נשיא הפיליפינים לאזרחים: "יש לכם גיבוי לירות בסוחרי סמים"

רודריגו דוטרטה שרק בחודש שעבר נבחר לנשיאות ממשיך לאיים על עבריינים והבטיח להעניק לאזרחים שיסגירו סוחרי סמים מדליות. "אני לא מנסה להצחיק, אני אהרוג אתכם", איים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

נשיא הפיליפינים החדש, רודריגו דוטרטה, עודד אתמול (שבת) את הציבור לסייע לו במאבק נגד עולם הפשע וקרא לאזרחים בעלי כלי נשק לירות ולהרוג סוחרי סמים שמתנגדים למעצר בשכונותיהם. בנאום שנשא דוטרטה בטלוויזיה במהלך חגיגות ניצחונו בבחירות, שנערכו בחודש שעבר, בעירו דאוואו שבדרום המדינה, הוא הבטיח כי אזרחים שיעזרו לו במלחמה בפשע יתוגמלו.

"בבקשה הרגישו חופשיים להתקשר אלינו, למשטרה, או שתעשו את זה בעצמכם אם יש לכם נשק – יש לכם את הגיבוי שלי", אמר דוטרטה שהזהיר מפני רשת רחבה של סחר לא חוקי בסמים שבה מעורבים אפילו שוטרים.

דוטרטה בדאוואו אתמול
דוטרטה בדאוואו אתמולצילום: STRINGER/רויטרס

"אם סוחר סמים מתנגד למעצר או מתנגד להבאתו לתחנת המשטרה ומאיים על אזרחים בנשק או בסכין – אתם יכולים להרוג אותו", אמר דוטרטה, "תירו בו ואני אתן לכם מדליה". זוהי לא הפעם הראשונה שבה מאיים דוטרטה, בן 71, על פושעים ועבריינים. בעבר הוא הבטיח לשים קץ לפשע ולשחיתות בתוך שישה חודשים מהרגע שימונה לנשיא.

בשבוע שעבר עורר הנשיא סערה בארצו לאחר שהצדיק רצח של עיתונאים משום שהם "מושחתים", לדבריו. דוטרטה אף הגדיל והוסיף כי "אתה לא יכול להימנע מהתנקשות אם אתה בן זונה". למרות הביקורת הרבה על התבטאויותיו הוא נמנע מלחזור בו.

נראה שעל ארגוני הפשע וסוחרי הסמים כדאי לקחת ברצינות את דבריו של הנשיא החדש שכן כראש העיר של דאוואו הוא תמך בחוליות חיסול שהרגו יותר מאלף עבריינים, בהם ילדים וצעירים. מדיניות זו הגדילה עד מאוד את התמיכה בו, והיא בין השאר זו שסייעה לו להיבחר לתפקיד. ארגוני זכויות אדם הביעו חשש כי פעולותיו ואיומיו נגד עולם הפשע עלולים לגרום להפרה נרחבת של זכויות אדם.

בנאומו אתמול דוטרטה קרא גם להתפטרותם של שלושה קציני משטרה בכירים בבירה מנילה בשל מעורבותם בפשעים שהוא לא ציין. הוא איים להשפיל אותם בציבור אם הם לא יתפטרו ואמר כי הוא יורה על צוות מיוחד לבחון שורה של תיקים פליליים נגד שוטרים שנסגרו, וטען כי חלקם שיחדו בכירים כדי לסלול את דרכם בחזרה לשורות המשטרה.

"הם חוזרים בחזרה כדי לצלוב את האזרחים. אני לא אסכים לכך", אמר דוטרטה. "אם אתם בעולם הסמים אני אהרוג אתכם. אל תיקחו את זה כבדיחה. אני לא מנסה להצחיק, בני זונות, אני באמת אהרוג אתכם", הוא הוסיף לקול תשואות רמות בקהל. דוטרטה שייכנס לתפקידו ב-30 ביוני לקדנציה של שש שנים, הזכיר את תוכניתו להעניק הטבות לאזרחים שיסגירו סוחרי סמים, בין אם חיים או מתים.

למרות שעדיין לא ברור אם הנשיא יממש את איומיו עם כניסתו לתפקיד, כמה שוטרים החליטו לקחת את הקריאות שלו להקשחת המאבק בפשע ברצינות. בפרבר של מנילה בשם לס פינאס עצרה המשטרה יותר ממאה קטינים שהפרו עוצר לילה וגברים ששתו בציבור או שהסתובבו ברחוב ללא חולצה, בניגוד לחוק המקומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ