היסטוריה בסין: המדינה ביטלה את מדיניות הילד האחד

במשך שלושה עשורים הטילה המדינה על תושביה חוקי ילודה דרקוניים, שלטענת מבקרים יצרו פצצת זמן דמוגרפית. על פי המפלגה הקומוניסטית מנעה המדיניות את לידתם של 400 מיליון תינוקות

רויטרס וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס וניו יורק טיימס

מפלגת השלטון בסין הודיעה היום (חמישי) כי היא מבטלת את מדיניות הילד האחד, זאת לאחר שלושה עשורים שבהם החילה המדינה הקומוניסטית חוקי תכנון משפחה נוקשים על תושביה. על פי ההודעה יורשו מעתה כל הזוגות במדינה להוליד שני ילדים. 

"סין נוטשת את מדיניות הילד האחד", פורסם בחשבון הטוויטר של סוכנות הידיעות הרשמית של סין שינחואה. במשך חודשים הועלו השערות כי בייג'ין עומדת לנטוש את מדיניות הילד האחד השנויה במחלוקת, שנכנסה לתוקפה ב–1980 על רקע חששות מהתפוצצות אוכלוסין במדינה. 

סרטון המתאר את השלכות מדיניות הילד האחדקרדיט: בי-בי-סי

ההודעה התקבלה לאחר פגישה בת ארבעה ימים של הוועדה המרכזית של המפלגה הקומוניסטית במלון במרכז בייג'ין. בפגישה אישרה הוועדה הצעות לתוכנית הפיתוח לחמש השנים הבאות במדינה, שתחל בשנה הבאה.

על תקציר של החלטת הוועדה המרכזית ששודר בתחנות רדיו בסין, בכירי המפלגה החליטו "לשפר את אסטרטגיית הפיתוח הדמוגרפי, וליישם באופן מקיף מדיניות לפיה זוגות רשאים להוליד שני ילדים". עוד דווח כי השינוי מסמל נקיטת צעדים מעשיים נגד הזדקנות האוכלוסייה.

על פי המפלגה הקומוניסטית מדיניות הילד האחד מנעה את לידתם של 400 מיליון תינוקות, אך התקנות הדרקוניות גרמו גם למיליוני הפלות. בנוסף, מבקרים טוענים כי המדיניות יצרה פצצת זמן דמוגרפית, כש-1.3 מיליארד תושביה של סין מזדקנים וכוח האדם במדינה מידלדל. האו"ם מעריך כי עד 2050 יהיו בסין כ–440 מיליון בני אדם מעל גיל 60.

ההודעה משלימה שינוי במדיניות שהחל ב–2013, אז הודיעה בייג'ין כי היא תתיר למיליוני משפחות להוליד שני ילדים תחת תנאים מסוימים. לפני שנתיים רופפה הממשלה את ההגבלות על מדיניות הילודה והתירה לזוגות שבהם אחד מבני הזוג הוא ילד יחד להוליד שני ילדים. עם זאת, זוגות רבים בחרו שלא להביא ילד נוסף לעולם, זאת על רקע העלות הגבוהה של גידול ילדים בסין והקשיים בגידול ילדים בחברה התחרותית.

פרופסור לדמוגרפיה באוניברסיטת פקינג, מו גואנגז'ונג, אמר בראיון טלפוני כי גם לאחר ביטול המדיניות באופן מוחלט סביר להניח כי העלויות הגבוהות הכרוכות בגידול ילדים ירתיעו זוגות רבים מלהוליד ילד נוסף. "אני לא חושב שהורים רבים יגיבו לכך משום שהלחץ הכלכלי כתוצאה מגידול ילדים בסין גדול מאוד", אמר הפרופסור. לדבריו, שיעור הילודה בסין נמוך ואוכלוסיית המדינה מזדקנת במהירות, כך שמנקודת המבט של המדיניות זה דבר טוב שיסייע נגד מחסור בכוח עבודה בעתיד". 

למדיניות הילד האחד תמיד היו חריגות. כך, זוגות מהמיעוטים האתניים בסין, לדוגמה, הורשו להוליד שני ילדים באזורים עירוניים, ושלושה או ארבעה באזורי ספר. בנוסף, זוגות באזורים עירוניים רשאים לשלם "קנס" עבור ילד נוסף. בהתחשב בחריגות למדיניות הילד האחד, שיעור הילודה בסין קרוב יותר לשני ילדים לזוג מילד אחד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ