מישל אינס, ניו יורק טיימס

בתשע השנים האחרונות החליפה אוסטרליה שישה ראשי ממשלה - דפוס שמנהיגה הנוכחי של המדינה, מלקולם טרנבול, קיווה לשבור על ידי פיזור הפרלמנט והכרזה על הבחירות המתקיימות היום (שבת). אך תוכניתו של ראש הממשלה לחזק את מעמדו התנגשה עם כוחות דומים לכעס שדחף את רוב בריטניה להצביע בעד עזיבת האיחוד האירופי, וחיזק תנועות פופוליסטיות באירופה ובארה"ב.

המצביעים באוסטרליה חשים בוז כלפי מנהיגי שתי המפלגות הממסדיות באוסטרליה. על פי הסקרים, טרנבול העומד בראש מפלגת הימין המפלגה הליברלית (Lib), ויריבו מן האופוזיציה, מנהיג מפלגת הלייבור ביל שורטן, סובלים משיעור תמיכה נמוך באופן היסטורי. בחודש שעבר עמד שיעור התמיכה בטרנבול על 48%, בהשוואה ל-69% כשהוא נכנס לתפקידו לפני עשרה חודשים. שיעור התמיכה בשורטן אפילו נמוך יותר – 34% - אך עדיין טוב יותר מכפי שהיה בנובמבר, אז עמד על 18%.

ניכר כי חוסר שביעות רצון מניע את הבוחרים אל השוליים ומביא להתחזקות מפלגות קטנות על חשבון שתי המפלגות הגדולות. אך בשונה מהלך הרוח האנטי ממסדי הגורם להתפשטות רעיונות לאומניים וסנטימנטים נגד מהגרים באירופה ובארה"ב, באוסטרליה מביא הדבר להתחזקות פוליטיקאים מחלקים שונים של המפה הפוליטית.

כך לדוגמה, מפלגת הירוקים הליברלית, שלה עשרה סנאטורים ומחוקק אחד בבית התחתון של הפרלמנט האוסטרלי, מקווה לזכות במושבים נוספים. דוגמה נוספת למפלגת שמאל הנהנית מתמיכה היא זו של הפוליטיקאי העצמאי ניק זנופון ממדינת המחוז דרום אוסטרליה, שנבחר לראשונה לתפקיד ציבורי ב-1997 בזכות תמכיתו באיסור תפוצת מכונות פוקר.

ראש הממשלה טרנבול (משמאל) ואשתו לוסי (במרכז), אתמול בסידניצילום: STRINGER/רויטרס

מן העבר השני, מפלגת "אומה אחת" (One Nation) בראשות פולין האנסון המתנגדת להגירה צפויה לזכות במושב במדינת המחוז קווינסלנד. "הדבר האחד שנגדו אני נלחמת הוא השתלטות המוסלמים", אמרה האנסון בסרטון בחירות, "זה לא דבר טוב בשבילנו כאוסטרלים".

מפלגה קטנה נוספת, הליברל-דמוקרטים, מקדמת 47 מועמדים התומכים בתפוצת כלי נשק וממשלה קטנה. "ישנה נטייה עולמית להתנכר למפלגות הגדולות ולחפש חלופות", אמר השבוע חבר הפרלמנט היחיד של הליברל-דמוקרטים, דייוויד ליונג'לם, לרדיו אי-בי-סי נשיונל. הסנאטור בוב דיי ממפלגת "משפחה קודם” (Family First), אמר לאותה תחנת רדיו: "אין ספק שהציבור איבד את אמונתו ביכולתם של הפוליטיקאים לפתור את הבעיות של אוסטרליה והעולם, כפי שראינו באירופה". "משפחה קודם" היא מפלגה שמרנית המתבססת על תנועות נוצריות אוונגליסטיות.

המפלגות הקטנות באוסטרליה צפויות להתחזק, אך האג'נדות שכל אחת מהן מקדמת כל כך שונות עד כי המפלגות הגדולות מתקשות לספוג אותן. מסיבה זו במפלגות הגדולות לא מצפים לזכות בקולות בוחרים שתמיכתם במפלגות הקטנות נובעת מחוסר שביעות רצון מפוליטיקאים מן המיינסטרים. באותו זמן, המפלגות הגדולות מאבדות את אחיזתן בבסיסי הבוחרים שלהן. "בעבר, הבוחרים יכלו להזדהות עם חלקים מהמדיניות של המפלגה בהתבסס על החינוך, מעמד, עיסוק ומקום מגורים שלהם", אמר רודני סמית, פרופסור למדעי המדינה באוניברסיטת סידני. "אך כעת לאנשים יש טווח שלם של זהויות שחשובות להם", הוסיף, "זהו זמן בעייתי במיוחד לנסות לזכות במושבים אם אתה חלק ממפלגה גדולה".

מגמות אלו גרמו למועמדים של המפלגות הגדולות לפנות להתקפות נואשות ויותר ויותר לקראת ההצבעה. טרנבול האשים לאחרונה את מפלגת הלייבור במחסור ברצון "להפנות לאחר סירות של מבקשי מקלט", והזהיר מפני הכאוס הצפוי אם יריביו ייבחרו. מנגד האשים שורטן את ממשלתו של טרנבול בעריכת תוכניות סודיות להפריט את מערכת הבריאות של המדינה. הצבעה לשמרנים, אמר שורטן, תשלח את אוסטרליה במדרון לעבר מערכת בריאות בדומה לזו של ארה"ב, "היכן שכמה שאתה מרוויח קובע את איכות הטיפול הרפואי שאתה מקבל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ