אוסטין רמזי
ניו יורק טיימס

אף שב–1 באפריל קשה לדעת בביטחון, זו לא היתה אמורה להיות בדיחה. בסוף השבוע הבהירה סוכנות הידיעות הסינית הרשמית, שאינה ידועה בחוש ההומור שלה, איך על אזרחי המדינה להתייחס ל"'יום השוטים' (1 באפריל) לכאורה של המערב". במסר שפורסם ברשת החברתית הסינית וייבו נאמר כי "'יום השוטים' אינו מתאים למסורות ולערכים הסוציאליסטיים של ארצנו". אנשי סוכנות שינחואה הוסיפו: "אנחנו מקווים שאתם לא תיצרו שמועות, לא תאמינו להן ולא תפיצו אותן".

עד מהרה הופיעו אלפי הערות ותגובות למסר. אחדים מהמגיבים תמכו בדחיית ה"חג" המערבי, שמעטים מאוד בסין מציינים אותו. אחרים לא היו בטוחים אם הסוכנות אינה עוסקת, שלא במתכוון, בדיוק באותה פעילות שנגדה הזהירה. והיו מי שניצלו את ההזדמנות כדי למתוח ביקורת על התקשורת הרשמית במדינה.

שוטר מורה לילדה לעזוב את כיכר טיינאנמן, בחודש שעברצילום: רויטרס

"בין אם מדובר בסוציאליזם, דמוקרטיה ושלטון החוק, כל אלה הם מונחים מודרניים שהגיעו מהמערב", הגיב עורך הדין לי פנגפינג. "האם אין זה מצחיק ששינחואה, יומון העם והטלוויזיה הסינית המרכזית, משטים בכולנו?". גולש אחר העיר כי "ברור שהתקשורת של הזרם המרכזי עומדת בראשם של אלה שמשטים בעם ומעמידים פנים שהכל ממש נפלא. מבחינתנו, כל יום הוא 'יום השוטים'". טאנג ג'ון, המזכיר הכללי של מרכז המחקר למדיניות חברתית באקדמיה הסינית למדעי החברה, כתב: "אתם לא מפחדים שהעלאת מסר כזה דווקא ב'יום השוטים' יגרום לכם להיחשד בהומור שחור?".

בשנים האחרונות משתדלים השלטונות בסין לצמצם את השפעתם של כמה רעיונות מערביים. שר החינוך, יואן גוירן, אסר אשתקד על השימוש בספרי לימוד שקידמו "ערכים מערביים". בחודש שעבר אמר השר לעניינים אזרחיים לי ליגואו כי המדינה צריכה להגביל את השימוש בשמות "זרים" ו"מוזרים" לבניינים ומתחמי מגורים "שמפירים את ערכי הליבה הסוציאליסטיים ואת המוסר המסורתי שלנו".

ההתנגדות ל–1 באפריל משקפת גם את החששות התמידיים מהפצת שמועות וסיפורים בדויים ברשת. ב–2013 פרסמו השלטונות בסין חוקים הגוזרים עד שלוש שנות מאסר על כל מי שמפרסמים באינטרנט שמועות כוזבות, אם חוזרים עליהן יותר מ–500 בני אדם או שהן נצפות יותר מ–5,000 פעם. בין היתר, נענשו גולשים על שהעלו פוסטים שבהם סיפרו על הימצאות חייזרים או זומבים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ