הנערה מהודו שלא ויתרה לאנסיה משנה את היחס לאלימות מינית במדינה

למרות ההתנכלויות למשפחתה והחשש לחיי אחיה סירבה ביטייה לקבל פיצוי עד שתראה את הגברים, שפגעו בה ואף צילמו את המעשים, בכלא

ניקולס כריסטוף, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ניקולס כריסטוף, ניו יורק טיימס

מאז ומעולם רדפו ואנסו בני הקסטה הגבוהה בכפר שבצפון הודו את הבנות הצעירות. מעשי האונס לא פסקו כיוון שלא היה כרוך בהם סיכון כלשהו. הנערות נהרסו, אבל לא היו כל השלכות על הגברים. כיום עשוי להתחולל שינוי באזור, בעיקר בזכות אומץ לבה של נערה בגיל העשרה שהחליטה להחזיר מלחמה.

משום שהחוק ההודי אוסר על חשיפת שמותיהן של קורבנות אונס, מזדהה הנערה בשם ביטייה, שם שהפך לסיוט בעבור כל אנס. זו אינה טרגדיה נוספת של קורבן אונס, אלא דיוקן של בת עשרה אמיצה, שרצונה לעמוד מול המערכת משמש השראה עבור רבים ומגן על נערות אחרות באזור.

הנערה ביטייה. זקני הכפר מנעו ממשפחתה חבילות מזון מטעם הממשלה כעונש על שדיברוצילום: ניקולס כריסטוף / ניו יורק טיימס

ביטייה, בת לקסטה הנמוכה ביותר, אינה יודעת בדיוק בת כמה היא, אולם סבורה שהיתה בת 13 ב–2012, כשארבעה גברים מקסטה גבוהה יותר תפסו אותה כשעבדה בשדה ואנסו אותה. הם צילמו את התקיפה ואיימו עליה שאם תספר על כך למישהו הם יפיצו את הסרטון וירצחו את אחיה. ביטייה שתקה.

שישה שבועות לאחר מכן ראה אביה של ביטייה נער בן 15 צופה בסרט פורנוגרפי והזדעזע כשראה בו את בתו. האנסים מכרו את הסרטון בחנות מקומית תמורת דולר.

בסרטון נראית ביטייה בוכה כשהגברים מחזיקים אותה צמודה לאדמה, ומשום כך הסיקו בני המשפחה שהיא אינה אשמה. אביה ניגש לתחנת המשטרה להגיש תלונה, השוטרים לא היו מעוניינים לפתוח בחקירה וזקני הכפר החליטו שביטייה, תלמידה מצטיינת, לא תורשה להמשיך בלימודיה בבית הספר המקומי. "הם אמרו שאני לא מהוגנת, ושזה ישפיע על בנות אחרות. הרגשתי רע בגלל זה", סיפרה ביטייה.

בשל לחץ ציבורי נאלץ בית הספר לקבל את ביטייה בחזרה ללימודים, אולם זקני הכפר המשיכו בשלהם ומנעו מבני המשפחה את מנות המזון שמחלקת הממשלה, ככל הנראה כעונש על שהעזו לדבר. בדיקה קפדנית הובילה, באיחור, למעצרם של ארבעת הגברים ששוחררו בערבות. המשפט נמשך מאז המעצר, ואביה של ביטייה מת מהתקף לב לאחר שימוע סוער במיוחד. בינתיים, חוששת המשפחה לגורלו של האח בן ה–16 שבני הקסטה הגבוהה איימו לרצוח, והוא יושב רוב הזמן בבית, לא עובד ולא עוזר בפרנסת המשפחה.

סטודנטים בניו דלהי מפגינים נגד מעשי האונס האחרונים במדינה, שלשוםצילום: אי־אף־פי

החשודים באונס הציעו לביטייה פיצוי בסך 15 אלף דולר שהובאו במזומן לבית המשפחה. ביטייה לא ראתה מעולם כסף רב כל כך, אבל אמרה שלא תסכים לקבל גם סכום כפול. "אני רוצה לראות אותם בכלא. שכל אחד יידע שאנשים נענשים על מה שעשו". לדברי ביטייה היא לא מרגישה שהמיטו עליה קלון, כיוון שהחרפה היא של האנס, לא של הנאנסת. ההחלטיות שמפגינים ביטייה ובני משפחתה משפיעה. החשודים נאלצו למכור אדמות כדי לשלם את הערבויות, וכולם באזור מבינים כעת שלאונס עלולות להיות השלכות. בעוד שלפני שביטייה נאנסה היו מקרי אונס רבים בכפר, הרי שמאז לא דווח על אף מקרה.

מדהאבי קוקרג'ה פעילה למען זכויות נשים שמסייעת לביטייה, אמרה כי הפרשה משקפת התקדמות בתהליכים נגד אלימות מינית. "אנשים שוברים שתיקה ומתלוננים", אמרה. לדברי קוקרג'ה, מחיר האלימות המינית משתק מפחד נשים ונערות. הורים מודאגים מגינים על בנותיהם בדרכים שמונעות מהן ללמוד, לגלוש באינטרנט, להשתמש בטלפון נייד או לחפש עבודה. על כל נערה שנאנסת, אלפי נערות מאבדות הזדמנויות לעבוד ולהתפתח. תופעה זו פוגעת בנשים, אבל למעשה גם בהודו כולה. מקרן המטבע הבינלאומית נמסר כי כלכלת הודו אינה מתפתחת בשל מחסור בנשים בתחום.

אל הידיעה ב"ניו יורק טיימס"

תגיות:

תגובות