נדבה או ניצול פוליטי: ר"מ אוסטרליה הצטלם נותן כסף לקבצן

מלקולם טרנבול העניק חמישה דולרים לחסר בית במלבורן, ועורר תגובות מנוגדות. מתנגדיו האשימו שפעל ממניעים פוליטיים, ובאופן המנוגד למדיניות הרשמית של טיפול בבעיית דרי הרחוב בעיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת אוסטרליה מלקולם טרנבול מניח שטר בכוסו של חסר בית במלבורן

המחווה שצולמה בשבוע שעבר היתה פשוטה: מלקולם טרנבול, ראש ממשלת אוסטרליה, התכופף ושם שטר כסף בכוס נייר של גבר חסר בית במלבורן. הניגודים שבאו לידי ביטוי בתמונה היו חריפים. החליפה המהודרת והנעליים המצוחצחות של טרנבול לעומת בגדיו המרופטים של הגבר חסר הבית שישב על מדרכה. פניו המגולחות של ראש הממשלה היו במרחק סנטימטרים ספורים משערותיו הפרועות וממצחו המקומט של דר הרחוב. באחת מידיו של טרנבול היה צרור שטרות כסף, ובשניה, שטר אחד של חמישה דולרים אוסטרליים שאותו תחב לכוס.

היה קשה גם להחמיץ את הרמזים הפוליטיים שמאחורי המעשה, כי טרנבול, שהוביל את הקואליציה השמרנית שלו לניצחון בבחירות שנערכו בחודש שעבר, היה בדרכו לשאת נאום חשוב בוועידה לפיתוח כלכלי באוסטרליה. עד סוף השבוע שעבר הסב שטר חמשת הדולרים תשומת לב רבה לטרנבול ועורר ויכוח על הדרך הטובה ביותר לסייע לחסרי בית — בעיה המעסקירה ערים גדולות בכל רחבי העולם. אחדים ממתנגדיו האשימו אותו בקמצנות, ואילו אחרים התלוננו שפעולתו היתה מנוגדת למאמצים הרשמיים לטפל בבעיית דרי הרחוב במלבורן, עיר חוף של כ–4 מיליון תושבים.

"טרנבול, אדם ששוויו 133 מיליון דולר, שנושא בכיסו צרור שטרות כסף, שתרם מיליון דולר למסע הבחירות שלו, יכול לוותר על חמישה דולר בלבד שאותם הוא תוחם לכוס הקפה של אדם אחר, עני יותר ממנו", כתבה ארין סטיוארט בעיתון סידני מורנינג הראלד. רוברט דויל, ראש עיריית מלבורן, טען כי נתינת כסף לקבצנים מעמיקה את תופעת דרי הרחוב. הוא קרא לאנשים לתרום במקום זאת לארגונים הומניטריים שמסייעים לחסרי הבית. "תפסיקו לבוא לעירנו עם אוהלים, כלי מיטה, בגדים ושמיכות", אמר דויל בראיון ששודר בשבוע שעבר בתחנת רדיו מקומית. "זו טעות".

חלק מהתגובות למעשהו של טרנבול היו חיוביות, אך בתקשורת וברשתות החברתיות הופיעו גם שאלות וביקורות. "ראיתי שהכנסת חמישה דולר לכוסו של קבצן", אמר ניל מיצ'ל, מארח בתחנת רדיו שבה רואיין ביום שישי. "נאמר לנו שאין זה רעיון טוב לתת כסף לקבצנים. גם אתה חושב כך?". "אני יודע שיש דעות שונות בנושא הזה", אמר טרנבול. "אך בכל פעם שאני רואה מישהו במצב כזה, אני חושב: 'יכולתי להיות במקומו'. זו תגובה אנושית, ואני מצטער אם היא מאכזבת כמה אנשים. אולי אתם חושבים שלא הייתי צריך לתת כסף למישהו שיושב ברחוב, אבל ריחמתי עליו".

בחודש שעבר, זמן קצר אחרי שטרנבול ומפלגתו הליברלית הימנית ניצחו בבחירות, אמר ברנדן נוטל, אחד מראשי ארגון "צבא הישע", כי בעיית חסרי הבית ברחובות במלבורן הגיע לנקודת משבר. העיתון The Age דיווח כי לפי למפקד האוכלוסין האחרון, 247 אנשים חיים ברחובות העיר. "רק לאחרונה היו אצלנו בחירות, אך אף אחד לא דיבר על דרי הרחוב", אמר נוטל. "ועם זאת, אני ועוד רבים כמוני חושבים שזה משבר, לא רק לעיר שלנו אלא לערים נוספות בכל רחבי המדינה".

דיוויד ליידון, עוזר מזכיר איגוד השירותים האוסטרליים, מתח על טרנבול ביקורת בטוויטר, ונענה בתגובות של גולשים שכתבו הממשלה התכוון שהמחווה שלו תצולם ותשמש למטרות פרסום. "טרנבול הוא קמצן. הוא היה יכול לתרום שני מיליון דולר למפלגה הליברלית, אבל רק חמישה דולר לחסר בית מסכן", כתב ליידון. חסר הבית שקיבל את תרומתו של טרנבול, ואשר הזדהה בשם "פיטר", אמר לעיתונאים אחרי שנודע לו שהאיש שנתן לו את הכסף היה ראש הממשלה, כי "זה קצת קמצני, בגלל שהוא מיליונר, אבל זה בסדר, זה הכסף שלו והוא עבד קשה בשבילו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ