מנהיג מפלגת השלטון בווייטנאם נבחר פעם נוספת לתפקידו

נויין פו צ'ונג נחשב לשמרן המצדד בסין אך הוא אינו צפוי לעקוב אחר הקו של בייג'ין באופן מוחלט. זאת כדי לא לעורר את זעם התושבים החשים טינה עמוקה למעצמה האזורית

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

המפלגה הקומוניסטית בחרה היום (רביעי) את מנהיגה בן ה–71 לכהונה נוספת. פרשנים צפו כי נויין פו צ'ונג, שמרן התומך בסין, ייבחר פעם נוספת לתפקידו ויהדק את אחיזתו בשלטון. הקונגרס המפלגתי בחר בפו צ'ונג לפוליטביורו הכולל 19 חברים, המנהלים את היומיום של הממשלה והפלגה. בהצבעה נוספת הוא נבחר לשמש כמזכ"ל – המנהיג בפועל של המדינה.

ההכרזה בדבר בחירתו של פו צ'ונג פורסמה באתר האינטרנט של סוכנות הידיעות הממלכתית של וייטנאם. בכירים במדינה אמרו כי סגן ראש הממשלה נויין סואן פוק נבחר לפוליטביורו, והוא צפוי לשמש מעתה כראש ממשלה. שואן פוק יחליף את נויין טאן דונג, שקידם כלכליות במדינה בעשר השנים האחרונות.

בתמונה נראה נויין פו צ'ונג יושב ליד שולחן רשמי שעליו זר פרחים. הוא מביט קדימה ומוחא בכפיו
נויין פו צ'ונג, בהאנוי בשבוע שעברצילום: רויטרס

האדם השלישי בחשיבותו שנבחר לפוליטביורו הוא השר לביטחון לאומי טראן דאיי קוואנג, שישמש כנשיא החדש של המדינה, כך אמרו בכירים מקומיים שביקשו להישאר בעילום שם משום שהם אינם רשאים לשוחח עם התקשורת. המזכ"ל, ראש הממשלה והנשיא, בנוסף ליושב ראש האסיפה הלאומית, הם ארבעה חברי מפתח בהנהגה המיוצגת על ידי הפוליטביורו והוועדה המרכזית המונה 180 חברים, העוסקים לרוב בשאלות הנוגעות למדיניות.  

פו צ'ונג צפוי להמשיך לקדם את הרפורמות הכלכליות של דונג. על אף שהוא ידוע כתומך סין, פרשנים מעריכים כי הוא לא יעקוב אחר הקו של בייג'ין באופן מוחלט, שכן התנהגות מסוג זה עשויה לעורר זעם רב בקרב וייטנאמים שעדיין חשים טינה עמוקה וחשד היסטורי כלפי סין. 

"רבים חששו שתשתלט מגמה שמרנית אם פו צ'ונג ייבחר פעם נוספת", אמר לי הונג היפ, עמית מבקר במכון ללימודי דרום מזרח אסיה בסינגפור. לדבריו, "ללא קשר לזהות המנצח וכמה הוא שמרן, כשהוא מגיע לשלטון מופעל עליו לחץ ליישם רפורמות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ