טלי קרופקין

העיתונאי הרוסי ולדימיר פריבילובסקי, הנחשב לאחד ממתנגדיו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נמצא הבוקר מת בדירתו במוסקבה, כפי שדווח ברדיו אקו מוסקבה. נסיבות מותו טרם נקבעו, אולם הרשתות ברוסיה כבר גועשות עם שמועות וחשדות.

פריבילובסקי, בן 59, תרגם וערך יותר מ-40 ספרים וחיבר את הספר "תאגיד: רוסיה והקג"ב בתקופתו של פוטין". הוא ערך את מגזין האינטרנט "אנטי-קומפרמט", כתב בעיתון המוערך קומרסאנט, שידוע כביקורתי נגד המשטר, והיה הנשיא של מכון המחקר פנורמה. ספריו עסקו במחקרי צבירת ההון של הנשיא פוטין, בסביבתו ובמקורביו, בתפקיד הכנסייה בעליית שנאת הזרים ברוסיה, ובתנועות לאומניות קיצוניות במדינה. ספרו האחרון, "להוציא להורג את כל הגנבים: הטיהור של פוטין - מי יוצא ומי נשאר", יצא לאור בשנת 2013.

בשנת 2007 פשטו ארגוני הביטחון הרוסים על דירתו של פריבילובסקי, לאחר שהעיתונאי פרסם באתר החדשות שלו "אנטי-קומפרמט" חומרים על רצח של ראש סוכנויות הביטחון במדינה אז, אנטולי טרופימוב, ואשתו. בזמן החיפוש החרימו כוחות הביטחון מהדירה מחשבים ניידים ואת הטיוטות של הספר "תאגיד". הספר פורסם באנגלית בניו יורק ב-2009 ושנה לאחר מכן גם ברוסיה.

מותו של פריבילובסקי דווח בהרחבה בתקשורת הרוסית, לצד ספקולציות שונות על סיבותיו. בין היתר דווח כי פריבילובסקי היה חולה סוכרת, וגופתו תנותח על מנת לקבוע את נסיבות מותו. העיתונאי דנילה גלפרוביץ, מרדיו אירופה החופשית, כתב על מותו של פריבילובסקי כי "כל אלה שאומרים עכשיו שפוטין לא היה ברור בהתחלה, והם קנו את זה וקיוו לטוב, פריבילובסקי היה אחד הראשונים שמלכתחילה ניבא כיצד הכל צפוי להתפתח. עם טיעונים, עובדות, מספרים, עדויות, וכו'. אם לא רציתם לשמוע את הטיעונים הברורים האלה, אז או שמדובר בטיפשות או ברוב המקרים ברצון בחיים טובים יותר, לא הקשבתם למי שאמר שנצטרך לשלם על זה. עכשיו תשלמו".

לפי העיתון הגרמני דר שפיגל, מאז נפילת ברית המועצות, נרצחו יותר מ-260 עיתונאים ברוסיה. הארגון האמריקאי להגנה על עיתונאים הגדיר את רוסיה כאחת המדינות המסוכנות לעיתונאים. בחודש שעבר אמרה נינה אונייאנובה, האחראית על אירופה ומרכז אסיה בארגון, לוושינגטון פוסט כי ב-90% ממקרי הרצח של עיתונאים ברוסיה, חומקים הרוצחים מעונש. המקרה המפורסם ביותר הוא הרצח של העיתונאית אנה פוליטקובסקיה ב-2006, שנורתה בלובי של ביתה במוסקבה.

בחודש נובמבר האחרון נמצא איל התקשורת הרוסי מיכאיל לסין, ששימש בעבר כעוזרו של הנשיא פוטין, מת בבית מלון בוושינגטון בארה"ב. לסין, שהיה ממייסדי רשת הטלוויזיה הרוסית אר־טי המשדרת באנגלית, היה בן 57 במותו. ארה"ב העבירה הודעה על כך לשגרירות רוסיה, ושתי המדינות בודקות את נסיבות מותו.

לצד מקרי הרצח של עיתונאים, הצטברו גם מקרי רצח רבים של פוליטיקאים ואנשי עסקים. בפברואר 2015 נורה למוות במרכז מוסקבה מנהיג האופוזיציה במדינה בוריס נמצוב. ב-2006 מת סוכן קג"ב לשעבר אלכסנדר ליטוויננקו לאחר שלגם מספל תה מורעל בלונדון. לאחר מותו אישרו מדענים בריטיים שהרעל שנמצא בגופו היה פולוניום 210, ובהיותו על ערש דווי, במשך 22 ימים, האשים ליטוויננקו את פוטין במתן ההוראה להתנקש בחייו. ב-2013 נמצא מת האוליגרך בוריס ברזובסקי, מיריביו הבולטים של פוטין, בביתו בדרום מזרח אנגליה. למרות שעורך דינו הודיע כי התאבד, טענו החוקרים הבריטים כי לא הצליחו לקבוע חד משמעית אם ברזובסקי התאבד או נרצח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ