מכה לסין: ביה"ד בהאג דחה את תביעותיה לריבונות על ים סין הדרומי

הרכב של חמישה שופטים קיבל את טענות הפיליפינים וקבע כי לבייג'ין אין זכות לאזור כלכלי בלעדי באזור שבוויכוח. סין בתגובה: איננו מקבלים או מכירים בבית המשפט או בפסיקתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית הדין הבינלאומי לבוררות בהאג פסק בצהריים (שלישי) כי תביעותיה הטריטוריאליות של סין על ים סין הדרומי נוגדות את אמנת הים של האו"ם. חמשת השופטים דחו כי טענתה של סין כי קו ה-U, סימון גבול ימי המופיע במפות הסיניות ונמתח לאורך מאות מיילים ימיים מדרום וממזרח לחופי סין, הוא קו הגבול ההיסטורי שמעניק לה ריבונות על שטח המתפרש על פני 3.5 מיליון קמ"ר.

השופטים הכריעו פה אחד כי לסין אין שום זכות לאזור כלכלי בלעדי במרחק של 200 מייל ימי מהארכיפלגים שהשליטה בהם שנויה במחלוקת. הדבר נכון במיוחד לאיי ספרטלי ולאיי פראסל. "אף אחד מאיי ספרטלי אינו מעניק לסין גישה בלעדית למים כלכליים. לסין אין 'תואר היסטורי' המעניק לזה זכויות על ים סין הדרומי. לכן אין בסיס חוקי לטענות שלה בדבר זכות היסטורית למשאבים בתוך השטח של קו ה-U.

מפת ים סין הדרומי

בפסק הדין כתבו השופטים כי סין "גרמה נזק בלתי הפיך לשוניות והאלמוגים באיי ספרטלי" אחרי שהפכה חלק מהם לאיים מלאכותיים וביצעה עבודות לפיתוח תשתיות צבאיות ואזרחיות בסמוך להם. "ספינות סיניות הגבירו מאוד את הסיכון להתנגשות עם ספינות פיליפיניות בשונית סקרבורו. סין מפריעה לדייגים פיליפינים ופוגעת בזכויותיהם בסקרבורו".

ממשלת הפיליפינים בירכה על הפסיקה. שר החוץ, פרפקטו יאסאי, מסר כי הפסיקה היא "אבן דרך חשובה בטיפול במחלוקות במרחב הימי". "הפיליפינים מבקשת לשוב על מחויבותה להגיע לפתרון בדרכי שלום ולניהול מחלוקות בדרך שמקדמת את היציבות האזורית", אמר. טייוואן מסרה כי היא אינה מקבלת את הפסיקה וכי הריבונות באיי ים סין הדרומי נמצאת בידי "הרפובליקה של סין".

משרד החוץ הסיני הגיב לפסיקה באמצעות סוכנות הידיעות הרשמית שינחואה ומסר: "איננו מקבלים או מכירים בטריבונל או בפסיקה על ים סין הדרומי. לאיים יש מים כלכליים בלעדיים ולעם הסיני יש היסטוריה של יותר מ-2,000 שנות פעילות בהם. לסין יש ריבונות על האיים, כולל איי ספרטלי ופראסל. עמדת סין עולה בקנה אחד עם החוק הבינלאומי".

מחוץ לאולם בית המשפט בהאג התגודדו קבוצות מפגינים משני הצדדים. מרבית המפגינים נשאו כרזות וקראו סיסמאות בגנותה של סין, ובהן: "סין, צאי מהמים של הפיליפינים". כמאה מפגינים צעדו לעבר הקונסוליה הסינית במנילה כשהם נושאים סירת דיג עם דגל הפיליפינים עליה. "המים שלנו, צאו מהם", הם צעקו וקראו לצ'קזיט (CHexit), פרפרזה על הברקזיט הבריטי.

מפגינים נגד הפעילות בים סין הדרומי מפגינים מול הקונסוליה הסינית בהאגצילום: Bullit Marquez/אי־פי

בפסק הדין קראו השופטים לכל הצדדים המעורבים במחלוקת בים סין הדרומי (גם וייטנאם, מלזיה, יפן וברוניי שותפות לו) לנהוג בריסון ולשמור על היציבות. משרד החוץ של תאילנד מסר עוד לפני הפסיקה כי חיוני "להשיב את האמון והביטחון" בין המדינות השכנות.

ים סין הדרומי הוא אחד ממוקדי הסחר הימי הגדולים בעולם, ועל פי ההערכות התעבורה הימים בו מגלגלת מחזור של חמישה טריליון דולר. זהו מוקד לתעשיית הדגה במזרח אסיה ויש בו על פי הערכות גם מרבצי נפט וגז. סין החרימה את הדיונים ואף ניסתה לחתור תחת ההליך המשפטי ולשבשו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ