סיאול: צפון קוריאה ביצעה ניסוי כושל בשיגור טיל בליסטי מצוללת

לדברי צבא דרום קוריאה, שיגור הטיל, שנערך ממזרח לחצי האי הקוריאני, נכשל כבר בשלביו הראשונים. לפני יומיים איימה פיונגיאנג להגיב באופן קשה על הסנקציות שהטילה וושינגטון על קים ג'ונג און

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

צפון קוריאה שיגרה היום (שבת) טיל בליסטי מצוללת, אולם השיגור נכשל כבר בשלבים הראשונים. כך דיווח צבא דרום קוריאה. הניסוי אירע יממה אחרי שארה"ב ודרום קוריאה הצהירו על כוונותיהן להציב מערכת הגנה מפני טילים באזור כדי להילחם באיום הטילים מפיונגיאנג.

לפני יומיים גם הזהירה צפון קוריאה שהיא כבר מתכננת את התגובה הקשה ביותר שלה למה שהיא מכנה "הכרזת מלחמה" נגדה על ידי ארה"ב. האיום הצפון קוריאני מגיע אחרי שוושינגטון הודיעה השבוע כי היא מטילה בפעם הראשונה סנקציות אישיות על קים ג'ון און בגין הפרת זכויות אדם בארצו. לפי סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית הרשמית, ההודעה על הסנקציות היא "פשע נוראי".

קים נפגש עם מדעני גרעין בצפון קוריאה, בתמונה שפורסמה על ידי פיונגיאנג במארס
קים נפגש עם מדעני גרעין בצפון קוריאה, בתמונה שפורסמה על ידי פיונגיאנג במארסצילום: KCNA/רויטרס

רמטכ"ל הצבא הדרום קוריאני מסר בהודעה כי הטיל שוגר ממעמקי הים בשעות הבוקר ממזרח לחצי האי הקוריאני. הטיל שוגר כמתוכנן מהצוללת, אולם כבר בשלבים הראשונים של השיגור התגלתה תקלה.

משרד החוץ האמריקאי גינה את שיגור הטיל הוכשל ואמר כי מדובר שוב בהפרת ההחלטות של מועצת הביטחון של האו"ם. "אנחנו קוראים לצפון קוריאה לרסן את התנהגותה שמגבירה את המתיחות באזור ולהתמקד במקום זאת בנקיטת צעדים קונקרטיים כדי לעמוד בהתחייבויות בינלאומיות", נמסר מוושינגטון.

מאז ינואר ביצעה פיונגיאנג שורה של ניסויים צבאיים, שהגדול בהם נערך בתחילת ינואר אז הכריז הצפון על ניסוי רביעי בפצצה גרעינית. חודש לאחר מכן נערך ניסוי בשיגור טיל לטווח ארוך. בעקבות הניסויים האלה, הטילה מועצת הביטחון של האו"ם סנקציות חדשות וקשות על המדינה. באפריל ערכה פיונגיאנג ניסוי אחר בטיל בליסטי מצוללת וקראה לזה אז "הצלחה גדולה" שמאפשרת "עוד אמצעי להתקפה גרעינית חזקה".

האתר 38 North שמנהל מכון ארה"ב-קוריאה של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס שבארה"ב דיווח בחודש מאי כי תוכנית הטילים הבליסטיים המשוגרים מצוללת של צפון קוריאה רשמה באחרונה התקדמות, אולם נראה שלא ניתן לעשות בהם שימוש מבצעי לפני 2020.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ