סיאול: לאחר שיגור הטיל לחלל, צפון קוריאה מתכוננת לניסוי גרעיני חמישי

סוכנות הידיעות של דרום קוריאה דיווחה כי פיונגיאנג מתכוננת לניסוי שעות לאחר שיגור טיל בליסטי לחלל. דרום קוריאה הודיעה כי תדון עם ארה"ב בהצבת מערכת הגנה שלה מתנגדות רוסיה וסין

"הארץ", רויטרס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתמונה נראה מנהיג צפון קוריאה מביט על השמיים. לצדו עומדים שישה מפקדים בכירים בצבא ומביטים באותו כיוון
קים ג'ונג און (במרכז) צופה בשיגור הטיל, היום לפנות בוקרצילום: רויטרס

צפון קוריאה מתוכננת לקראת ניסוי גרעיני חמישי, כך דיווחה היום (ראשון) סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית הממלכתית יונהאפ. הדיווח התקבל שעות ספורות לאחר שצפון קוריאה שיגרה לחלל טיל ארוך טווח שלטענתה נושא לוויין – צעד שנתפש על ידי מדינות העולם כניסוי אסור בטיל בליסטי. בנוסף דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס כי על פי השגרירות הצפון קוריאנית, פיונגיאנג מתכוונת להמשיך לשגר טילים הנושאים לוויינים לחלל.  

צפון קוריאה טוענת כי שיגור הטיל היום לפנות בוקר נעשה כחלק מ"תוכנית חלל למטרות שלום". כמה שעות לאחר השיגור נמסר מהמפקדה האסטרטגית של ארה"ב כי היא הבחינה בטיל שהגיע לחלל. בנוסף הודיעה דרום קוריאה כי צבאה הבחין בטיל שהכניס עצם כלשהו למסלול. הטיל שוגר מחופה המערבי של צפון קוריאה לכיוון דרום וחלף מעל איי אוקינוואה שבדרום יפן.

צ. קוריאה שיגרה טיל ארוך טווח לחלל - ההודעה הרשמית וצילום השיגור כפי שצולם מסין קרדיט: KRT NHK רויטרס

שיגור הטיל לחלל עורר תגובות זועמות ברחבי העולם. משרד החוץ הרוסי פרסם הודעה לפיה צעדה של צפון קוריאה יחייב "מחאה תקיפה". עוד נאמר בהודעה כי פיונגיאנג הדגימה פעם נוספת כי היא אינה מתייחסת לנורמות של החוק הבינלאומי. בהצהרה שפורסמה באתר האינטרנט של המשרד נכתב כי השיגור הוא מכה קשה לביטחון של ממשלות באזור, ובראשון לביטחונה של צפון קוריאה עצמה. "אנו ממליצים להנהגה של צפון קוריאה לחשוב אם מדיניות של התנגדות לכל הקהילה הבינלאומית מסייעת לאינטרסים של המדינה", נאמר. בנוסף הודיעה דרום קוריאה כי בתגובה לשיגור היא תפתח בשיחות עם ארה"ב בנוגע ל הצבתה של מערכת הגנה מתקדמת, שלה מתנגדות רוסיה וסין.

מועצת הביטחון של האו"ם גינתה אף היא היום את שיגור הטיל והבטיחה לנקוט "צעדים משמעותיים" בתגובה להפרת התקנות של הארגון על ידי פיונגיאנג. מוקדם יותר כינה שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי את השיגור "הפרה בוטה" של החלטות האו"ם ואמר כי ארצו תפעל עם מועצת הביטחון כדי לנקוט "צעדים משמעותיים". ראש ממשלת יפן שינזו אבה הוסיף כי ארצו "אינה יכולה להרשות זאת. אנחנו ננקוט צעדים כדי לשמור על ביטחוננו". בנוסף כינתה נשיאת דרום קוריאה פאק גון־הייה את השיגור "צעד בלתי נסלח של התגרות" וקראה למועצת הביטחון של האו"ם לנקוט במהירות סנקציות חריפות.

בשבוע שעבר הציבה יפן את צבאה בכוננות לאחר שצפון קוריאה הודיעה כי בכוונתה לשגר לוויין לחלל בין 8 ל-25 בפברואר. במקביל טענה דרום קוריאה כי מדובר בניסוי בשיגור טיל ארוך טווח והזהירה כי שכנתה מצפון תשלם "מחיר כבד" אם תוציא לפועל את התוכנית. בחודש שעבר ערכה צפון קוריאה ניסוי גרעיני רביעי במספר, אולם ארצות הברית ומדינות נוספות הטילו ספק בטענה כי מדובר בניסוי בפצצת מימן. בדצמבר 2012 ערכה צפון קוריאה ניסוי בטיל ארוך טווח, אז שיגרה לחלל מה שתואר כלוויין תקשורת.

טיל ששיגרה צפון קוריאה לחלל, כפי שנראה בתמונה לא מתוארכת שפורסמה היוםצילום: רויטרס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ