צבא ארה"ב: התקיפה על בית החולים באפגניסטאן - טעות אנוש

נגד 16 חיילים שעמדו מאחורי ההפצצה על בית החולים של ארגון "רופאים ללא גבולות" אשתקד ננקטו עונשים מנהלתיים בלבד. "לחיילים לא היה מספיק מידע, זה לא פשע מלחמה"

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

משרד ההגנה האמריקאי הודיע היום (שישי) כי טעויות אנוש, תקלות טכניות וכשלים ניהוליים הם הסיבות להפצצה הקטלנית שביצע צבא ארה"ב על בית חולים של ארגון "רופאים ללא גבולות" בצפון אפגניסטאן בשנה שעברה, וכי 16 חיילים, בהם קצין בכיר, נענשו בשל מעורבותם במקרה.

בגין אותה תקיפה שאירעה ב-3 באוקטובר בקונדוז, ושבה נהרגו 42 בני אדם, ננקטו נגד החיילים המעורבים "צעדים מנהלתיים" בלבד והם לא יהיו חמורים יותר משום שנקבע כי התקיפה בוצעה ללא כוונה. העונשים כוללים השעיה והעברה מתפקידי פיקוד וכן נרשמו להם הערות נזיפה, שעלולות לפגוע לחיילים בעתידם המקצועי. עם זאת, המשרד הבהיר כי אף אחד מהחיילים שנגדם ננקטו צעדי משמעת לא יעמוד בפני אישומים פליליים.

ההרס בבית החולים שהופצץ בצפון אפגניסטאן, באוקטובר
ההרס בבית החולים שהופצץ בצפון אפגניסטאן, באוקטוברצילום: אי־פי

ג'וזף ווטל, מפקד פיקוד מרכז של צבא ארה"ב הנכנס, הודיע על ההחלטה במהלך מסיבת עיתונאים שנערכה בפנטגון. הוא אמר כי הצבא ביצע חקירה מקיפה וקפדנית כדי למצוא את האחראים האמיתיים שעומדים מאחורי האירוע הקשה.

לדברי ווטל, חברי הצוות שירה על בית החולים "לא ידע שהוא תוקף מתקן רפואי" וכי התקיפה על בית החולים היא תוצאה של טעויות אנוש שלוו גם בכשלים טכניים וניהוליים. ווטל אמר כי מטוס AC-130, שמשימתו היתה לתמוך בכוחות המיוחדים האמריקאים שפעלו עם כוחות אפגניים בשטח, נקלעו לירי של טילי קרקע-אוויר וקיבלו מידע לא מדויק לגבי מקור הירי. צוות המטוס, שהיה בקשר עם הכוחות הקרקעיים, היה סבור שבית החולים הוא למעשה בניין של הטליבאן מאחר שהוא תאם לתיאור שנמסר להם, למרות שאותו בניין היה במרחק כמה קילומטרים משם, ואז החל לירות לעבר המקום.

הצוות לא קיבל את כל המידע שהיה צריך לקבל על "אזורים אסורים לתקיפה", שכללו את בית החולים שהוגדר כמתקן מוגן. "זה היה מצב יוצא דופן ומתוח בתוך הלחימה", אמר ווטל לכתבים. הוא הוסיף כי "החיילים על הקרקע נדרשו למלא אחר כמה משימות שונות באותו זמן - לסייע לשותפים האפגנים, למלא אחר המשימה הצבאית ולשמור על עצמם". לדבריו, החיילים כשלו במשימה, אבל זה לא אומר שהם ביצעו פשע מלחמה.

פרסום מסקנות החקירה וההודעה על נקיטת צעדים משמעתיים נגד החיילים האמריקאים ככל הנראה לא יספקו את ארגון "רופאים ללא גבולות" וארגוני זכויות אדם אחרים, שרבים מהם טענו כי מדובר בפשע מלחמה וקראו להקים ועדת חקירה עצמאית.

לידיעה ב"ניו יורק טיימס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ