צפון קוריאה: אם ארה"ב תחדל להתאמן עם סיאול, נפסיק את הניסויים הגרעיניים

שר החוץ הצפון קוריאני העלה את ההצעה בראיון ראשון לכלי תקשורת מערבי. אתמול שיגרה צפון קוריאה טיל בליסטי מצוללת

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

שר החוץ הצפון קוריאני, רי סו יונג, הודיע בראיון לסוכנות הידיעות אי-פי כי מדינתו מוכנה לעצור את הניסויים הגרעיניים שהיא עורכת אם ארצות הברית תשעה את התרגיל הצבאי השנתי שהיא עורכת יחד עם צבא דרום קוריאה.

"הפסיקו את תרגולי המלחמה הגרעינית בחצי האי קוריאה", הבהיר בראיון ראשון שנתן לכלי תקשורת מערבי, "ואז נוכל אנחנו להפסיק את הניסויים הגרעיניים". עם זאת, סו יונג הגן על זכותה של צפון קוריאה להחזיק בנשק גרעיני והזהיר כי סנקציות בינלאומיות לא ישפיעו על המדינה.

קים ג'ונג און, מנהיג צפון קוריאה, אתמולצילום: רויטרס

רק אתמול (שישי) שיגרה צפון קוריאה טיל בליסטי מצוללת סמוך לחוף המזרחי של המדינה, כך מסרה לשכת המטות המשולבים של דרום קוריאה. הטיל עשה דרך של כ–30 קילומטרים, כך לפי גורם במשרד ההגנה הדרום קוריאני, וצבא דרום קוריאה מנסה לקבוע אם השיגור נכשל מסיבה מסוימת.

בתחילת מאי, לראשונה זה 36 שנה, תתקיים בצפון קוריאה ועידה נדירה של המפלגה השלטת, מפלגת הפועלים, בה יכריז מנהיגה קים ג'ונג און על המדינה כמעצמה צבאית ומדינה עם יכולת גרעינית. לטענת דרום קוריאה, היא חוששת כי צפון קוריאה תבצע ניסוי גרעיני או תשגר טילים לקראת ועידת המפלגה.

בשנה שעברה ניסתה צפון קוריאה לראשונה לשגר טיל מצוללת. המדינה מצויה, כפי הנראה, בשלבים ראשונים של פיתוח מערכת נשק כזו, שעלולה לאיים על הן על שכנותיה והן על ארצות הברית, אם פיתוחה יושלם. ככל הנראה עד כה הטילים ששיגרה לא עמדו בציפיותיה של צפון קוריאה, זאת מכיוון שלפי מומחים שבדקו את צילומי הווידאו של השיגורים, הם זויפו במטרה להציג הצלחה.

שיגור טיל בצפון קוריאה, בתמונה שפורסמה החודשצילום: רויטרס

בנוסף, בשבוע שעבר דווח כי תמונות לוויין חדשות מצביעות על כך שצפון קוריאה חידשה ככל הנראה את חפירת המנהרה באתר הניסויים הגרעיניים המרכזי שלה, כפי שעשתה זמן קצר לפני שערכה את הניסוי הגרעיני האחרון שלה בחודש ינואר. זאת, לפי הבלוג 38 North, שעוקב אחר הנעשה בצפון קוריאה ומנוהל בידי המכון האמריקאי־קוריאני באוניברסיטת ג'ון הופקינס.

בינואר האחרון ביצעה צפון קוריאה ניסוי גרעיני רביעי במספר, בפצצת מימן, בעקבותיו מועצת הביטחון של האו"ם החליטה להרחיב באופן דרמטי את הסנקציות הקיימות נגד המדינה. צבא דרום קוריאה הכריז על כוננות גבוהה בשל החשש כי צפון קוריאה תבצע ניסוי גרעיני חמישי "בכל עת", על אף הסנקציות שהוטלו עליה. דרום קוריאה, ארצות הברית ומומחים שונים סבורים שצפון קוריאה מפתחת מערכת שיגור טילים בליסטיים מצוללת וטיל בליסטי בין־יבשתי, שארה"ב תימצא בטווח הפגיעה שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ