מת נשיא אוזבקיסטאן קרימוב, ששלט במדינה 25 שנה

הממשלה אישרה כי קרימוב, שאושפז בשבוע שעבר, מת בגיל 78. כמה ממנהיגי האזור צפויים להשתתף בהלווייתו. קרימוב לא טיפח יורש, וזהות מחליפו אינה ברורה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא אובקיסטאן איסלאם קרימוב
נשיא אובקיסטאן איסלאם קרימובצילום: © Maxim Shemetov / Reuters/ר

נשיא אוזבקיסטאן איסלאם קרימוב, רודן ששלט בארצו יותר מ-25 שנה, מת היום (שישי) בגיל 78, כך אישרה הממשלה. בהצהרת הממשלה נמסר כי הלווייתו של קרימוב, שאושפז בשבוע שעבר בבית חולים בבירה טשקנט בעקבות אירוע מוחי, תיערך מחר על פי המסורת המוסלמית בעיר הולדתו סמרקנד.

ראש ממשלת אוזבקיסטאן שבקט מירזייאיב מונה לעמוד בראש הוועידה שתארגן את טקס ההלוויה, סימן לכך שהוא עשוי לרשת את קרימוב, לכל הפחות בתקופת המעבר. דיפלומטים מסרו כי כמה ממנהיגי האזור צפויים להשתתף בהלוויה. "הוא עזב אותנו", כתבה באינסטגרם בתו הצעירה של קרימוב, לולה קרימובה-טיליאבה, והוסיפה "שאלוהים יברך אותו".

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הביע את תנחומיו לנשיא בפועל ניגמטילה יולדושב, ותיאר את קרימוב כמנהיג "שתרם לביטחון וליציבות במרכז אסיה" ושיהיה "אובדן גדול לאוזבקיסטאן". גם ראש ממשלת טורקיה בינאלי הביע צער על מותו של קרימוב. "שחסדי האל יהיו עמו, העם הטורקי חולק את העצב והכאב של העם האוזבקי", אמר.

קרימוב, בן 78, שלט במדינה המרכז אסייתית שלטון יחיד כבר יותר מ-25. למעשה הוא נשיאה היחיד של אוזבקיסטאן מאז מונה לתפקיד ב-1989 על ידי נשיא בריה"מ האחרון, מיכאיל גורבצ'וב. ימים ספורים אחרי קריסת בריה"מ ב-1991 ניצח קרימוב בבחירות שהתקיימו באוזבקיסטאן העצמאית.

ככל שהזדקן קרימוב התרבו התהיות בנוגע ליכולתו לשמור על היציבות באוזביקיסטאן והן סביב השאלה מי יירש אותו. אוזבקיסטאן נתפשת הן על ידי רוסיה והן על ידי ארה"ב כבעלת מיקום אסטרטגי בלב אסיה, ולאורך שנות פעילות נאט"ו באפגניסטאן שימשה בסיס להעברת נשק ואספקה לכוחות הלוחמים במדינה.

קרימוב לא טיפח יורש ואין לו בנים. בתו הבכורה, גולנארה קרימובה, לא נראתה בציבור מאז ב-2014, אז דווח כי הושמה במעצר בית. לולה קרימובה-טיליאבה, בת 38, היא אם לשלושה ושגרירת אוזבקיסטאן לארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם (אונסק"ו).

על זהות יורשו של קרימוב צפויה להחליט קבוצה קטנה של בכירים וחברי משפחה. אם הם לא יצליחו להגיע להסכמה, עלול לפרוץ משבר במדינה בת 32 מיליון התושבים, החולקת גבול עם אפגניסטאן ושהפכה למטרה לארגונים איסלאמיסטים.

מלבד ראש הממשלה מירזייאיב, סגנון רוסטאם אזימוב נחשב כיורש אפשרי לנשיא. על פי החוקה יולדושב, ראש הסנאט של אוזבקיסטאן, אמור לקחת לידיו את תפקידיו של קרימוב, ויש לקיים בחירות בתוך שלושה חודשים. אולם פרשנים אינם מעריכים כי יולדשוב הוא מתחרה רציני על תפקיד הנשיאות.

ארגוני זכויות אדם ומדינות במערב טענו כי קרימוב מפעיל יד קשה לדיכוי האופוזיציה בארצו, אך תומכיו טענו כי בכך הוא שומר על היציבות במדינה. קרימוב עצמו נהג להצדיק את מדיניותו בכך שהמדינה, שרוב אזרחיה מוסלמים, מתמודדת עם איומים איסלאמיסטיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ