הלחימה באוקראינה שוככת ופוטין יוזם פרובוקציה חדשה בקווקז

פרשנים טוענים כי בין היתר נועד מבצע הרוסי בסוריה להסיט את תשומת הלב ממה שנתפש ככישלון באוקראינה. נשיא דרום אוסטיה הכריז כי ברצונו לערוך משאל עם על סיפוח המחוז הבדלני לרוסיה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

מרגע שמטוסיה של רוסיה החלו להפציץ מטרות בסוריה ב–30 בספטמבר, הועתקה תשומת לב העולמית מאוקראינה – תוצאה שלדברי כמה פרשנים תוכננה על ידי הקרמלין. בין שהיתה זו כוונתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ובין שלא, אין ספק שהפסקת האש הרעועה במזרח אוקראינה והנסיונות המתוחים למצוא הסדר פוליטי בדונבאס כבר אינם בבחינת חדשות ברוסיה או במערב. כשארבעת החתומים על הסכם הפסקת האש שהושג בפברואר במינסק קיימו ועידת פסגה בפריז ב־2 באוקטובר, התרכזו הכותרות בתקשורת העולמית בסוריה. למעשה, מנהיגי צרפת, גרמניה, אוקראינה ורוסיה הקדישו חמש שעות לשיחות על עתיד המחוזות דונייצק ולהונסק, הנתונים לשליטת בדלנים פרו־רוסים.

בשיחות שהחלו לאחר הפסקת האש של אחד בספטמבר הושגה התקדמות: הצדדים הסכימו להסיג את הנשק מקווי החזית ומנהיגי המורדים הביעו נכונות לדחות את מועד הבחירות לתחילת השנה הבאה. אבל עדיין ישנן סוגיות לא פתורות. בשבוע שעבר דחו מנהיגי המורדים את תאריך היעד להסגת הנשק בשבוע נוסף, והמעורבים בשיחות מנסים עדיין לברר איך אפשר לקיים בחירות נפרדות בדונייצק ולהונסק על פי חוקי אוקראינה – נקודת מחלוקת מרכזית עבור הצדדים.

כוחות בדלנים במחוז דונייצק, החודשצילום: רויטרס

כך או כך התותחים במזרח אוקראינה דוממים זה שישה שבועות, לא דבר של מה בכך באזור שבו נהרגו יותר משמונת אלפים בני אדם ושני מיליון נעקרו מבתיהם בשנה וחצי הפסקת האש עלולה אמנם לקרוס, אבל נראה שכרגע מעוניינת מוסקבה בקיומה. נשיא אוקראינה, פטרו פורושנקו, אמר בחודש שעבר שהפסקת האש מלמדת מה שרוסיה מכחישה זה זמן רב: הבדלנים נתונים לשליטה רוסית. "לכן, שכשפוטין מורה לקיים את הפסקת האש, הם מצייתים", אמר פורושנקו ב–28 בספטמבר בראיון לוושינגטון פוסט.

האם המשמעות של כל זה היא שרוסיה מחפשת מוצא מהבוץ שהיא סייעה ליצור באוקראינה? אין ספק, נראה שמוסקבה "הנמיכה את טון" של הסכסוך, מסביר דמיטרי טרנין ממרכז קרנגי במוסקבה. עם זאת יש לקחת בחשבון התפתחויות נוספות, כגון הודעתו של נשיא הרפובליקה העצמאית דרום אוסטיה. לאוניד טיבילוב אמר השבוע כי הציג את תוכניתו לערוך משאל עם על הצטרפותו של המחוז שהתנתק מהקווקז לרוסיה בפגישה עם אחד מיועציו הקרובים של הנשיא פוטין. "המציאות הפוליטית כיום מחייבת אותנו לקחת החלטות היסטוריות ולהיות מאוחדים עם ידידתנו רוסיה" הסביר טיבילוב. דוברו של פוטין אמר בתגובה שהקרמלין מודע לרצונה של דרום אוסטיה להדק את הקשר עם מוסקבה.

התפתחויות מסוג זה מוסיפות חוסר וודאות בכל הנוגע לתוכניותיה של מוסקבה. כך, מנהלת המרכז לארה"ב ואירופה במכון ברוקינגס בוושינגטון, פיונה היל, מעדיפה לכנות את הפסקת הלחימה בדונבאס "שביתת נשק זמנית" – כמו אמנת ברסט־ליטובסק שנחתמה לפני תום מלחמת העולם הראשונה בין הממשלה הבולשביקית למעצמות המרכז. את מעורבות רוסיה בסוריה מכנה היל "תשובה לנסיבות שלא הועילו לפוטין".

פרשנים אחרים, ברוסיה ובמערב, סבורים גם הם שהתוקפנות הרוסית במזרח אוקראינה נתפשת בקרמלין כאכזבה, ואולי אף ככישלון. כך לדוגמה, האוכלוסייה המקומית לא הביעה את אותה התלהבות שהפגינו תושבי חצי האי קרים ביחס לסיפוח לרוסיה או להכרזת עצמאות, צבא אוקראינה עמד בקרבות טוב מהמצופה, ולמרות מאמציה של מוסקבה, ארה"ב ואירופה נשארו מאוחדות בהטלת סנקציות כלכליות על רוסיה. "זה לא הלך כמתוכנן", אומרת היל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ