האו"ם: 25 אלף ילדים בצפון קוריאה נמצאים בתת-תזונה

קרן הילדים של האו"ם מזהירה כי הבצורת במדינה גרמה להפחתת הקצבת המזון לאזרחים וגרמה לכך שלילדים רבים אין גישה למים נקיים

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

כ–25 אלף ילדים בצפון קוריאה זקוקים לטיפול מידי בתת־תזונה לאחר שבצורת הפחיתה בחמישית את תפוקת החקלאות והממשלה הפחיתה את הקצבות המזון לאדם, כך הזהירה היום (שלישי) יוניצ"ף. קרן הילדים של האו"ם מבקשת תרומות בסך 12.6 מיליון אירו לפעילותה בצפון קוריאה כחלק מבקשת תרומות שנתית בסך 1.9 מיליארד אירו. לפי הקרן הכסף הנדרש לפעולתה הוכפל בתוך שלוש שנים בשל סכסוכים אלימים ומזג אוויר קיצוני, המאלצים מספר גדל והולך של ילדים לעזוב את בתיהם וחושפים מיליונים נוספים לסכנות של מחסור במזון, אלימות, מחלות וניצול.

לראשונה בתולדותיה אמרה הקרן כי רבע מהסכומים שתגייס יושקעו בחינוך ילדים בסכנת מצוקה, תוך התמקדות בחמישה מיליון ילדים המושפעים בשל מלחמת האזרחים בסוריה הנכנסת לשנתה החמישית. בצפון קוריאה מסרה יוניצ"ף כי הבצורת החמורה במהלך שנת 2015 בארבעה מחוזות חקלאיים הובילה להפחתה של 20% בתפוקת המזון בהשוואה ל–2014. "ההשפעה תימשך אל תוך 2016. הקצאת הדגנים הופחתה, צעד בעל השלכות על מצבם התזונתי והבריאותי של נשים וילדים", נמסר בהצהרה.

ילדים בפיונגיאנג, בדצמברצילום: אי־פי

בקשות למימון בינלאומי לצפון קוריאה מתקשות לעתים להגיע ליעדיהן בעוד מדינות מבקשות ללחוץ על פיונגיאנג להפסיק את פעילותה הגרעינית. עובדי סיוע מזהירים כי אם צפון קוריאה תבצע ניסויים בנשק גרעיני — כמו פצצת המימן שטענה שניסתה מוקדם יותר החודש — הכספים הבינלאומיים יאזלו. במהלך 2015 קיבלה יוניצ"ף רק 28% מבין 15.5 מיליון אירו שביקשה עבור פעילותה בצפון קוריאה.

המדינה הסגורה סבלה מרעב בשנות ה–90 שהביא למותם של עד מיליון איש, והיא עדיין נסמכת באופן משמעותי על סיוע בינלאומי. "בצורת קשה בשנה שעברה הפחיתה את ייצור המזון וגישתם של ילדים למים בטוחים ונקיים", אמר נציג האו"ם לצפון קוריאה טימוטי שפטר לגרדיאן. "אם לא נוכל להבטיח מימון נוסף, אספקת התרופות ההכרחיות תתחיל לאזול במארס, אספקת המזון בסוף השנה ולתוכנית החיסונים המצליחה שלנו לא יוותרו עוד חיסונים לפני סוף השנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ