צפון קוריאה: ערכנו ניסוי מוצלח בפצצת מימן

במערב הבחינו הלילה רעש מלאכותי שעשוי להיות תוצאת הניסוי הגרעיני הרביעי בתולדות המדינה הקומוניסטית. מועצת הביטחון תדון היום בהצהרת פיונגיאנג, שאם תאומת תגרור סנקציות חדשות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג-און בתצלום שפורסם אתמול

צפון קוריאה הודיעה לפנות בוקר (רביעי) כי היא ערכה הלילה לראשונה ניסוי מוצלח בפצצת מימן. הודעה דומה התקבלה מדרום קוריאה ויפן, שמסרו כי ייתכן שפיונגיאנג ערכה ניסוי גרעיני. לאחר הכרזתה של פיונגיאנג נמסר מהאו"ם כי מועצת הביטחון תערוך היום פגישת חירום בנושא כדי לדון בנושא. אם הצהרתה של צפון קוריאה תתברר כנכונה, צפוי האו"ם להטיל סנקציות חדשות על המדינה הקומוניסטית.

זמן קצר לפני הודעתה של פיונגיאנג, דיווחה דרום קוריאה על "רעידת אדמה מלאכותית" בעוצמה 5.1, שזוהתה סמוך לאתר ניסויים גרעיניים בחלקה הצפון-מזרחי של המדינה המסוגרת. "אנחנו חושדים כי זוהי רעידת אדמה מעשה-אדם ואנחנו בוחנים את העוצמה ואת מוקד הרעש", אמר נציג רשמי בשירות המטאורולוגי של דרום קוריאה.

ההכרזה על הניסוי שערכה צפון קוריאה, היום בפיונגיאנגצילום: אי־פי

גורם רשמי בוושינגטון אמר הלילה כי משרד ההגנה של ארה"ב "בוחן את הדיווחים על אירוע סיסמי אפשרי סמוך למתקנים הגרעיניים של צפון קוריאה. אנו ממשיכים לעקוב אחר ההתפתחויות ועומדים בקשר קרוב עם השותפות שלנו באזור". בהצהרה הוסיף המשרד כי "על אף שאיננו יכולים לאשר את הטענות בשלב זה, אנו מגנים כל הפרת החלטה של האו"ם וקוראים לצפון קוריאה לציית להחלטות ולהתחייבויות בנושא".

מומחה אחד בסיאול מסר כי רעידת האדמה שנגרמה כתוצאה מהניסוי שנערך בלילה ככל הנראה קטנה מכדי להיות תוצאה של פיצוץ פצצת מימן. עם זאת, יכול להיות שפיונגיאנג ערכה ניסוי בפצצה "משודרגת", המשתמשת בסוג של היתוך גרעיני בנוסף לאורניום ולפלוטוניום, כך אמר ג'אייקי לי, פרופסור להנדסה גרעינית באוניברסיטת האניאנג בסיאול. מהנדסי נשק יכולים בקלות להגדיל את עוצמתה של פצצת אטום על ידי הוספת כמות קטנה של טריטיום, סוג של מימן רדיואקטיבי, לליבת הפצצה.

ראש המרכז המטאורולוגי לרעידות אדמה וצונאמי של יפן במסיבת עיתונאים בטוקיו, הלילהצילום: רויטרס

על פי מסמך שהגיע לידי סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית יונהאפ בשבוע שעבר, צבא דרום קוריאה "אינו פוסל את האפשרות" של ניסוי בפצצה משודרגת על ידי השכנה מצפון. בנוסף נכתב כי ראשי הצבא "אינם חושבים שפיונגיאנג מסוגלת או עורכת באופן ישיר ניסויים בפצצות מימן". 

אם אכן נערך ניסוי בפצצת מימן, משמעות הדבר היא זינוק טכנולוגי משמעותי בתוכנית הגרעין של צפון קוריאה. פצצה מסוג זה פועלת בשני שלבים: פיצוץ גרעיני רגיל (ביקוע גרעיני של גרעין האטום המביא לפליטת אנרגיה רבה) שגורם בתורו להיתוך של גרעיני אטומים, ולפליטת אנרגיה עצמתית בעשרות מונים מפצצה גרעין "רגילה".‎

אך למרות העוצמה הגדולה של פצצות מסוג זה, על פי הערכות ייקח למערב ימים, ואולי שבועות, כדי לזהות במדויק את הניסוי שנערך, זאת באמצעות מספר רב של חיישנים ששוגרו לאוויר.

בנוסף לניסוי שערכה צפון קוריאה, ככל הנראה נערך ניסוי נוסף בירי טיל מצוללת. היכולת לשגר טילים מצוללות תשנה לחלוטין את מערך התגובה הצבאי לפעולות של פיונגיאנג, שכן פרק הזמן לפני פגיעה מנשק גרעיני מצד צפון קוריאה יתקצר באופן משמעותי. שעות לפני הודעתה של צפון קוריאה, דיווחו כלי תקשורת בדרום קוריאה כי פיונגיאנג ערכה ניסוי בירי טיל מצולל בסוף החודש שעבר, עם זאת לא יודע אם הניסוי הוכתר בהצלחה או לא.

לפני כחודש הודיע מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און כי ארצו ייצרה פצצת מימן הנחשבת לחזקה יותר מפצצה גרעינית, אולם מומחים הביעו ספק בטענה, ובדרום קוריאה ציינו כי אין לכך שום ראיות.

ב-2013 ערכה צפון קוריאה ניסוי גרעיני שלישי בשבע שנים. לאחר הניסוי אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה, כי הניסוי הוא מהלך "פרובוקטיבי ביותר החותר תחת היציבות באזור ומציב אתגר לנו ולשלום העולמי". בעקבות הניסוי השלישי הועלתה הכוננות הצבאית של צבא דרום קוריאה. שלושה מארבעת הניסויים הגרעיניים שערכה צפון קוריאה התרחשו תחת משמרתו של הנשיא אובמה.

כמה גדול האיום שמציבה תוכנית הגרעין של צפון קוריאה לעולם נותר בגדר תעלומה, ובקהילה הבינלאומית מתנהל ויכוח עז בנוגע לכמה מתקדמת תוכנית הגרעין הסודית של פיונגיאנג. כך, כמה מומחים טוענים שהצפון עדיין לא מחזיק בטכנולוגיה הדרושה למזעור ראשי נפץ שניתן להתקין על טילים ארוכי טווח המסוגלים לפגוע בארה"ב. 

עם זאת, צפון קוריאה מחזיקה ככל הנראה בכמה פצצות גרעיניות בסיסיות. כדי לבנות תוכנית גרעין אמינה, על פיונגיאנג לפוצץ מתקני גרעין חדשים, כולל מתקנים ממוזערים. טילים בעלי ראש נפץ גרעיני יוכלו לשמש לאחר מכן כאמצעי הרתעה וקלפי מיקוח נגד אויבי המדינה, בפרט נגד ארה"ב. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ