מנהיג צפון קוריאה: השגנו פצצת מימן; המומחים מביעים ספק

קים ג'ונג און הודיע כי ארצו הצליחה לייצר את הפצצה החזקה יותר מפצצה גרעינית "כדי להגן על ריבונותה". אולם לדברי בכירים הבקיאים בתחום אין לפיונגיאנג אין את הטכנולוגיה המתאימה לכך

רויטרס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רויטרס

מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און הודיע היום (חמישי) כי ארצו ייצרה פצצת מימן הנחשבת לחזקה יותר מפצצה גרעינית, אולם מומחים מביעים ספק בטענה.

קים הודיע על השגת הפצצה במהלך ביקור באתר המהפכה בפיונגצ'ון, שמנציח את מעשי הגבורה של אביו קים ג'ונג איל שמת בשנת 2011 ושל סבו קים איל סונג, מייסד המדינה. כך הודיעה סוכנות הידיעות הרשמית של צפון קוריאה.

קים ג'ונג און עם קציני צבא, בתמונה שפורסמה החודש
קים ג'ונג און עם קציני צבא, בתמונה שפורסמה החודשצילום: רויטרס

"פועלו של קים איל סונג הפכה את הרפובליקה הדמוקרטית העממית של קוריאה למעצמה גרעינית שמסוגלת לפוצץ פצצה אטומית ופצצת מימן כדי להגן על ריבונותה ועל כבוד האומה", צוטט קים ג'ונג און בסוכנות. פצצת מימן, הנקראת גם פצצה תרמו־גרעינית, היא פצצה גרעינית שבה נעשה שימוש בטכנולוגיה מתקדמת יותר שהופכת אותה לפצצה חזקה אף יותר.

עד היום ערכה צפון קוריאה שלושה ניסויים שנויים במחלוקת לקראת ייצור נשק גרעיני בשנים 2006, 2009 וב–2013. בעקבות הניסויים הטיל עליה האו"ם סנקציות האוסרות לסחור עמה או לקיים פעילות פיננסית אחרת שעשויה לסייע במימון תוכניות החימוש שלה.

עם זאת, בכיר בסוכנות המודיעין של דרום קוריאה אמר לסוכנות הידיעות יונהאפ כי אין שום ראיות לכך שצפון קוריאה מחזיקה בפצצת מימן והוא סבור שקים אמר את הדברים רק כדי לנסות להרשים. למרות הניסויים שערכה, נתפסה צפון קוריאה כמי שאין לה את המשאבים, הידע והכסף כדי להשיג יכולות שיאפשרו לה לבנות פצצה גרעינית.

"אני חושב שלא ייתכן שהם השיגו פצצת מימן בשלב זה, אבל אני גם לא מצפה מהם להמשיך רק בניסויי נשק בסיסיים" אמר ג'פרי לואיס מהמכון ללימודים בינלאומיים במונטריי שבקליפורניה. "אפשר שפיונגיאנג השיגה גישה לטכנולוגיה שתאפשר לה להתקדם בתוכנית ולהשיג נשק גרעיני", אמר לואיס. בשנת 2010 הודיעה צפון קוריאה כי הצליחה לפתח טכנולוגיית היתוך גרעיני, המשמשת לבניית פצצת מימן.

בחודש אפריל טענו מומחים אמריקאים שהתבססו על תמונות לוויין כי כור גרעיני בצפון קוריאה שבו ניתן להפיק חומרים לפצצות אטום חזר כל הנראה לפעילות במתח נמוך או לסירוגין. תמונות הלווין מצביעות על כך שמפעל צנטריפוגות במתקן הגרעיני ביונגביון נכנס לפעילות, וכי יכול להיות שצפון קוריאה עומדת לשפץ את המפעל בקרוב.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ