הנזירה מסיביר שחיה בבידוד כל חייה תחזור לביתה לאחר שאושפזה בבית חולים

סיפורה של אגפיה ליקוב, שמשפחתה נמלטה מרדיפות של משטר סטאלין בשנות ה-30 וניתקה מגע עם בני אדם, מוכר היטב ברוסיה. בשבוע שעבר אושפזה בגלל כאב ברגלה ולאחר שחרורה ביקשה לחזור לבקתה שלה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

הנזירה אגפיה ליקוב בת ה-70, הבת האחרונה למשפחה שברחה ממשטר סטאלין ליערות סיביר וניתקה למשך שנים מגע עם בני אדם, תשוב לבקתה המבודדת שלה שם נולדה וחיה את כל חייה בתום טיפול שקיבלה בבית חולים. ליקוב עוררה בתחילת 2014 סערה בכלי התקשורת הרוסיים לאחר שביקשה שיעזרו לה לשרוד את החורף מפאת גילה ומצבה הבריאותי.

אתמול (שלישי) היא שוחררה מבית החולים בעיירה טשטגול שבמחוז קמרובו בסיביר, אולם היא תישאר באוזר עד שרשויות החירום יוכלו להטיס אותה בחזרה לביתה. כך דיווח אתר חדשות רוסי מקומי. ליקוב אושפזה בבית חולים בשבוע שעבר לאחר שהלינה על כאבים חמורים ברגליה באמצעות טלפון לווייני ולאחר שמושל המחוז אמאן טולייב הורה לפנות אותה לבית החולים. שם, הצליחו הרופאים להפיג את הכאבים ותכננו להשאירה להשגחה למשך שבוע.

אגפיה ליקוב מתארחת במחוז קמרובו, לאחר שחרורה מבית החולים, השבועצילום: אי־פי

ליקוב נולדה בערבות סיביר סמוך לגבול עם מונגוליה בשנת 1944 בבקתה בה בחרו הוריה להסתתר ושאותה מעולם לא עזבה, גם לאחר מות בני משפחתה. משפחת ליקוב, המוכרת ברוסיה מזה שנים, שייכת לזרם "אדוקי האמונה הישנה" שהתבדל מהזרם המרכזי של הנצרות האורתודוקסית במדינה במאה ה-17, ומאז נרדף על ידי הכנסייה הרוסית.

בשנת 1936, בעיצומן של הרדיפות הפוליטיות של נוצרים ואנשי דת אחרים ברוסיה, החליט אבי המשפחה, קארפ ליקוב, לברוח עם משפחתו לאחר שראה את אחיו נרצח לנגד עיניו. אגפיה נולדה כבר אחרי שהמשפחה נמלטה, עמוק בטייגה. בני משפחת ליקוב התגלו רק בסוף שנות ה-70 כשמסוק שהטיס קבוצת גיאולוגיים רוסים גילה את מקום מחבואם. עד אז אגפיה מעולם לא פגשה אדם מחוץ למשפחתה ולא קראה דבר מלבד תנ"ך וספרי תפילה. מאז שנמצאו, המשיכו לבקר אותם חוקרים ואנשי תקשורת ובמהלך אחד הביקורים, שלושה מבני המשפחה חלו ומתו תוך ימים ספורים.

ליקוב חיה בגפה מאז מותו של אביה ב-1988. מאז יצאה מאזור ביתה כמה פעמים לתקופות קצרות, אולם העדיפה להמשיך להתגורר בבקתה הנידחת שלה לבד. "יש כל כך הרבה מכוניות, למה אתם צריכים כל כך הרבה?" שאלה ליקוב במהלך ראיון שנערך עמה השבוע במגזין רוסי. "עולה מהן כל כך הרבה עשן, אי אפשר לנשום", הוסיפה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ