חרף האזהרות, צפון קוריאה שיגרה טיל ארוך טווח

חודש אחרי הניסוי הגרעיני שערכה, שיגרה צפון קוריאה "לוויין" לחלל. הטיל עבר מעל איי יפן. ארה"ב הודיעה כי תפעל יחד עם מועצת הביטחון של האו"ם לנקיטת "צעדים משמעותיים"

רויטרס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס וגרדיאן

צפון קוריאה שיגרה הלילה (ראשון) טיל ארוך-טווח שלדבריה נושא לוויין. בכך הפרה המדינה המסוגרת את הסנקציות שהטיל עליה האו"ם, האוסרות עליה להשתמש בטכנולוגיה בליסטית. בתגובה קראו הלילה ארצות הברית, יפן ודרום קוריאה לכנס ישיבת חירום של מועצת הביטחון של האו"ם. לפי כלי תקשורת בדרום קוריאה וביפן, הטיל שוגר מחופה המערבי של צפון קוריאה לכיוון דרום וחלף מעל איי אוקינוואה שבדרום יפן.

צפון קוריאה טוענת כי שיגור הטיל נעשה כחלק מ"תוכנית חלל למטרות שלום". שר החוץ של ארצות הברית ג'ון קרי כינה את השיגור "הפרה בוטה" של החלטות האו"ם ואמר כי ארצו תפעל יחד עם מועצת הביטחון כדי לנקוט "צעדים משמעותיים".

חייל דרום קוריאני צופה בדיווח על שיגור הטיל בעיר צ'אנצ'ון, הלילהצילום: אי־אף־פי
צ. קוריאה שיגרה טיל ארוך טווח לחלל - ההודעה הרשמית וצילום השיגור כפי שצולם מסין קרדיט: KRT NHK רויטרס

ראש ממשלת יפן שינזו אבה אמר כי ארצו "אינה יכולה להרשות זאת... ננקוט צעדים כדי לשמור על ביטחוננו". נשיאת דרום קוריאה פאק גון-הייה כינתה את השיגור "צעד בלתי נסלח של התגרות" וקראה למועצת הביטחון של האו"ם לנקוט במהירות סנקציות חריפות.

בשבוע שעבר הציבה יפן את צבאה בכוננות לאחר שצפון קוריאה הודיעה כי בכוונתה לשגר לוויין לחלל בין 8 ל-25 בפברואר. במקביל טענה דרום קוריאה כי מדובר בניסוי בשיגור טיל ארוך טווח והזהירה כי שכנתה מצפון תשלם "מחיר כבד" אם תוציא לפועל את התוכנית.

בחודש שעבר ערכה צפון קוריאה ניסוי גרעיני רביעי במספר, אולם ארצות הברית ומדינות נוספות הטילו ספק בטענה כי מדובר בניסוי בפצצת מימן. בדצמבר 2012 ערכה צפון קוריאה ניסוי בטיל ארוך טווח, אז שיגרה לחלל מה שתואר כלוויין תקשורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ