נשיאת טייוואן התנצלה בפני ילידי האי על מאות שנים של "סבל ויחס לא הוגן"

הקהילה הילידית בטייוואן מונה 540 אלף תושבים הסובלים מאבטלה ואפליה. בטקס מיוחד, אמרה טסאי אינג-וו כי הילידים נעקרו מאדמתם והבטיחה לפעול לתיקון שנים של עוולות

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טסאי אינג-ון וקאפן נגנאן בטקס ההתנצלות בטייפה, היום
ניו יורק טיימס

נשיאת טייוואן, טסאי אינג־ון, התנצלה היום (שני) באופן רשמי בפני מאות אלפי ילידים החיים במדינה על מאות שנים של "סבל ויחס לא הוגן". היא הבטיחה לנקוט צעדים מעשיים לתקן את העוולות. הקהילה הילידית בטייוואן מונה 540 אלף תושבים, כ-2% מהאוכלוסייה הכללית, וחבריה סובלים מאפליה, אבטלה והיעדר גישה למערכת החינוך. 

בטקס שהתקיים בארמון הנשיאות בטייפה בהשתתפות מנהיגי קהילת הילידים, אמרה הנשיאה כי אף על פי שטייוואן עשתה מאמצים לשים קץ לאפליה נגד מאות אלפי בני הקהילה, יש כעת מקום להתנצלות רשמית. "כדי לטעון שאנו אומה הוגנת, עלינו להכיר בהיסטוריה הזו ללא סייג", אמרה טסאי, "יש לומר את האמת. הדבר החשוב יותר הוא, שהממשלה תיתן לכך ביטוי. זו הסיבה שאנו עומדים כאן היום".

נציגי הקהילה הילידית בטקס ההתנצלות בטייפה, היוםצילום: PRESIDENTIAL OFFICE/אי־אף־

היסטוריונים מאמינים כי התושבים הראשונים הגיעו לאיי טייוואן לפני 6,000 שנים, או לפני כן, מדרום-מזרח אסיה ומקורם באיי מרכז האוקיינוס השקט והאוקיינוס ההודי - ממדגסקר ועד פולינזיה. כשהמתיישבים החלו להגיע מסין במאה ה-17, העמים הילידים נאלצו להתמודד עם גילויי אלימות ואיבדו את אדמותיהם.

לפי מועצת העמים הילידים, הקהילה הילידית בטייוואן מונה 16 קבוצות, אך רובה מורכבת משלוש קבוצות עיקריות: בני האמיס, בני האטייאל ובני פאיוואן.  קאפן נגנאן, אחד ממנהיגי הקהילה הילידית, אמר שהוא מקבל את התנצלות הממשלה. "לטייוואן היו הרבה נשיאים במהלך ההיסטוריה, אבל אף אחד מהם מעולם לא הסכים להציע את התנצלותו לעם הילידי", אמר במהלך הטקס.

"קבוצה נוספת של אנשים הגיעה לחופים הללו, ובמהלך ההיסטוריה, לקחו הכל מהתושבים המקוריים, שמצאו עצמם עקורים, זרים ובשוליים", אמרה הנשיאה. בסיום הטקס, הודיעה טסאי שהיא תעמוד בראש ועדה שתעסוק בעוולות שנעשו לקבוצות הילידיות והבטיחה שתגיש הצעת חוק שתגדיר את זכויותיהם הבסיסיות.

לכתבה בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ