אי־פי, "הארץ"

בכירים אמריקאים אמרו היום (שלישי) כי הלוויין ששיגרה צפון קוריאה ביום ראשון לחלל על גבי טיל בליסטי, נכנס למסלולו אולם לפי שעה לא שידר אותות לכדור הארץ. בתחילה מסרו הגורמים כי הלוויין נע באופן לא יציב ולכן הוא לא מסוגל לתפקד, אולם כעבור מספר שעות תיקנו את הודעתם ואמרו כי תנועתו של הלוויין התייצבה.

זוהי ככל הנראה הפעם הראשונה שצפון קוריאה משגרת בהצלחה לוויין לחלל, חרף גינויים ואזהרות הקהילה הבינלאומית. ניסוי קודם שבוצע ב-2012 - נכשל. ארה"ב, יפן ודרום קוריאה גינו את שיגור הטיל ומסרו כי מדובר בצעד שמפר את הסנקציות של האו"ם על שימוש צפון קוריאני בטכנולוגיות בליסטיות.

יוני 2008 - המתקן הגרעיני ביונגביוןצילום: רויטרס
תצלום לוויין של המתקן הגרעיני יונגביון בספטמבר 2014צילום: רויטרס

בעבר טענה צפון קוריאה כי הצליחה לשגר עוד שני לוויינים שנכנסו למסלולם, אולם אף מדינה או גורם אחר לא אישר זאת. ב–2012 אישרו מומחים בינלאומיים כי לוויין ששיגרה פיונגיאנג נכנס בהצלחה למסלולו, אך הוא לא הצליח להיכנס לעבודה ואף גורם חיצוני לא קלט ממנו אותות. ההערכות הן כי גם לוויין זה לא היה יציב מספיק כדי ליצור תקשורת עם כדור הארץ. לטענת צפון קוריאה, הלוויין ששוגר כעת אמור לעקוב אחר מזג האוויר, למפות משאבי טבע, התפרשות יערות ולספק מידע שיכול לסייע לחקלאים לשפר את יבוליהם.

בתוך כך, ראש המודיעין הלאומי של ארה"ב, ג'יימס קלאפר, אמר בצהריים כי צפון קוריאה הפעילה מחדש את כור הפלוטוניום שלה ביונגביון וכי השלטון בפיונגיאנג מפתח מערכת לשיגור טילים בין יבשתיים. "אנו מעריכים שצפון קוריאה הפעילה את הכור לפרק זמן שיאפשר להתחיל בתוך שבועות או חודשים, באיסוף פלוטוניום מהדלק הגרעיני", אמר קלאפר, שמנהל את הגוף המאגד את 16 סוכנויות הביון הפדראליות של ארה"ב.

במסמך המרכז את הערכות המודיעין על האיומים שניצבים בפני ארה"ב, כתב קלאפר כי צפון קוריאה הביעה ב-2013 את כוונתה לשפץ ולהפעיל מחדש את מתקניה הגרעיניים, כולל כור הפלוטוניום ביונגביון, שהפעילות בו הופסקה ב-2007. הוא הוסיף כי מערכות המידע והטלקומוניקציה של הממשל והתעשייה בארה"ב "פגיעות" להתקפות סייבר מרוסיה, סין וצפון קוריאה. "פיונגיאנג נותרה מסוגלת ובעלת רצון לבצע שיבושים או התקפות סייבר הרסניות כדי לקדם את מטרותיה הפוליטיות", דברי קלאפר.

משרד ההגנה של דרום קוריאה אישר אף הוא היום את הדיווחים לפיהם הלוויין הצפון קוריאני נכנס למסלולו, אך הבהיר כי לא ברור אם הוא עובד. אתמול דווח כי הלוויין חג מסביב לכדור הארץ בגובה של 480 ק"מ ואף חלף מעל האיצטדיון בסאן פרנסיסקו שלשום, כשעה אחרי שנערך בו גמר הסופרבול. סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" מסרה כי בהודעת השגרירות הצפון קוריאנית במוסקבה, פיונגיאנג "מתכוונת להמשיך לשגר טילים הנושאים לוויינים לחלל".

תושבים בפיונגיאנג רוקדים בחגיגות לכבוד הצלחת שיגור הטיל, אתמולצילום: אי־פי

שיגור הטיל גרם להחרפה מחודשת בחצי האי הקוריאני. זמן קצר אחרי השיגור הזהירה דרום קוריאה כי צפון קוריאה נערכת גם לניסוי גרעיני חמישי. אתמול הודיע משרד ההגנה בסיאול כי ספינת של חיל הים הדרום קוריאני ירתה חמש יריות אזהרה לאחר שספינת סיור צפון קוריאנית חצתה את הגבול הימי בין שתי המדינות בים הצהוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ