סבא"א: צפון קוריאה חידשה את הפעילות במתקן הגרעיני יונגביון

לדברי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ישנם סימנים לחידוש הפעילות של מפעל המחזור במקום, המחדש דלק גרעיני לייצור פלוטוניום, ולהגדלת הצנטריפוגות להעשרת אורניום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) הודיעה היום (שלישי) כי צפון קוריאה ככל הנראה השיבה את המתקן הגרעיני שלה ביונגביון לפעילות מלאה. לדברי הסוכנות, שלאנשיה אין גישה למתקנים בצפון קוריאה ואת עיקר המידע היא מנטרת באמצעות תצלומי לוויין, נצפו סימנים לחידוש הפעילות ביונגביון, גם של הכור המרכזי.

"חידוש הפעילות בחמשת הכורים במתקן כולל הגדלת הצנטריפוגות ומחזור" הסביר יו"ר הסוכנות יוקיה אמאנו במהלך מסיבת עיתונאים. "ישנן אינדיקציות שמפעל המחזור ביונגביון גם כן שב לפעילות וישנה אפשרות ששם ממחזרים דלק משומש", הבהיר.

מתקן יונגביון בצפון קוריאה, ב-2008צילום: רויטרס

דלק גרעיני ממוחזר הוא אמצעי ליצירת פלוטוניום שמשמש לבניית סוג מסוים של ראש נפץ גרעיני. אורניום המועשר בצנטריפוגות הוא דרך נוספת. מעט מאוד ידוע על כמות האורניום המועשר או הפולוטוניום בהם בה מחזיקה צפון קוריאה.

המתקן ביונגביון הוא שאחראי לייצור החומר הבקיע ששימש את צפון קוריאה בניסיון הגרעיניים שביצעה עד כה. ביולי 2007 הוא נסגר במסגרת הסכם סיוע הומניטארי לצפון קוריאה. באפריל 2009 אסרה צפון קוריאה על פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבקר במתקן ופרשה מהשיחות הרב צדדיות לפירוקה מגרעין.

בספטמבר 2015 הודיע המשטר בפיונגיאנג כי יונגביון עובד במתכונת מלאה במטרה לשפר את "האיכות והכמות" של הנשק הגרעיני. מומחים העריכו כי הכור ביונגביון מסוגל להפיק פצצת פלוטוניום תוך שנה כשהוא פועל ללא הפרעה.

האו"ם הטיל על צפון קוריאה סנקציות קשות בשל תוכנית הגרעין שלה. גם סין, בעלת בריתה של פיונגיאנג החלה לאכוף את הסנקציות בשל הניסוי הגרעיני הרביעי שערכה צפון קוריאה בתחילת ינואר השנה. האתר 38 North דיווח באפריל כי כמה ענני עשן נצפו בכמה פעמים בשבועות האחרונים מאתר הניסויים והשיגורים המרכזי ביונגביון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ