טלי קרופקין
טלי קרופקין

האי היוקסאן שבדרום קוריאה, ביתם של כ-4,000 תושבים, ואתר תיירותי בזכות שוקי הדגים והנופים הפסטורליים, נמצא בעיצומה של סערה, בעקבות פרסום על אונס מורה צעירה באי על ידי הורי תלמידיה.

עם פרסום מקרה האונס, התראיינו תושבי האי בתקשורת ואמרו כי אינם מבינים את ההתרעמות הציבורית, מה שגרר קריאות להחרים את האי, אתר תיירות פופולרי, ואת מוצריו. במקביל, המקרה הביא את משרד החינוך במדינה לשקול להציב מצלמות אבטחה במעונות של מורות צעירות באזורים מרוחקים במדינה.

האי היוקסאן. אתר תיירות פופולרי שרבים קראו להחרימוצילום: Gaël Chardon

העיתון קוריאה הארלד דיווח לפי הודעת המשטרה, כי המורה, בשנות ה-20 לחייה, אכלה ארוחת ערב באחת המסעדות באי, כששלושה גברים, שניים מהם אבות של תלמידיה, הזמינו אותה להצטרף לשולחן שלהם. הגברים התעקשו שהיא תשתה, למרות שהמורה ניסתה לסרב בנימוס והסבירה כי תכננה לטייל בכפר למחרת, ולכן אינה רוצה לשתות.

לאחר ששתתה, אחד הגברים הציע לה טרמפ הביתה בטענה כי היא שיכורה, שם אנס אותה, יחד עם חבריו שנסעו אחריו. המשטרה מסרה גם כי דגימות דנ"א שנלקחו מגופה של האשה ומביתה מאשרות את גרסתה, וכי נבדקת האפשרות שהגברים תכננו את האונס מבעוד מועד, שכן ידעו כי החוזה של המורה מסתיים בקרוב, והיא מתכננת לעזוב את האי.

האונס אירע לפני כחודש, אך התפרסם בתקשורת בדרום קוריאה לראשונה רק לפני שבועיים, לאחר שבן זוגה של המורה פרסם הודעה ברשתות החברתיות בה התלונן על ההתנהלות האיטית של החקירה. בעקבות הפרסום, מיהרו עיתונאים להיוקסאן, אך תושבי האי אמרו כי אינם מבינים את הסערה הציבורית. "דברים גרועים מזה קורים כל יום, צעירים מסתבכים בדברים כאלה, מה הסיפור?", אמר אחד התושבים לטלוויזיה המקומית.

הפרשה והראיונות עם התושבים באי עוררו סערה בדרום קוריאה, וקריאות להחרים את האי היוקסאן, אתר תיירותי בו פועלים 60 מלונות ואכסניות. כפי שדווח באתר korea joongang daily, שוקי הדגים והמלונות התרוקנו, לאחר שיותר מ-500 תיירים ביטלו הזמנות במלונות המקומיים.

"באתי לכאן בגלל שחברי ואני תכננו את הטיול במשך הרבה זמן, אבל אני לא יכול להוציא את האונס מהראש, ואני לא מרגיש כאן בנוח", אמר אחד המבקרים בשוק דגים בסוף השבוע לראיון לעיתון. האי היוקסאן הינו אחד האיים הפופולריים ביותר במחוז דרום צ'אלה שבדרום המדינה, בו נמצאים 2,000 איים, כשליש מהם אינם מיושבים.

בשל הלחץ הציבורי, משרד החינוך הודיע כי מורות צעירות לא יישלחו יותר לאזורים מרוחקים, כך דווח בקוריאה דיילי. אך ארגוני נשים ומורים במדינה גינו את ההצעה כלא-ריאליסטית בגלל שנשים מהוות את רוב המורות במערכת החינוך, וגם משום שבעיניהן זהו ניסיון להתחמק מטיפול מקיף יותר בפשעי מין נגד נשים במדינה. "לא לשלוח מורות לאזורים כביכול מסוכנים אינו יכול להיות הפתרון. הממשלה צריכה לייצר סביבה בטוחה לנשים, וגם למיעוטים אחרים", אמרה יאנג ליי הוין-קיונג, בכירה באגודה הקוריאנית לנשים, ארגון לא ממשלתי שפועל לקידום מעמד הנשים בדרום קוריאה.

בעקבות הביקורת, הודיע משרד החינוך בשבוע שעבר כי ימשיך לשלוח מורות לאזורים מרוחקים, אך יציב מצלמות אבטחה ולחצני מצוקה במעונות המורות. "אנו ניצור סביבה בטוחה באזורים מרוחקים על ידי יצירת מערכת ביטחון, בשיתוף פעולה עם המשטרה והרשויות המקומיות", אמר קים דונג-וון, גורם במשרד החינוך האחראי על בתי הספר במדינה.

במקביל, בתקשורת הדרום קוריאנית התעורר דיון על מוסריותם ותרבותם של תושבי הכפרים באיים הנידחים יותר בדרום קוריאה. פסיכולוגים שהתראיינו בתקשורת אמרו כי באזורים מרוחקים קיימת פחות מודעות לפשעי מין, ומורים המלמדים באיים רחוקים התלוננו על תרבות השתייה של המקומיים.

דובר אגודת המורים הקוריאנית, קים דונג-סוק, קרא להדריך את המורים כי אינם חייבים להתרועע עם המקומיים אם אינם מרגישים בנוח. "באזורים המרוחקים, בהם אין הרבה תושבים, צריכת אלכוהול כבדה היא חלק מהאירועים החברתיים, והנימוס מונע ממורים לסרב להזמנות כאלה מצד ההורים".

ראש ממשלת קוריאה, הונג קיו-אן אמר בשבוע שעבר כי בעקבות האירוע הממשלה תבחן מדיניות חדשה שתבטיח את ביטחון המורות והמורים. "המקרה בו הורי התלמידים ותושבים במקום אנסו מורה הוא מקרה חמור, ואנו נחקור את הבטיחות של המעונות באזורים מרוחקים במדינה ונמצא פתרונות כדי לאבטח את המורים".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ