההתנגדות לאנרגיה גרעינית נותרה בעינה.

סקרי דעת קהל הראו התנגדות רבה לאנרגיה גרעינית, גם כאשר חשבונות החשמל נסקו כתוצאה מהמעבר לשימוש בדלקי מאובנים יקרים. הפעלתו מחדש של כור מספר שתיים בסנדאי מציינת התקדמות בייצור החשמל, שנפגע קשות לאחר סגירת תחנות כוח גרעיניות למטרות ביקורת בטיחות.

חברת החשמל של קיושו הפעילה את כור מספר אחת באוגוסט, לאחר קבלת אישור מהוועדה לאנרגיה גרעינית, בתום שתי שנות ביקורת ובדיקות ציוד. כור מספר שתיים יתחיל בייצור חשמל ב־21 באוקטובר ואמור להיכנס לפעילות מלאה לקראת אמצע החודש הבא. אולם יעבור עוד זמן רב עד שיפן תפעיל מספר משמעותי של כורים., זאת לפי בדיקת רויטרס שבה נקבע כי רק שבעה מתוך 42 כורים יחזרו כנראה לפעול בשנים הקרובות.

האסון הגרעיני בפוקושימה הוא הקשה ביותר מאז האסון בצ'רנוביל, לפני יותר מ–25 שנה. ההיתוך בתחנת הכוח פוקושימה דאיצ'י גרם לפליטת חומרים רדיואקטיביים ואילץ 160 אלף איש לנטוש את בתיהם, שאליהם הם אינם יכולים לשוב. פעולותיה של הממשל להשיב כורים לפעילות עוררה ויכוח חריף ביפן, שכן לדברי תושבים בעיירה סאטסומסנדיי הסמוכה לתחנת הכוח סנדאי, חברת קיושו אלקטריק טרם סיפקה פרטים על נהלי החירום למקרה שבו תידרש לפנות רבבות תושבים, כפי שהתרחש אחרי הרעש בפוקושימה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ