נשיא ארה"ב אובמה הגיע לביקור היסטורי בהירושימה שביפן

אובמה הפך לנשיא האמריקאי המכהן הראשון שמבקר בעיר מאז הטלת פצצת האטום בסוף מלחמת העולם השנייה. הוא הניח זר לזכר "כל ההרוגים במלחמה, לא משנה מאיזו מדינה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מניח זר באנדרטה לזכר הקורבנות בהירושימה

נשיא ארה"ב ברק אובמה נחת היום (שישי) בבסיס חיל האוויר האמריקאי איוואקוני שבפאתי הירושימה שביפן בביקור היסטורי. בכך הפך אובמה לנשיא האמריקאי המכהן הראשון שמבקר בעיר מאז הוטלה עליה פצצת האטום שהביאה לסיום מלחמת העולם השנייה ב-1945.

מאוחר יותר אובמה הגיע במסוק לאנדרטת השלום בהירושימה והניח זר לזכרם של 140 אלף ההרוגים. אובמה הבהיר כי הוא יוקיר כבוד לכל מי שמת במלחמת העולם השנייה, אולם לא יתנצל על הטלת הפצצה. "לפני 70 שנה, מוות נפל מהשמיים והעולם השתנה. חומת אש והפלש אור הרסו את העיר והוכיחו שהאנושות מחזיקה באמצעים להרוס את עצמה", אמר אובמה סמוך לאנדרטה כשלצדו ראש ממשלת יפן שינזו אבה.

תושבים מצלמים את מכוניתו של אובמה בדרך לאנדרטת השלום בהירושימה, היוםצילום: CARLOS BARRIA/רויטרס

"אנחנו עומדים פה במרכז העיר הזאת ומאלצים את עצמו לדמיין את הרגע שבו הפצצה נפלה. אנחנו נזכרים בכל מי שנהרג באותה מלחמה ארורה ובמלחמה שלפניה ובמלחמות שאחריה. מילים לא יכולות להמחיש את הסבל הזה אבל יש לנו אחריות להסתכל על ההיסטוריה ולשאול מה אנחנו צריכים לעשות אחרת כדי למנוע סבל כזה שוב", הוסיף אובמה.

עוד אמר הנשיא אובמה כי "השיעור של הירושימה נלמד. העולם השתנה לעולם אבל היום ילדי העיר הזאת יחיו בשלום. כמה זה דבר יקר. שווה לשמור על זה ולהעביר את זה לשאר הילדים בעולם. זה העתיד שאנחנו יכולים לבחור. זוהי ההתחלה של ההתעוררות המוסרית שלנו".

בנאום שנשא אובמה מול חיילים בבסיס חיל האוויר המשותף לארה"ב וליפן הוא הודה לאנשי כוחות הביטחון לבני משפחותיהם ואמר: "כנשיא, הבטחתי שארה"ב תהיה שוב המובילה בדרום מזרח אסיה משום שהאזור הוא חיוני לעולם". בסיס חיל האוויר שבו מבקר אובמה הועבר לאזור הירושימה לפני שנתיים מהאי אוקינאווה, אחרי שארה"ב ויפן הסכימו כי יש לצמצם את הנוכחות הצבאית על האי.

אובמה פוגש בני משפחות של חיילים בבסיס איוואקוני ליד הירושימה, היוםצילום: CARLOS BARRIA/רויטרס

הביקור הנשיאותי בעיר הוא שנוי במחלוקת בקרב מנהיגי מדינות האזור, בעיקר סין ודרום קוריאה, שהביעו חשש כי ההנהגה היפנית תנצל את המאורע כדי לשים קץ לחשבון הנפש שעורכת ארצם סביב תוקפנותה ופשעי המלחמה שביצעה לפני יותר מ-70 שנה.

אולם מול המדיניות התוקפנית של צפון קוריאה הממשיכה לבנות עוד נשק גרעיני ולבצע ניסויים אסורים, החליט אובמה כי מוטב להזכיר לעולם מדוע יש לעצור את פיונגיאנג גם אם זה יגרום לפגיעה ברגשות הציבור במדינות האזור. "חלק מהסיבה שאני מגיע לעיר הוא שאני רוצה שוב להעלות את הסכנות שיש בנשק הגרעיני ולהדגיש את מידת הדחיפות בנושא שכולנו צריכים להבין", אמר אתמול אובמה.

בסקר שנערך בקרב הציבור בארה"ב ענו הרוב כי הם סבורים שהטלות פצצות האטום על הירושימה ושלושה ימים לאחר מכן על נגסאקי היו חיוניות כדי לסיים את המלחמה ולהציל חיים. רוב היפנים סבורים שהן לא היו מוצדקות.

"אני בא בראש ובראשונה להזכיר ולכבד את עשרות מיליוני בני האדם שקיפחו את חייהם במלחמה. הירושימה היא זכר לאותה מלחמה, לא משנה הסיבה או אילו מהמדינות היו מעורבות", אמר אובמה במאמר שכתב ופורסם בעיתון היפני אסאהי היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ