גולשים סינים מציפים את הפייסבוק של נשיאת טייוואן החדשה

כ-40 אלף פוסטים בעמוד של טסאי אינג־ון קוראים להעברת האי לשליטת סין, זאת אף שפייסבוק חסום בסין; בדרום קוריאה, בית משפט קבע שאין זה פשע לעקוב אחרי הטוויטר של השכנה מצפון

רויטרס וגרדיאן
רויטרס וגרדיאן

אלפי פוסטים, שנראה כי מקורם בסין, פורסמו בעמוד הפייסבוק של נשיאת טייוואן הנבחרת, טסאי אינג־ון, בדרישה שהאי הנמצא תחת שלטון עצמי יועבר לשליטת סין. טסאי והמפלגה הפרוגרסיבית הדמוקרטית בטייוואן (DPP), הנוטה לתמוך בעצמאות, ניצחו בבחירות לנשיאות ולפרלמנט בשבת, תוצאות שעוררו חשש בבייג'ין כי הנשיאה החדשה תפעל לקדם את עצמאותה הרשמית של טייוואן.

נכון לחמישי בבוקר, יותר מ–40 אלף גולשים פרסמו תגובות בעמוד הפייסבוק של טסאי, כפי שכבר התרחש בעבר בנובמבר. רבים מהפוסטים נכתבו בסינית מפושטת, המקובלת בסין, ורבים מהם חוזרים על תעמולת המפלגה הקומוניסטית לפיה מביש לפגוע "בארץ האם". פייסבוק חסום לגלישה בסין, וישנן דרכים לעקוף את החסימה אף שלרוב הסינים אין גישה לטכנולוגיה זו.

"מדוע כל הטייוואנים חושבים שעברנו שטיפת מוח? כולנו למדנו מילדות כי הטיוואנים הם בני ארצנו, וטייוואן היא היהלום שבכתר", כתב אחד הגולשים. אחרים התייחסו לטסאי כ"מושלת מחוז טייוואן". "ברור כי טייוואן היא חלק מסין, אלא אם חונכת באופן שגוי", כתב באנגלית אחד הגולשים.

דובר מפלגת DPP רואן צ'או־הסיונג לא מתח ביקורת על פרסום הפוסטים ואמר כי הגולשים הסינים פשוט "מממשים את חופש הביטוי שלהם". "כל עוד תגובותיהם אינן קיצוניות, יש לנו תמיכה מלאה בהם", אמר. טסאי עצמה כתבה בפייסבוק ביום חמישי כי "גדולתה של המדינה הזו היא שלכל אחד יש את זכויותיו".

טסאי אינג־ון מנופפת לתומכיה לאחר ניצחונה, בטאיפיי בשבת צילום: בלומברג

טסאי אומרת כי היא מעוניינת לשמור על השלום עם סין וכן על הסטטוס־קוו הנוכחי. סין רואה בטייוואן מחוז מורד שיש להשיבו לשליטתה, ולא שוללת שימוש בכוח לשם כך, במיוחד אם טייוואן תפעל להשגת עצמאות רשמית.

גולשים טייוואנים הגיבו בפוסטים בסרקזים, ובירכו את הסינים על כך שהצליחו לחמוק מהצנזורה של ממשלתם ולהשתמש בפייסבוק בחופשיות, והדגישו את החירויות שהטייוואנים נהנים מהם והסינים לא. "יש לנו את חופש הביטוי, ההתאספות וחירויות אישיות. לכם אין דבר מכך", כתב אחד מהם.

בתוך כך, בית משפט בדרום קוריאה הודיע היום כי החליט לזכות אדם מהזדהות עם צפון קוריאה לאחר שעקב אחרי חשבון הטוויטר הרשמי של המדינה. השופטים קבעו כי קריאת הפוסטים של פיונגיאניג ברשתות החברתיות אינה מפירה את חוקיה הביטחוניים של דרום קוריאה.

האיש שזוכה, עיתונאי בן 73, הואשם על ידי התביעה בסיאול "בהפצת" חומרים המשבחים את צפון קוריאה, באמצעות מעקב אחרי חשבון הטוויטר של המדינה.  חרף זיכויו, הוא הורשע בתמיכה בצפון בפוסטים שפרסם בבלוג שלו ונשלח לשנת מאסר על תנאי.

חוקי הביטחון הלאומי של דרום קוריאה, שנקבעו ב-1948 על מנת להגן על המדינה מחדירת הממשל הקומוניסטי בצפון, אוסרים על אזרחיה לשבח או להזדהות עם פיונגיאנג. מבקרים מבית ומבחוץ טוענים כי החוק פוגע בחופש הביטוי אך הממשלה אומרת כי הוא הכרחי בשל האיום הנמשך שמציבה השכנה מצפון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ