שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מהפך היסטורי: ניצחון גדול לאופוזיציה בבורמה בבחירות הראשונות מאז 1990

ועדת הבחירות ביאנגון טרם פרסמה את התוצאות, אולם מפלגת השלטון הנתמכת על ידי הצבא כבר הודתה בהפסד. עדיין לא ברור אם סו צ'י תזכה לרוב של שני שלישים שיאפשר לה להקים ממשלה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אונג סאן סו צ'י מופיעה בפני תומכיה ביאנגון אחרי ההצבעה
אונג סאן סו צ'י מופיעה בפני תומכיה ביאנגון אחרי ההצבעהצילום: בלומברג
לוגו רויטרס
רויטרס

"הליגה הלאומית לדמוקרטיה" (NLD), מפלגת האופוזיציה בבורמה (מיאנמאר), זכתה לניצחון גדול בבחירות הדמוקרטיות הראשונות שהתקיימו במדינה זה 25 שנה. דובר המפלגה מסר הבוקר (שני) כי המפלגה, אותה מובילה כלת פרס נובל לשלום אונג סאן סו צ'י, זכתה ביותר מ–70% מהמושבים בפרלמנט. על אף שוועדת הבחירות המרכזית טרם פרסמה תוצאות רשמיות, אפילו לא תוצאות חלקיות, הודיעה מפלגת השלטון כי הפסידה בבחירות.

"אני חושבת שכולכם יודעים מה הן התוצאות. עם זאת עדיין מוקדם לברך את מועמדינו שהפכו למנצחים", אמרה סו צ'י בהופעה בפני תומכיה במטה המפלגה בבירה יאנגון עם סיום יום ההצבעה. לעומת זאת, הטאי או, יו"ר מפלגת השלטון "איחוד הסולידריות והפיתוח" (USDP), שרבים מראשיה הם אנשי החונטה, הודה בהפסד בריאיונות לעיתונות המקומית. "הפסדנו. אני מופתע מאוד גם מההפסד האישי שלי. עלינו לברר מדוע זה קרה אך אנו מקבלים את התוצאות ואין לנו השגות", אמר.

מנהיגת האופוזיציה מנופפת לקהל רב המקיף את תהלוכת הרכבים אותה היא מובילה

דובר NLD מסר במסיבת עיתונאים כי מתחזיות ותוצאות שפרסמו חלק ניכר מהקלפיות עולה כי המפלגה זכתה ביותר מ–90% מהמושבים באזורי הבחירה המרכזיים והמאוכלסים ביותר. לדבריו, יותר מ–80% מהקולות כבר נספרו במרכז המדינה ובמרכזים האורבניים הנתפסים כבסיס כוחה של האופוזיציה. NLD זקוקה לשני שליש מהמושבים בפרלמנט כדי לתוכל להקים ממשלה בכוחות עצמה. בנוסף, החוקה קובעת כי לפחות רבע מהמושבים בפרלמנט יישמרו לחברי החונטה הצבאית השולטת במדינה מאז ראשית שנות השישים של המאה שעברה.

סו צ'י מנועה מלהתמנות לנשיאת בורמה ועדיין לא ברור יחולק השלטון בין מפלגתה לבין הצבא. לכן, ללא קשר לתוצאות, בורמה ניצבת כעת בפני תקופה של חוסר ודאות פוליטית ושל מגעים קואליציוניים, שמידת השפעתו של הצבא עליהם עדיין אינה ברורה. סו צ'י אמרה כי אם תנצח בבחירות היא תהיה "הכוח המוביל מאחורי הנשיא" ותנהל את המערכת "מלמעלה". היא כינתה את הסעיף החוקתי שמונע ממנה לכהן כנשיאה – "מטופש". באופן רשמי מנועה סו צ'י להפוך לנשיאה מכיוון שהביאה לעולם ילדים עם גבר זר. ההערכות ביאנגון הן כי בכל מקרה NLD תתקשה לשנות את החוקה לבדה.

על אף הרפורמות הדמוקרטיות שעברה בורמה בשנים האחרונות, החונטה ממשיכה להחזיק במושכות השלטון ולהחלטותיה יהיה ערך רב גם אחרי הבחירות. הצבא מחזיק ברוב התפקידים המשמעותיים בממשלה, הכלכלה נשלטת ברובה על ידי חברות שבשליטתו, והחוקה מעניקה לו את הסמכות לקחת מהממשלה את השלטון במצבים מסוימים. מפלגת USDP במתכונתה הנוכחית שולטת בפרלמנט הבורמזי מאז 2011.

אונג סאן סו צ'י מצביעה בבחירותקרדיט: רויטרס

אונג סאן סו צ'י היא נצר לשושלת פוליטית מוכרת ואהובה בבורמה. אביה, המהפכן אונג סאן, הוביל ב–1948 את בורמה לעצמאות ונחשב לדמות נערצת במדינה. כשהייתה סו צ'י בת שנתיים התנקשו בחייו של האב. בנעוריה למדה באנגליה, שם הכירה את בעלה. היא שבה לבורמה רק לאחר שאמה לקתה בשבץ וב–1988 הצטרפה למאבק לסילוק המשטר הצבאי ולכינון דמוקרטיה. שנה לאחר מכן הקימה "הליגה הלאומית לדמוקרטיה".

ב–1990 היא סו צ'י באופן גורף בבחירות, אך החונטה הכריזה על ביטול התוצאות ואסרה את מנהיגי NLD. סו צ'י הושמה במעצר בית למשך שנים ופתחה בשביתת רעב כשעמיתיה נכלאו גם כן. כחלק מהיפתחותה של בורמה למערב, תהליכי הדמוקרטיזציה והשינויים העמוקים במערכת האזרחית, השתחררה סו צ'י ממעצר, התמודדה בבחירות והחלה לכהן כחברת פרלמנט. עם השנים היא צמצמה את פעילותה החברתית והפכה לפוליטיקאית פרגמטית.

ארגוני זכויות אדם קראו לסו צ'י להתבטא למען מיעוטים נרדפים בבורמה, שלרבים מהם אין זכות בחירה. אך פרשנים סבורים שמנהיגת האופוזיציה החליטה להימנע מלהתבטא בנושא האלימות האתנית ומשבר הרוהינגים מסיבות פוליטיות. כשנשאלה בשבוע שעבר על הרוהינגים, מיעוט מוסלמי שחי במדינת המחוז ראחין, אמרה סו צ'י "שאין להפריז בבעיותיה של בורמה".

עשרות בורמזים קוראים קריאות שמחה ומניפים ידיים באוויר
תושבים חוגגים בראנגון, היוםצילום: בלומברג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ