הפרלמנט בבורמה בחר מועמדים לנשיאות, המנצחת בבחירות אונג סאן סו צ'י לא בהם

למרות שהועלתה האפשרות כי סו צ'י תתמנה לתפקיד הבכיר על אף ההגבלות החוקתיות שהוטלו עליה, המועמד המוביל הוא יועצה הקרוב המחוקק הטין קיואה, שמונה על ידי מפלגתה

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

הפרלמנט החדש בבורמה (מיאנמר) מינה היום (חמישי) את הטין קיואה, יועץ בכיר למנהיגת מפלגת "הליגה הלאומית לדמוקרטיה" (NLD) אונג סאן סו צ'י, שניצחה בבחירות בנובמבר, כמועמד להיות הנשיא הראשון שנבחר באופן דמוקרטי במדינה זה 50 שנה. בכך נסתם הגולל על האפשרות שהועלתה בחודש שעבר לפיה סו צ'י תתמנה כנשיאה.

קיואה, כלכלן וסופר בן 69, מקורב מאוד לסו צ'י, מוערך על ידי המחוקקים ונחשב למועמד המוביל לתפקיד. מועמדותו הוצגה באופן רשמי במהלך דיון בבית התחתון הבוקר. על פי החוק בבורמה, הנשיא צריך להיבחר מתוך רשימה של שמות שמעמידים המחוקקים. המועמדים המפסידים ימונו להיות סגני נשיא.

הטין קיואה בבית התחתון בבירה נייפידאו, בחודש שעברצילום: אי־אף־פי

הנרי וואן תיו, מהמיעוט האתני צ'ין, מועמד גם הוא מטעם מפלגת NLD בבית העליון. מועמד שלישי ימונה על ידי החונטה הצבאית ושני מועמדים נוספים מונו על ידי מפלגת השלטון לשעבר "האיחוד לסולידאריות ולפיתוח", שזכתה לייצוג קטן בפרלמנט אחרי הבחירות.

עדיין לא ברור מתי תיערך ההצבעה הסופית לבחירת הנשיא, אולם בכיר בפרלמנט אמר כי היא תתקיים ככל הנראה בתחילת השבוע הבא.

לפני חודש דיווחו שני ערוצי טלוויזיה בבורמה כי בניגוד לטענות העבר, ישנה אפשרות שסו צ'י תכהן כנשיאת המדינה. זאת, על רקע המשא ומתן בינה לבין מפקד הצבא שעשוי היה להביא לביטול הסעיף בחוקה האוסר עליה להחזיק בתפקיד הבכיר. סעיף 59 של חוקת בורמה אוסר על אדם שנישא לאזרח זר או שילדיו מחזיקים באזרחות זרה לכהן בתפקיד הנשיא – בעלה של סו צ'י שמת ושני ילדיה הם אזרחי בריטניה.

מאחר של-NLD  יש בפרלמנט רוב של 80%, למועמדיה יש סיכוי גדול יותר להיבחר לתפקיד. "גם כסגן נשיא, זה יהיה התפקיד הגבוה ביותר שמישהו מבני המיעוט שלי החזיק במדינה ואני גאה בכך. אני מקווה שאחיי ואחיותיי יהיו שמחים בשבילי", אמר תיו.

בעבר אמרה סו צ'י כי אפילו אם לא תתמנה לתפקיד הנשיא היא תנהל את המדינה מאחורי הקלעים, וכי ניצחון מפלגתה מציב אותה "מעל הנשיא". על פי השיטה הנהוגה בבורמה, הנשיא עומד בראש הממשלה ושולט בשרים, למעט שרי הפנים וההגנה הנמצאים תחת סמכותה של החונטה הצבאית. סו צ'י, כלת פרס נובל לשלום, ריצתה עשרות שנים במעצר בית בשל התנגדותה למשטר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ